Rudnici mrkog uglja Banovići (RMU Banovići) potpisali su ugovor s Union Bankom o godišnjem revolving kreditu u iznosu od tri milijuna maraka. Union Banka bila je jedini ponuđač na natječaju za kredit, kako je objavljeno.
Vrijednost ugovora o kreditu, koji je potpisan 20. rujna, iznosi 133,920 maraka, bez poreza. Prema najnovijim podacima koje je objavila Sarajevska burza, vlada Federacije Bosne i Hercegovine posjeduje 69,5 posto udjela u RMU Banovići.
Dionice tvrtke posljednji put su trgovane na Sarajevskoj burzi 6. listopada, kada su zatvorile na istoj razini od 6,89 maraka.
Čitaj više
Elektroprivreda BiH očekuje velike gubitke, izvoz uglja udvostručen
Ranije je Lakić održao radni sastanak s predstavnicima Rudnika mrkog uglja Banovići (RMU Banovići).
04.10.2023
Revizori sumnjaju u količine uglja koje je RMU Banovići prodao Srbiji
TI u BiH uputio je prijavu Finansijskoj policiji FBiH.
07.09.2023
Akumulirana dobit RMU Banovići pala za 10 milijuna, visok trošak kredita
U polugodišnjem izvješću se navodi da je na otplatu glavnice uzetih kredita ove godine potrošeno više od 10 milijuna KM.
10.08.2023
U polugodišnjem izvješću se navodi da je na otplatu glavnice uzetih kredita ove godine potrošeno više od 10 milijuna KM. U odnosu na istu godinu lani, povećan je priliv od uzetih kredita za 4,5 milijuna KM.
Lakić: Prevazići izazove
Ranije je federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić održao radni sastanak s predstavnicima Rudnika mrkog uglja Banovići (RMU Banovići) i članovima Uprave EP BiH, gdje je rečeno kako u ova dva poduzeća stanje nije dobro te da se moraju poduzeti hitni koraci ka stabilnosti energetskog sektora.
"Sagledavajući kompletnu situaciju u poslovanju i RMU Banovići i EP BiH, zaključeno je da u oba poduzeća stanje nije dobro i da se moraju poduzeti hitni koraci koji vode ka stabilnosti ovih kompanija značajnih za cijeli energetski sektor", navedeno je u priopćenju federalnog ministarstva.
Revizori sumnjaju
Transparency International (TI) u BiH uputio je prijavu Financijskoj policiji Federacije BiH nakon što je Ured za reviziju institucija FBiH doveo u pitanje prijavljene količine uglja koje je RMU Banovići izvezao u Srbiju, kao i zvanične tvrdnje bivšeg rukovodstva tog javnog poduzeća da se radi o uglju niže kalorijske vrijednosti, koji je zbog toga prodavan po nižim cijenama.
"Veći dio spornog izvoza iz RMU Banovići išao je preko firme Lider – Pro Sremska Mitrovica, koja se dovodi u vezu s vrhom vlasti u Srbiji. Prema podacima Agencije za sprečavanje korupcije Srbije, ova firma je 2017. godine financirala kampanju Srpske napredne stranke sa tri milijuna dinara (oko 25.000 eura)", navodi TI BiH.
Od ove firme rukovodstvo rudnika prethodno je unajmilo dva mobilna postrojenja za drobljenje i prosijavanje uglja i to sklapanjem dva direktna sporazuma, bez raspisivanja tendera. Zatim je, prema revizorskom izvješću, od kolovoza do prosinca 2022. godine isporučeno 39.382 tona 'suho odsijanog' uglja vrijednosti 7.992.112 KM, putem ovog mobilnog postrojenja, od čega se najviše (3.741.641 KM) odnosilo na kupca Lider – Pro, od kojeg je oprema i unajmljena.
U izvješću se navodi da je s ovom kompanijom "potpisano pet ugovora za isporuku različitih vrsta uglja po cijenama u rasponu od 33,60 EUR/t do 69,50 EUR/t, a cijena za ugalj s tog mobilnog postrojenja iznosila je 100 EUR/t (za domaće kupce 194,87 KM)".
Akumulirana dobit u padu
Rudnici mrkog uglja Banovići (RMU Banovići) su od siječnja do kraja lipnja ove godine zabilježili prihode od preko 76 milijuna KM. Unatoč visokim prihodima RMU Banovići ostvarili su gubitak od preko 10 milijuna KM. Akumulirana dobit je oko 2,6 milijuna KM.
Prema posljednjem polugodišnjem izvješću objavljenom na stranici Sarajevske burze, RMU Banovići je u prvih šest mjeseci ove godine ostvario gotovo identičan prihod kao i u prvom polugodištu prošle godine. Porasla je prodaja gotovih proizvoda na domaćem tržištu. Njihova prodaja na inostranom tržištu pala je za 3,9 milijuna KM.
Poslovni rashodi veći su za 5,6 milijuna u odnosu na isti period lani. Najveći doprinos tome dali su rastući troškovi sirovina i materijala, ostali poslovni rashodi i troškovi te troškovi plaća. Dogodila se i značajna promjena u zalihama gotovih proizvoda, poluproizvoda i proizvodnje u toku. Od prošlogodišnjeg plusa u vrijednosti od 261.869 KM, na kraju ovog polugodišta zabilježen je minus od 2,6 milijuna KM.