Rudnici mrkog uglja banovići (RMU Banovići) završili su 2023. godinu s gubitkom od 24,2 milijuna KM. Gubitak je značajno povećan u odnosu na 2022. godinu zbog pada prihoda od prodaje gotovih proizvoda na stranom tržištu za 74,7 posto.
U financijskom izvješću dostupnom na Sarajevskoj burzi, RMU Bnaovići su u 2023. godini ostvarila ukupne prihode od 154,2 milijuna KM, što je za 6,6 posto manje nego na kraju 2022. godine. Prihodi od prodaje gotovih proizvoda na domaćem tržištu veći su za 5,2 posto u odnosu na raniju godinu.
Prihodi od prodaje gotovih proizvoda na stranom tržištu manji su za 74,7 posto u odnosu na 2022. godinu.
Čitaj više
RMU Banovići posuđuje tri milijuna KM od Union Banke
Union Banka bila je jedini ponuđač na natječaju za kredit.
17.10.2023
Revizori sumnjaju u količine uglja koje je RMU Banovići prodao Srbiji
TI u BiH uputio je prijavu Finansijskoj policiji FBiH.
07.09.2023
Akumulirana dobit RMU Banovići pala za 10 milijuna, visok trošak kredita
U polugodišnjem izvješću se navodi da je na otplatu glavnice uzetih kredita ove godine potrošeno više od 10 milijuna KM.
10.08.2023
Ukupni rashodi RMU Banovići veći su za tri posto u odnosu na godinu dana ranije. Troškovi sirovina i materijala porasli su za 19,4 posto a bruto plaće zaposlenih uvećane su za 12,2 posto.
RMU Banovići su 2023. godinu završili s gubitkom od 24,2 milijuna KM što predstavlja rast gubitka od 205 posto u odnosu na 2022. godinu.
Imovina i burza
RMU Banovići su u 2023. godini smanjili vrijednost ukupne imovine. Vrijednost dugoročne imovinea manja je za pet posto u odnosu na godinu ranije. Vrijednost građevniskih objekata manja je za 37 posto.
U godinu dana, RMU Banovići smanjili su svoje dugoročne obveze za 23 posto, dok su kratkoročne obveze veće za 38 posto. Ova tvrtka je smanjila obveze po uzetim kreditima, a povećala obveze prema dobavljačima. Najviše su porasle ostale obveze, uključujući i razgraničenja.
Prema podacima iz financijskog izvješća, RMU Banovići su s krajem 2023. godine ostvarili nepokriveni gubitak od 11 milijuna maraka. Tako je ova kompanija od akumuliranog dobitka otišla u gubitak.
Dionicama RMU Banovići posljednji put je trgovano 23. siječnja 2024. godine po cijeni od šest KM po dionici. Federacija BiH je većinski vlasnik s 69,5 posto udjela u RMU Banovići.
Kako je Bloomberg Adrija ranije izvijestila, u rujnu prošle godine Transparency International (TI) u BiH uputio je prijavu Financijskoj policiji Federacije BiH nakon što je Ured za reviziju institucija FBiH doveo u pitanje prijavljene količine uglja koje je RMU Banovići izvezao u Srbiju, kao i zvanične tvrdnje bivšeg rukovodstva tog javnog preduzeća da se radi o uglju niže kalorijske vrijednosti, koji je zbog toga prodavan po nižim cijenama.
"Veći dio spornog izvoza iz RMU Banovići išao je preko firme Lider – Pro Sremska Mitrovica, koja se dovodi u vezu s vrhom vlasti u Srbiji. Prema podacima Agencije za sprečavanje korupcije Srbije, ova firma je 2017. godine financirala kampanju Srpske napredne stranke sa tri milijuna dinara (oko 25.000 eura)", navodi TI BiH.