Rudnici mrkog uglja Banovići (RMU Banovići) su od siječnja do kraja lipnja ove godine zabilježili prihode od preko 76 milijuna KM. Unatoč visokim prihodima RMU Banovići ostvarili su gubitak od preko 10 milijuna KM. Akumulirana dobit je oko 2,6 milijuna KM.
Prema posljednjem polugodišnjem izvješću objavljenom na stranici Sarajevske burze, RMU Banovići su u prvih šest mjeseci ove godine ostvarili gotovo identičan prihod kao i u prvom polugodištu prošle godine. Porasla je prodaja gotovih proizvoda na domaćem tržištu. Prodaja istih na inostranom tržištu pala je za 3,9 milijuna KM.
Poslovni rashodi veći su za 5,6 milijuna u odnosu na isti period lani. Najveći doprinos tome dali su rastući troškovi sirovina i materijala, ostali poslovni rashodi i troškovi te troškovi plaća. Dogodila se i značajna promjena u zalihama gotovih proizvoda, poluproizvoda i proizvodnje u toku. Od prošlogodišnjeg plusa u vrijednosti od 261.869 KM, na kraju ovog polugodišta zabilježen je minus od 2,6 milijuna KM.
Čitaj više
RMU Banovići traži kredit od 1,3 milijuna eura
Rok za podnošenje ponuda je 17. srpnja.
28.06.2023
Dionice RMU Banovići pale za 20 posto, elektroprivredine porasle
Najveći dnevni porast vrijednosti zabilježile su dionice emitenta JP Elektroprivreda BiH od 7,44 posto.
09.06.2023
U polugodišnjem izvješću se navodi da je na otplatu glavnice uzetih kredita ove godine potrošeno više od 10 milijuna KM. U odnosu na istu godinu lani, povećan je priliv od uzetih kredita za 4,5 milijuna KM.
Akumulirana dobit je smanjena s 13 na 2,6 milijuna KM. Podsjećamo, akumulirana dobit RMU Banovići je 31. prosinca 2021. godine iznosila 21 milijun KM.
Prema podacima s Bloombergovog Terminala, vrijednost dionica RMU Banovići je početkom 2015. godine iznosila 42 KM. Također, iz RMU Banovići su ranije priopćili da planiraju uložiti 34 milijuna maraka u opremu za iskopavanje i obradu ugljena u 2020. godini.
U 2020. godini tvrtka je već kupila motore za svoje kamione, te je potom bila u procesu kupovine bušilice i radi na izgradnji sustava za prijevoz ugljena. U prvom polugodištu 2020. godine RMU Banovići su ostvarili dobit od 1,2 milijuna maraka.
Većinski vlasnik RMU Banovići je Federacija BiH sa 69 posto udjela. Nominalna vrijednost dionica je 100 KM. Posljednje trgovanje istima je zabilježeno 9. lipnja ove godine po cijeni od 10,8 KM po dionici.
U trećem mjesecu ove godine na 31. redovnoj sjednici Skupštine RMU Banovići, kojoj su, pored dioničara, prisustvovali i članovi Nadzornog odbora, Uprave Društva, kao i predsjednik Odbora za reviziju, nije usvojen prijedlog odluke o Godišnjem izvješću o poslovanju Društva za 2022. godinu s financijskim izvješćem i izvješćem neovisnog revizora, izvješćem o radu Nadzornog odbora i izvješćem o radu Odbora za reviziju, kao ni prijedlog odluke o pokriću gubitka po godišnjem obračunu za prethodnu godinu.
Novi kredit
Ranije smo izvijestili da su iz RMU Banovići priopćili da je objavljen javni poziv za revolving kredit s rokom otplate od šest mjeseci u iznosu od 2,5 milijuna maraka (1,3 milijuna eura). Procijenjena vrijednost ugovora o kreditu iznosi 93.500 maraka, bez poreza, navodi se u dokumentaciji RMU Banovići objavljenoj na portalu javnih nabavki Bosne i Hercegovine.
Vlada Federacije BiH je na sjednici koja je održana 1. lipnja ove godine donijela Odluku o davanju prethodne suglasnosti Nadzornom odboru privrednog društva RMU Banovići za donošenje odluke o imenovanju vršilaca dužnosti članova Uprave.
Ranije je na smjenu uprave RMU Banovići reagirao Bego Gutić, načelnik Banovića i predsjednik SDA u ovom gradu, koji je rekao da Vlada FBiH isporučuje rudnik članovima Pokreta demokratske akcije (PDA), te ga stavlja pod političku kontrolu Mirsada Kukića, koji je osnivač te stranke.
Izvoz u Srbiju
Tijekom 2022. godine izvijestili smo da RMU Banovići do kraja te godine Elektroprivredi Srbije (EPS) treba isporučiti 100 tisuća tona uglja. "Pored financijske bitnosti nama je značajan ovaj ugovor i s aspekta poslovnosti, jer imati u portfoliju kupaca kompaniju kao što je Elektroprivreda Srbije dovoljno govori o nama", kazao je tada generalni direktor Rudnika mrkog uglja Banovići Elvir Salihović.
Dodao je da će ugovor sa Srbijom upravi Rudnika omogućiti ispunjenje dogovorenog povećanja plaća rudarima. On tvrdi da ugalj koji ide u Srbiju po svojstvima ne odgovara Termoelektrani Tuzla i Termoelektrani Kakanj i da neće biti smanjene količine uglja koje se isporučuju Elektroprivredi BiH.