Honda Motor Co. i Nissan Motor Co. žele da finalizuju sporazum o spajanju u junu 2025, saopštili su japanski mediji uoči pregovora koji su započeti u ponedjeljak, a do spajanja bi moglo da dođe 2026. godine. Dva proizvođača automobila planiraju da osnuju holding kompaniju, na čijem bi čelu bio predsjednik po izboru Honde, prenijela je japanska televizija NHK.
Podsjetimo, ranije ovog mjeseca rečeno je da Honda razmatra tri opcije kada je riječ o sklapanju partnerstva s finansijski ugroženim Nissanom, nakon čega su njene akcije pale 3,4 odsto, ali su zato Nissanove skočile najviše u posljednjih pet decenija.
Predsjednici kompanija Honda, Nissan i Mitsubishi Motor Corp. (Nissanovog mlađeg partnera), u ponedjeljak ujutru su zajedno ušli, a potom napustili zgradu Ministarstva saobraćaja u Japanu, prenio je Bloomberg, a dva dana kasnije izvještava kako bi najavljeno spajanje dvjema kompanijama moglo dati snagu potrebnu za preuzimanje kineskog diva BYD Co.
Honda, koja je ranije ove nedjelje skicirala planove u vezi s akvizicijom Nissana, prodala je 3,43 miliona automobila širom svijeta u prvih 11 mjeseci 2024. Nissan je saopštio da je prodao nešto više od tri miliona. Najveći kineski proizvođač automobila BYD prodao je 3,76 miliona vozila u istom periodu.
Ove brojke jasno ilustruju da su Nissan i Honda slabi samostalno, ali zajedno već imaju velike šanse za borbu.
Bilo koji izdatak koji će Honda, možda, morati da izdvoji kako bi smanjila jaz u kaskanju, može biti pod uticajem njenog otkupa akcija u vrijednosti od 1,1 bilion jena ili sedam milijardi dolara, navodi S&P Global Inc. u izvještaju.
"Veliki otkupi akcija ne doprinose jačanju buduće poslovne baze i rezultiraju odlivom kapitala", primijetila je ova rejting kompanija. Honda je u ponedjeljak najavila otkup, a gornja granica iznosi 24 odsto emitovanih akcija. Akcije te kompanije su u srijedu porasle za 0,8 odsto.
Nissanova prodaja u Kini pala je za 15,1 odsto u novembru, dok je lokalna proizvodnja pala za 26 odsto. Globalno, Hondina prodaja je prošlog mjeseca pala za 6,7 odsto na 324.504 jedinice, dok je proizvodnja pala za 20,4 odsto. Nissanova prodaja širom svijeta je prošlog mjeseca pala za 1,3 odsto na godišnjem nivou - na 278.763 vozila, dok je proizvodnja zabilježila veći udar, s padom od 14,3 odsto.
Zajedno, Honda i Nissan bi takođe predstavljali veću prijetnju za Toyota Motor Corp., koja je najveći svjetski proizvođač automobila, a slijedi je njemački Volkswagen AG. Toyotina globalna prodaja je u novembru pala, pošto se slaba potražnja preklopila s pauziranjem u proizvodnji u dvije njene fabrike. Prodaja, uključujući i prodaju podružnica Daihatsu Motor Co. i Hino Motors Ltd., iznosila je ukupno 984.348 jedinica prošlog mjeseca, što je pad od 0,2 odsto u odnosu na novembar 2023. Proizvodnja je opala za 9,4 odsto na godišnjem nivou, na 966.921 jedinica.
Toyotino poslovanje takođe osjeća pritisak od električnih vozila proizvedenih u Kini, kao i intenzivnu konkurenciju u odnosu na hibridne benzinsko-električne automobile u SAD-u. Poput Honde i Nissana, njenu vlast na tržištima širom jugoistočne Azije stalno smanjuju kineski konkurenti.
Šire gledano, slabija globalna potražnja ove godine za novim automobilima je dodatno doprinijela smanjenju proizvodnje u Toyoti, izazvanom regulatornim istragama i povlačenjima u Japanu i inostranstvu. Proizvodnja tog brenda je između januara i novembra pala za 7,3 odsto u Japanu i 15,2 odsto u Kini, čime se ponovo naglašava rastuća konkurencija u najvećoj azijskoj ekonomiji.
Toyotina proizvodnja u Kini je pala za 1,6 odsto u odnosu na isti mjesec prošle godine. Međutim, investitori su odbacili taj podatak nakon Nikkei izvještaja u kojem se navodi da kompanija planira da udvostruči svoj cilj prinosa na kapital na 20 odsto. Toyotin prinos na kapital se posljednjih godina kretao od devet odsto do nešto ispod 16 odsto, rekao je Nikkei. Akcije Toyote su porasle za čak 4,4 odsto.
Šta kaže rejting agencija Moody's
Predložena poslovna integracija Honde i Nissana je u cjelini pozitivna za kreditni kvalitet dva japanska proizvođača automobila, ali nosi rizike posebno za Hondu, ocjenjuje Moody's.
Veća skala kroz integraciju će rezultirati jačim kreditnim kvalitetom, posebno za Nissan, koji ima znatno slabiju metriku duga, napisao je Dean Enjo, VP-senior analitičar u Moody'su, piše Bloomberg.
S druge strane, teret ne bi pao na jednu stranu, već bi dogovor omogućio japanskim kompanijama da dijele troškove istraživanja i razvoja. Honda ima niže marže u svom automobilskom biznisu u poređenju s poslovanjem s motociklima, što joj daje manju fleksibilnost u preuzimanju Nissanovih poslovnih operacija u vezi s automobilima, koje donose gubitke, napisao je Enjo.
Dvije kompanije se suočavaju s velikim konkurentskim izazovima od kineskih proizvođača automobila u usponu, a treba naglasiti da je upravo Kina lani pretekla Japan kao najveća svjetska nacija u izvozu automobila. Taj uspon se nastavio i 2024. godine.
Nissan i Honda su morali da smanje broj radnika i proizvodnju u Kini, dok se Mitsubishi maltene skroz povukao s najvećeg svjetskog tržišta automobila.
Realizacija najavljenog dogovora može naštetiti Hondinim obveznicama, ali ići u korist Nissanovog duga, dok će dvije kompanije morati da se bore i s ujedinjavanjem različitih korporativnih kultura, napisali su u izvještaju analitičari Bloomberg Intelligencea Joel Levington i Tatsuo Yoshida.
Istina je da kineske proizvođače pritišću s više strana, prije svega iz SAD-a i Evrope, ali istovremeno BYD raste uprkos izazovima. Naime, nove carine EU su već u prvom mjesecu pogodile kineske proizvođače e-vozila, što je uticalo na tržišni dio SAIC-a, matične kompanije MG-a u državnom vlasništvu, ali ne i na BYD. Ovaj div je zabilježio više nego dvostruko veći broj registracija u Evropi tokom novembra, dosegnuvši 4.796 vozila.
Nasuprot prodoru Kineza u Evropu i ostale dijelove svijeta, inostrana vozila sve teže ulaze u tu zemlju. Hondina prodaja u Kini pala je za 28 odsto u novembru u odnosu na isti mjesec 2023, dok je proizvodnja opala 38 odsto godišnje.