Kompanija ArcelorMittal Zenica krajem aprila zatvara koksaru, a oko 200 zaposlenika će biti raspoređeno na druge departmane. Kako je kazao direktor kompanije Nikhil Mehta na konferenciji za medije, gašenje koksare je od strateškog značaja za daljnji rad kompanije.
Mehta je kazao da prolaze kroz tešku godinu i da su imali veliki finansijski izazov te da su pronašli korake koje trebaju poduzeti kako bi nastavili održivost ArcelorMittala. Taj korak je zaustavljanje koksare.
"Jedan od koraka je zaustaviti koksaru. Koksna baterija će se zaustaviti krajem aprila, ali ćemo nastaviti integralnu proizvodnju u Zenici. Nastavit ćemo kupovati koks za proizvodnju čelika i nastavit ćemo proizvodnju koja je neophodna za naše tržište'', kazao je Mehta.
Toplana Zenica će raditi
O grijanju u Zenici, s obzirom na to da je Toplana Zenica koristila koksni plin za zagrijavanje, Mehta je kazao da će raditi, ali i da će trošak proizvodnje znatno porasti, zbog čega će trebati razgovarati s vlastima.
"Toplana Zenica će raditi kao i obično. Samo koksni gas neće biti na raspolaganju, trošak proizvodnje će porasti i trebat ćemo otvoriti tu diskusiju. Potpisali smo ugovor s fiksnom cijenom za sedam godina, vjerovali smo da se određene stvari neće promijeniti, ali mislim da smo svi dovoljno zreli da razumijemo promjene u Evropi i vjerujem da će i vlada razumjeti i da ćemo vidjeti kako proći ovu situaciju", istakao je Mehta.
Dodao je da kompanija trenutno prolazi kroz teške faze gdje su cijene niske, a ogromni su troškovi.
''Napravili smo plan oporavka kako da dovedemo naš biznis u održiv biznis. Ovo će oduzeti određeno vrijeme, ali vjerujemo da ćemo u jedan ili dva kvartala riješiti situaciju", dodao je.
Kako je Bloomberg Adrija ranije izvještavala, ArcelorMittal Zenica je zabilježio neto gubitak od 159 miliona KM. Dugoročna korporativna zaduženja povećala su se na 80 miliona KM na kraju 2023., u poređenju s 20 miliona KM na kraju 2022.
Kompanija se počela suočavati s problemima u poslovanju još od sredine prošle godine, i to uslijed globalnih kretanja na tržištu čelika i sirovina. Od 2021. godine cijena koksnog uglja porasla je za 300, cijena električne energije je porasla za 44, a cijena zemnog plina za 80 posto, naveli su ranije iz ArcelorMittal Zenica.
Mehta je naglasio da je ključno da se u ovim situacijama pobrinu za ljude i zaštitu okoliša te da prave plan.
"I oni zaposlenici koji su radili dugi niz godina i koji su nam bili lojalni, ne bi voljeli da ih izgubimo pa ćemo ih preraspodijeliti na druge pogone. Također, u diskusiji smo s drugim jedinicama, kao onoj u Njemačkoj, koja traži dobre zaposlenike, pa ćemo vidjeti kako da im omogućimo transfer u Zapadnu Evropu'', kazao je Mehta, te dodao da će biti ponuđeno za 10-15 posto radnika da se relociraju u Evropu.
O zaštiti okoliša je kazao da će gašenjem koksare biti riješeno 80 posto problema koje imaju sa zagađenjem okoliša.
"Mogu reći da više od 80 problema koje imamo s okolišem dolazi od koksare i čim se ovo završi, taj dio će nestati. Na ovaj način želimo održati održivost kompanije i riješiti problem s okolišem. Ovo je samo jedan od mnogih koraka. Ovo je samo jedan od koraka koje trebamo odraditi, postoji još mnogo njih kako bismo osigurali naše poslovanje u BiH", kaže Mehta.