Distributivna preduzeća Elektroprivrede Republike Srpske (ERS), odnosno operateri distributivnog sistema, završili su treći kvartal ove godine u plusu. Najveći rast dobiti u odnosu na isti period lani imao je Elektro Doboj, a dobit je rasla i kod Elektrokrajine Banja Luka, koja muku muči s nagomilanim gubitkom iz prethodnih godina. Pad dobiti registrovan je kod Elektro Bijeljine i Elektrodistribucije Pale, dok Elektrohercegovina Trebinje još nije izvijestila o kvartalnom rezultatu.
Najveći rast vrijednosti akcija od početka godine bio je kod Elektrokrajine, čak 56,84 odsto, zatim kod Elektrodistribucije Pale (+12,68 odsto) te kod Elektro Bijeljine (+9,43 odsto). Akcije Elektrohercegovine imale su pad vrijednosti od 6,25 odsto, a Elektro Doboja od 3,87 odsto.
Čitaj više
ERS u prvom polugodištu uvezla struju u vrijednosti od 38 miliona KM
Elektroprivreda Republike Srpske (ERS) od početka ove godine proizvela je oko 3.000 gigavat-časova električne energije.
16.08.2024
Kupci obveznica Elektrokrajine dobijaju i založno pravo na objekte u Banjaluci
Obveznice se emituju na pet godina, a kamata je četiri odsto +6M euribor.
16.04.2024
Rast prihoda i vrijednosti akcija hidroelektrana u sistemu ERS
Najprofitabilnije HE na Trebišnjici, dok je pad dobiti zabilježen kod HE na Drini. Akcije hidroelektrana u prosjeku skočile za 23 odsto.
11.03.2024
Elektrodistribucije u RS akumulirale stotinu miliona KM, osim Elektrokrajine
Rupa od 19,34 miliona KM u najvećoj distribuciji.
06.03.2024
Posmatrajući vrijednost, najvrednije su akcije Elektro Doboja, pa Elektrodistribucije Pale i Elektrobijeljine, dok su na začelju akcije Elektrohercegovine i Elektrokrajine.
Elektrokrajina akumulirala minus od 33 miliona KM
Poslovni prihodi Elektrokrajine Banja Luka povećani su u periodu januar-septembar ove godine za milion maraka u odnosu na tri kvartala prošle godine, na 111,2 miliona KM, usljed rasta prihoda od prodaje robe i prihoda od pruženih usluga.
Poslovni rashodi ostali su na skoro istom nivou od 108 miliona KM, s tim da su povećani troškovi plata i naknada, a smanjena nabavna vrijednost prodate robe, amortizacije i nematerijalni troškovi.
Poslovna dobit uvećana je sa 2,15 miliona na 2,88 miliona KM, što su umanjili finansijski rashodi, pa je dobit redovne aktivnosti pala na 2,63 miliona KM.
Ostali prihodi i rashodi te usklađivanje vrijednosti imovine doveli su do daljnjeg pada te je dobit prije oporezivanja Elektrokrajine na kraju trećeg kvartala iznosila 4,46 miliona maraka i uvećana je za 1,7 miliona u odnosu na dobit na kraju septembra prošle godine, kada je iznosila 2,76 miliona KM.
Ovo preduzeće ERS opterećuje gubitak iz ranijih godina koji je premašio 33,53 miliona KM, dok neraspoređena dobit, uz dobit iz ove godine, iznosi 18,66 miliona KM.
To nije bila smetnja investitorima koji su kupovali akcije ovog preduzeća, a ukupan promet ovim akcijama od početka godine do 14. novembra bio je 90.868 KM. Akcije su u tom periodu (YTD) zabilježile rast vrijednosti od 56,84 odsto, minimalni službeni kurs iznosio je 0,083 KM po akciji, a maksimalni 0,149 KM.
Najvrednije akcije Elektro Doboja
Elektro Doboj imao je rast poslovnih prihoda sa 40,98 na 42,34 miliona maraka, što je posljedica rasta prihoda od pruženih usluga, dok su im istovremeno rasli i poslovni rashodi usljed rasta nabavne vrijednosti prodate robe i troškova plata i naknada. Smanjili su troškove proizvodnih usluga, kao i nematerijalne troškove, ali to im nije pomoglo da poslovna dobit bude veća nego u istom periodu lani.
Takođe, gubici od usklađivanja vrijednosti imovine dodatno su umanjili rezultat ovog preduzeća koje je septembar ove godine završilo s dobiti prije oporezivanja od 7,63 miliona. To je, ipak, značajan rast u odnosu na kraj trećeg kvartala prošle godine, kada su imali dobit od svega 458.148 KM.
