O ekonomskoj migraciji u kontekstu Bosne i Hercegovine uvijek govorimo u pravcu izazova odlaska radne snage i školovanih kadrova. No, činjenica da ova zemlja ima jednu od najvećih iseljeničkih zajednica u odnosu na ukupan broj stanovnika, donosi i pozitivne strane za razvoj. Prepoznala je to Vlada Sjedinjenih Američkih Država koja kroz USAID-ov projekat „Diaspora Invest“ podržava ulaganja dijaspore i građana Bosne i Hercegovine koji su se odlučili vratiti kući. Šta ovaj grant program obuhvata i kakva su iskustva sa terena, odlučili smo saznati u razgovoru sa privrednicima. Novi poziv za dodjelu bespovratnih sredstava je još uvijek otvoren (www.grant.diasporainvest.ba).
U Općini Domaljevac-Šamac nas dočekuje Zlatko Špionjak. Vedar i vrijedan čovjek koji zrači optimizmom, uprkos izazovima sa kojima se lokalne zajednice na granici suočavaju. Zlatko, u saradnji sa investitorom iz dijaspore Zdravkom Ćoškovićem, vodi razvoj kompanije Ćošković Industrie Service. Ova kompanija budi nadu da će investicije u Domaljevac vratiti mlade i pružiti alternativu odlasku iz domovine. Tokom posljednjih petnaest godina, osnivač kompanije je radio u inostranstvu u kompanijama specijaliziranim za pružanje usluga industrijskog održavanja i čišćenja (vodom i pjeskarenjem) u Njemačkoj. Svoje iskustvo je prenio u kompaniju u BiH, koja pruža usluge pjeskarenja i farbanja za metalnu industriju. Glavni klijenti su lokalne kompanije za proizvodnju metala koje proizvode velike metalne konstrukcije. Zahvaljujući podršci USAID-a, Ćošković Industrie Service će proširiti kapaciteta obrade putem sufinansiranja nabavke nove opreme – sušača zraka, kompresora i električne podstanice.
„Za svaku je pohvalu onaj ko u današnje vremena prepozna i potpomogne nekoga, tko svoj teško stečeni kapital na Zapadu, dugogodišnjim radom i iskustvom, ulaže u Bosnu i Hercegovinu, u svoj rodni kraj, a sve u cilju razvoja, stvaranja novih radnih mjesta i povoljnijeg poslovnog okruženja“, dodaje naš sagovornik.
Grant program USAID-a omogućava sufinansiranje do 70.000 KM za kompanije mlađe od 3 godine koje imaju dokazivu poslovnu vezu sa dijasporom. Tu je priliku iskoristila i Jasmina Dizdarević, arhitektica i osnivačica Wagawooda, kompanije koja predstavlja još jedan primjer povezivanja domaćih poduzetnika i poduzetnica sa ulagačima iz dijaspore u BiH.
"S ponosom gradimo našu priču u Konjicu, zajedno sa vrijednim zanatlijama i kreativcima, oslanjajući se na bogatu kulturnu baštinu drvorezbarstva. Kroz naše proizvode, ne samo da prenosimo ljepotu drveta, već i otvaramo puteve ka očuvanju tradicije i stvaranju mostova sa svijetom. Veliko je zadovoljstvo što je naša vizija prepoznata i što smo putem USAID-ovog projekta „Diaspora Invest“ dobili ovu podršku. Mislim da je ovo sjajna prilika za sve mlade kompanije koje žele rasti i kojima treba podsticaj da naprave korak naprijed", napominje Jasmina.
U manje od dvije godine USAID je podržao 29 kompanija kroz grant program u ukupnoj vrijednosti podrške od 1,306,730 KM. Ova podrška će donijeti preko 5 i po miliona očekivanih investicija i otvaranje preko 150 novih radnih mjesta.
"Investicije dijaspore predstavljaju vitalni kanal za prenos znanja, iskustva i kapitala između domovine i dijaspore. Ne samo da doprinose ekonomskom razvoju Bosne i Hercegovine, već jačaju i veze između zemlje i cijelog svijeta. Pružaju finansijsku podršku, donose nova znanja, tehnologije i poslovne prakse koje mogu poboljšati konkurentnost i inovacije u domaćoj ekonomiji. Zbog toga Vlada Sjedinjenih Američkih Država kroz USAID-ov projekat "Diaspora Invest" nastavlja razvijati ove programe i prilike za poticanje pozitivnih trendova. Kroz svoja ulaganja, dijaspora može direktno doprinijeti poboljšanju životnog standarda svojih sunarodnjaka i promovirati društveni i ekonomski razvoj u svojoj zajednici", ističe Courtney Chubb, direktorica misije USAID-a.
Kompaniju Alen.ba je osnovao Alen Malkoč, član bh. dijasporske zajednice iz Čikaga. Alen se vratio u Sarajevo tokom Pandemije, te je osnovao kompaniju koja se specijalizuje za razvoj aplikacija za Shopify, jedne od najvećih e-trgovinskih platformi na svijetu. Grant sredstva je iskoristio za nabavku potrebne IT opreme za dvadeset novih zaposlenika. Marina Bečirović iz kompanije Alen.ba dijeli svoje iskustvo saradnje sa USAID-om.
"Podrška i partnerstvo koje smo dobili od USAID projekta „Diaspora Invest“ bila je izuzetna. Saradnja s njima bila je izvanredno iskustvo i preporučujemo ovaj program svim kompanijama koje ispunjavaju uslove. Ponosimo se time što je naša kompanija postala inspiracija drugima i s radošću očekujemo buduću saradnju u godinama pred nama", dodaje Marina.
Priče investitora iz dijaspore ohrabruju. Oni šalju važnu poruku da se trendovi mogu okrenuti u drugom pravcu.