Ryanair je izjavio da će Boeing snositi puni trošak carina, jer irski niskotarifni prijevoznik traži povratak gotovo pola stoljeća dugom režimu bez carina u industriji.
Diskontni trgovac mogao bi ići toliko daleko da zadrži isporuku preostalih zrakoplova dok se stvari ne smire, rekao je financijski direktor Neil Sorahan u intervjuu nakon objave zarade u ponedjeljak. Ryanair očekuje da će Boeing isporučiti B737-8200, od kojih je 29 još uvijek neiskorišteno, po dogovorenoj fiksnoj cijeni, dodao je.
"Ako bude carina, bit će to na Boeingov trošak, a ne Ryanairov", rekao je Sorahan u intervjuu za Bloomberg. "Još uvijek se nadamo da će razum prevladati."
Čitaj više

Ryanair se okreće digitalnim kartama, papir odlazi u prošlost
Ryanair najavio je ambiciozan zaokret kompanije ka potpunoj digitalizaciji poslovanja.
22.06.2025

Ryanair dokazao da ne moraš biti fin da bi bio voljen – i postao lekcija iz brendinga
Humor i ironija kao alat krizne komunikacije.
20.05.2025

Taksa od tri KM čini BiH manje atraktivnom aviodestinacijom
Od 1. aprila aviokompanije iz BiH ponovo plaćaju taksu od 3 KM po putniku.
15.04.2025
Dva tjedna prije nego što će se 1. kolovoza uvesti porez od 30 posto na uvoz iz Europske unije u Sjedinjene Države, raste pritisak da se postigne dogovor ili da Bruxelles uzvrati američkim proizvodima. Boeing je očita meta kao najveći američki izvoznik, zajedno s proizvodima poput američkih strojeva, kemikalija i plastike. Manje je jasno tko će platiti carine.
Neke zrakoplovne tvrtke upozorile su da neće biti spremne platiti troškove carina kao dio trgovinskog rata američkog predsjednika Donalda Trumpa. Delta je čak uklonila nove motore Pratt & Whitney iz Airbusovih zrakoplova i vratila ih u Sjedinjene Države kako bi izbjegla uvozne carine i prevladala nedostatak zrakoplova. Airbus je također izjavio da neće plaćati nikakve američke carine.
Druga mogućnost za smanjenje poremećaja carina bila bi da Ryanair prima isporuke svojih zrakoplova putem svoje britanske podružnice, gdje nema dodatnih carina na Boeingove zrakoplove prema trgovinskom sporazumu između Ujedinjenog Kraljevstva i SAD-a, rekao je glavni izvršni direktor Michael O'Leary u telefonskom razgovoru s analitičarima. Trump će vjerojatno odgoditi carine s kolovoza na rujan ili listopad, a sve carine bile bi "kratkotrajne", rekao je O'Leary.
Sorahan je rekao da je bio zadovoljan kada je američki ministar prometa Sean Duffy prošlog mjeseca na Pariškom zrakoplovnom sajmu govorio o očuvanju sporazuma sličnog Sporazumu o civilnom zrakoplovstvu iz 1979. koji izuzima zrakoplove i njihove dijelove od carina.
Naručivanje od drugih proizvođača zrakoplova poput Airbusa ili kineskog Comaca nije tako jednostavno jer su im knjige narudžbi pune do sredine 2030-ih, rekao je Sorahan. Ryanair trenutno kupuje svoje avione isključivo od Boeinga. "Teškoća nabave aviona u kratkom roku je vrlo velika", rekao je glavni financijski direktor.
Depositphotos
Tvrtka je udvostručila profit
Neto dobit Ryanaira više se nego udvostručila u prvom tromjesečju, a niskotarifni avioprijevoznik izjavio je da će nadoknaditi većinu gubitka cijena koji je pretrpio prošle godine "razumnim" rastom dobiti u fiskalnoj 2026. godini.
Irski avioprijevoznik izvijestio je o dobiti nakon oporezivanja od 820 milijuna eura u tri mjeseca do ožujka, što je porast u odnosu na 360 milijuna eura godinu ranije i nadmašuje procjene analitičara Bloomberga od 687,6 milijuna eura. Iako se avioprijevoznik bori nadoknaditi gotovo cijeli pad cijena od sedam posto zabilježen u 2024., povećanje cijena u drugom tromjesečju bit će manje nego u prvom, upozorio je Ryanair.
Dionice su na otvaranju skočile za gotovo 10 posto, što je njihov najveći dobitak u gotovo mjesec dana. Dionice avioprijevoznika već su porasle za 21 posto ove godine, dok su dionice niskotarifnih konkurenata EasyJeta i Wizz Aira pale za 11 posto, odnosno 27 posto.
Kašnjenja u isporuci Boeingovih zrakoplova koja su prethodno kočila rast Ryanaira smanjuju se jer zrakoplovna kompanija namjerava nadoknaditi izgubljeni rast prometa ove godine u fiskalnoj 2027. godini. Očekuje se da će novi model proizvođača 737 Max 10 biti certificiran kasnije ove godine, a Ryanair planira preuzeti prvih 15 zrakoplova u proljeće 2027. godine,
Očekuje se da će promet nastaviti rasti za 3 posto na 206 milijuna putnika, rekao je Ryanair, navodeći "ozbiljno odgođene isporuke Boeinga". Financijski direktor Sorahan rekao je da "stvari u Boeingu izgleda idu u pravom smjeru". "Vrlo sam zadovoljan i uzbuđen zbog posla koji Stephanie Pope u Seattleu i Kelly Ortberg i tim rade", rekao je, misleći na dva glavna rukovoditelja proizvođača zrakoplova.
Prodaja je porasla za 20 posto u prvom tromjesečju na 4,34 milijarde eura, nešto iznad procjena, s dodatnim prihodom od 1,39 milijardi eura u skladu s prognozama analitičara.
Ryanair je izjavio da je potražnja za putovanjima na njegovoj mreži tijekom ključnog ljetnog razdoblja bila jaka zbog ograničenog kapaciteta drugih prijevoznika. Zrakoplovna kompanija planira dodati 300 Boeingovih učinkovitijih mlažnjaka Max 10 do 2034. godine, do kada Ryanair namjerava prevesti 300 milijuna putnika godišnje.
Ryanairov rezultat slijedi profit EasyJeta prošlog tjedna, kada je britanski niskotarifni prijevoznik prijavio gubitak od 25 milijuna funti zbog štrajkova kontrolora leta i viših cijena goriva.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...