Time je neraspoređena dobit Elektro Doboja iz ranijih godina povećana na čak 83,24 miliona maraka.
Akcijama ovog preduzeća u ovoj godini, do 14. novembra, trgovano je u iznosu od 502.296 KM. Minimalna cijena po kojoj je trgovano iznosila je 0,41 KM po akciji, a maksimalna 1,70 KM. Ukupno gledano od početka godine vrijednost akcija bilježi pad od 3,87 odsto. Ipak, ovo su akcije koje su najvrednije među akcijama ODS preduzećima.
Elektro-Bijeljina: Ostali prihodi izvukli preduzeće iz minusa
Elektro-Bijeljina je u prvih devet mjeseci ove godine generisala poslovne prihode od 44,76 miliona maraka, takođe usljed rasta prihoda od pruženih usluga. Istovremeno je povećala i poslovne rashode za skoro dva miliona zbog povećane nabavne vrijednosti prodate robe, troškova plata i naknada. Poslovni rashodi su premašili 47,64 miliona maraka, i uz finansijske rashode, odveli preduzeće u gubitak redovne aktivnosti od 2,91 milion KM.
Međutim, ostali prihodi i dobici od preko tri miliona izvukli su ovo društvo iz minusa te su na kraju trećeg kvartala bilježili dobit prije oporezivanja od 158.502 KM uz pad u odnosu na isti period lani (235.171 KM).
Elektro-Bijeljina na poziciji neraspoređene dobiti ima preko 37,97 miliona KM.
Akcije ovog preduzeća na berzi od početka godine rasle su za 9,43 odsto uz ukupan promet od 34.032 KM. Najniži kurs po kojem su trgovane bio je 0,297 KM po akciji, a najviši 0,375 KM po akciji.
Dobit Elektrodistribucije Pale umanjila kćerka firma OIE Bogatići i Mesići
Ovaj operator distributivnog sistema povećao je tokom tri kvartala poslovne prihode jer je rasla vrijednost usluga koje pruža na domaćem tržištu. I rashodi su im rasli usljed rasta plata i naknada zaposlenima u tom preduzeću, kao i troškova proizvodnih usluga.
Uz finansijske i druge prihode, uspjeli su da završe treći kvartal sa 2,47 miliona KM dobiti prije oporezivanja, što je rast u odnosu na kraj trećeg kvartala lani, kada su imali dobit od 754.481 KM.
Elektrodistribucija Pale na poziciji neraspoređene dobiti akumulirala je 41,62 miliona KM.
Međutim, poslovanje njene kompanije Obnovljivi izvori električne energije (OIE) Bogatići i Mesići Pale smanjilo je dobit, konsolidovanu, na 516.533 KM, s tim da je akumulirana neraspoređena dobit ukupno 42,65 miliona KM.
Akcijama Elektrodistribucije Pale u ovoj godini, do 14. novembra, trgovano je u ukupnom iznosu od 66.933 KM, s rastom vrijednosti akcija od 12,68 odsto. Najmanja cijena po akciji bila je 0,50 KM, a najveća 0,90 KM.
Elektrohercegovina nije izvijestila o kvartalnom rezultatu
Posljednji u nizu operatera distributivnog sistema u ERS je Elektrohercegovina, koja još nije dostavila berzi kvartalni izvještaj sa stanjem na kraju septembra ove godine.
Prema polugodišnjem izvještaju, ovo preduzeće je zadržalo poslovne prihode na skoro istom nivou kao i u prvoj polovini prošle godine, na oko 10,5 miliona KM.
Poslovni rashodi su im premašili 11,8 miliona, što ih je odvelo u poslovni gubitak od preko 1,2 miliona maraka, koliko je na kraju iznosila i dobit prije oporezivanja. Ovo preduzeće na kraju juna 2024. godine imalo je akumuliranu neraspoređenu dobit od 6,64 miliona KM.
Akcijama Elektrohercegovine nije obimno trgovano u ovoj godini, a promet je iznosio svega 2.405 KM, s padom vrijednosti akcija od 6,25 odsto.
Minimalni službeni kurs iznosio je 0,22 KM po akciji, a maksimalni 0,271 KM po akciji.
Podsjećamo, u sistemu Elektroprivrede Republike Srpske postoji pet distributivnih i pet proizvodnih preduzeća, od kojih su tri hidroelektrane, a dvije termoelektrane. Sva preduzeća u većinskom su vlasništvu Republike Srpske. Poslovanje proizvodnih preduzeća biće predmet posebne analize Bloomberg Adrije.