Luka Ploče objavila je da gubi jednog od svojih glavnih poslovnih partnera ArcelorMittal Zenica, jer je kompanija ugasila pogon koksare za čije potrebe je uvozila ugalj, a koji je djelovao u sklopu tvornice čelika u Zenici koja i dalje nastavlja s radom.
''ArcelorMittal Zenica je dugi niz godina preko luke Ploče uvozio veće količine uglja, a koji je korišten kao sirovina za proizvodnju koksa. Posljedica ove okolnosti je da ArcelorMittal Zenica do daljnjega neće uvoziti ugalj preko luke Ploče, već će nabavljati koks dijelom na tržištu Bosne i Hercegovine, a dijelom će se uvoziti'', navodi se u podnesku Zagrebačkoj berzi.
Prošle godine ArcelorMittal je preko luke Ploče uvezao 403.570 tona uglja, a u prvih pet mjeseci ove godine još 38.000 tona.
"Uprava Luke Ploče ulaže maksimalne napore kako bi se nosila s novonastalom situacijom", poručili su iz lučkog operatera.
Problemi u poslovanju
Kako je Bloomberg Adria ranije izvjestila, ArcelotMittal je krajem aprila ugasio koksaru, a radnici su raspoređeni u druge departmane.
Kako je tada kazao direktor kompanije Nikhil Mehta, gašenje koksare je od strateškog značaja za daljnji rad kompanije.
Mehta je kazao da prolaze kroz tešku godinu i da su imali veliki finansijski izazov te da su pronašli korake koje trebaju poduzeti kako bi nastavili održivost ArcelorMittala. Taj korak je zaustavljanje koksare.
"Jedan od koraka je zaustaviti koksaru. Koksna baterija će se zaustaviti krajem aprila, ali ćemo nastaviti integralnu proizvodnju u Zenici. Nastavit ćemo kupovati koks za proizvodnju čelika i nastavit ćemo proizvodnju koja je neophodna za naše tržište'', kazao je Mehta.
ArcelorMittal Zenica je zabilježio neto gubitak od 159 miliona KM u 2023. Dugoročna korporativna zaduženja povećala su se na 80 miliona KM na kraju 2023., u poređenju s 20 miliona KM na kraju 2022.
Kompanija se počela suočavati s problemima u poslovanju još od sredine prošle godine, i to uslijed globalnih kretanja na tržištu čelika i sirovina. Od 2021. godine cijena koksnog uglja porasla je za 300, cijena električne energije je porasla za 44, a cijena zemnog plina za 80 posto, naveli su ranije iz ArcelorMittal Zenica.