Tek sunce i more, premda čine sjajnu kombinaciju, već odavno nominalno ne bi trebali biti jedino sredstvo privlačenja turista.
Uobičajeno se sada zna reći da je turizam sve više industrija doživljaja, a tu je onda potreban i ljudski faktor da nadogradi prirodne ljepote.
Hrvatska se s godinama polako odmiče samo od sunca i mora, iako taj proces nije previše dinamičan, ali kad postoji jasna slika što se želi postići, onda je moguće relativno brzo zamisli provoditi u djelo.
Od 1989. do 2006. godine na prostoru nekadašnjeg kampa u Stobreču bila je zapuštena šikara i okupljalište životinja, kaže direktor novog kampa na tom prostoru Ivica Tafra.
"Smatrao sam da Dalmaciji, a posebice Splitu, nedostaje kampova s raskošnom infrastrukturnom ponudom. Ulagali smo vrijeme, živce i novac te jednu obiteljsku ideju pretvorili u globalni turistički uspjeh", govori za Bloomberg Adriju Tafra.
Danas, kad je infrastruktura dobro posložena za zabavu i odmor gostiju bez obzira na dob i interese, može se već razmišljati i o detaljima koji čine dodanu vrijednost.
Tako se sada u kampu proizvodi maslinovo ulje koje se onda prigodno daruje gostima, a u planu je i napraviti botanički vodič s obzirom na bogatu i raznoliku te dobro uređenu vegetaciju.
Zanimljivo je kako se došlo od početaka kada praktično nije bilo promocije do današnjih digitalnih kampanja na globalnoj razini.
"Moram biti iskren i kazati da na promociji nismo uopće radili prvih godina. Nismo se time zamarali, a u to vrijeme društvo je još uvijek bilo 'analogno'. U cijeli posao ušli smo kao mali obiteljski tim koji nije puno znao o komercijalnim aktivnostima. Stoga smo se potrudili pružiti izvrsnu infrastrukturu, gostoljubivost i predivan ambijent svakom gostu s kojima smo stvarali personaliziran odnos i gradili prijateljstva. Mislim da je to bila najveća reklama sama po sebi. Naravno, danas radimo sofisticirane digitalne marketinške kampanje na globalnoj razini, razvijamo društvene mreže i odnose s medijima, a prepoznaju nas i najugledniji turistički svjetski vodiči", iznosi Tafra.
Premda je primarni fokus na ljetne mjesece, kamp nastoji razvijati predsezonu i posezonu, odnosno nuditi turistički proizvod tijekom cijele godine, što je još jedan, uz raznolikost ponude, od ciljeva cjelokupnog turističkog sektora.
"Stalo nam je do radnih mjesta i kontinuiteta koji gradimo. Zimski mjeseci su, očekivano, slabije popunjeni, ali tome smo doskočili s wellness i spa ponudom te odličnom teretanom. U srcu našeg kampa nalazi se i izvanredni restoran Horus koji radi cijelu godinu, tako da osim međunarodnih ciljamo i domaće goste koji žele uživati u smiraju jeseni ili proljeća, izbjeći gužve i doživjeti autentičan odmor i suštinu Dalmacije", poručuje Tafra.
Inače, najveći broj gostiju je iz Njemačke, a zatim slijede Nizozemska, Austrija, Slovenija, Češka, Slovačka, Mađarska i Poljska. U proteklih pet godina poprilično raste broj gostiju iz Francuske, Italije i Velike Britanije.
Površina kampa je pet hektara, a kapacitet 1100 gostiju.
Za ovu sezonu rezervacije stoje jako dobro, pa Tafra očekuje još jednu sjajnu turističku sezonu.
Inače, kamp je s dvije strane okružen morem i na mjestu je gdje se u Jadran ulijeva rijeka Žrnovnica.
U kampu je posađeno gotovo tisuću stabala maslina i proizvede se između 250 i 300 litara ekstradjevičanskog maslinovog ulja godišnje koje nisu zaobišle ni maslinarske nagrade, a koristi se u restoranu Horus, ali se i dijeli gostima kao znak pažnje, odnosno suvenir.
A šira hortikulturna priča, odnosno "kreativna zelena džungla" kako je nazivaju u kampu, sastoji se u namjeri izrade prigodnog botaničkog vodiča.
"Budući da smo certificirani kao eko-kamp i promoviramo zelenilo i održivost, botanički vodič nameće se kao logičan nastavak. Trenutno smo u fazi prebrojavanja i strukturiranja svih biljki u našem kampu, a plan je i povezati se s agronomima, botaničarima i krajobraznim arhitektima kako bismo naše botaničko bogatstvo uvrstili kao dio turističke ponude i korisničkog iskustva za turiste", ističe Tafra.
Broj gostiju se još prošle sezone vratio na pretpandemijsku razinu, a poslovanje pokazuje sve bolje rezultate.
U 2019. godini tvrtka Excelsus koja vodi kamp imala je prihode od 2,5 milijuna eura, u 2022. to je bilo 3,32 milijuna eura, a u prošloj godini iznosili su 4,45 milijuna eura.
Nakon neto dobiti od 1,04 milijuna eura u 2022. godini, prošle je godine dosegla 1,54 milijuna eura.
Ove je godine kamp Stobreč uvršten u prestižno društvo najboljih europskih kampova jer je njemački automobilski klub ADAC dodijelio titulu Superplatz koju ima tek 190 kampova u Europi.
Za dobivanje priznanja potrebno je zadovoljiti stroge kriterije ADAC-a čiji inspektori bez najave obilaze kampove. Potrebno je ostvariti najbolju ocjenu u svih pet kategorija koje se ocjenjuju: uređenost kampa općenito, mogućnost kupanja, slobodno vrijeme, opskrbljenost kampa (gastro ponuda) i sanitarije.