Četvrti kvartal 2023. godine je neznatno ubrzao u pogledu prihoda od prodaje pa su posljednji mjeseci pridonijeli rastu od 7 posto godišnje na razini cijele godine. Podravka grupa ovaj rezultat je ostvarila na temelju ubrzanja rasta segmenta Prehrane s ostvarenim rastom od 6 posto (rast s kraja prvih 9 mjeseci je bio 4,8 posto), ali je segment Farmaceutike usporio za 2,8 postotna boda u odnosu na prvih devet mjeseci i godinu završio s 10,5 posto višim prihodima u odnosu na 2022. godinu.
Program farmaceutike raste u odnosu na 2022. godinu u svim regijama poslovanja Grupe Podravka, dominantno na tržištima jugoistočne Europe gdje je ostvarena prodaja veća za 3 milijuna eura, ili relativno 7 posto, i Hrvatske i Slovenije s rastom od 4,3 posto, odnosno 2,6 milijuna eura više.
Prehrana je u apsolutnom iznosu najveću razliku u prodaji ostvarila na tržištima ZE i prekooceanskim zemljama, ponajviše zbog razvoja distribucije u SAD-u, u iznosu od 12,2 milijuna eura (17,3 posto više na godišnjoj razini) i čemu je vjerojatno doprinijela suradnja s Atlanticom, odnosno distribucija Argete na tržištu SAD-a. Dodatno, na tržištu Hrvatske i Slovenije ostvaren je rast prihoda od 17,4 milijuna eura (6,4 posto više), a na tržištu jugoistočne Europe prodaja je veća za 10,1 milijuna eura (10,4 posto više).
Postepenim oslobađanjem prehrambenih sirovina iz 2022. godine i početka 2023. godine, Podravci je popuštao pritisak na profitabilnost iz kvartala u kvartal, što je dodatno potpomognuto promjenama prodajnih cijena koje su imale puni efekt u 2023. godini. Iako je u prvih devet mjeseci segment prehrane bilježio nižu EBITDA-u na normaliziranom nivou za 3,9 posto godišnje, posljednji kvartal donio je zaokret i segment Prehrane ostvario je rast EBITDA-e od 2,5 posto godišnje. Glavni razlozi tome su manji pritisak novih ulaznih cijena sirovina, ali i unaprjeđenja proizvodnih procesa kao rezultat snažnog investicijskog ciklusa. Sve to se odrazilo na promjene bruto dobitka koji je na kraju godine veći za 2,5 posto na normaliziranom nivou u odnosu na 2022. godinu.
Rast prodanih količina i manje cjenovne modifikacije u segmentu Farmaceutike na tržištu Rusije, Podravci su donijeli značajne benefite u 2023 godini. Bruto dobit na normaliziranom nivou iznosi 80 milijuna eura, odnosno 10,8 posto više, dok je EBITDA porasla za 22,9 posto dostigavši nivo od 39,5 milijuna eura. Konačno, sektor farmaceutike je profitabilniji od sektora prehrane za oko dva i pol puta, završavajući godinu sa normaliziranom vrijednošću EBITDA marže od 24,6 posto, odnosno 2,4 postotna boda više nego u godini ranije.
Na krilima dobrih rezultata oba svoja sektora, EBITDA Podravka grupe na normaliziranoj razini je veća za 8,6 milijuna eura, odnosno za 10,4 posto više nego u godini ranije. Uspjeh je značajniji ako uzmemo u obzir da se Podravka grupa tijekom 2023. godine suočila s rastom cijena sirovina, energenata i ambalaže (ukupno 3,2 posto više nego u godini ranije) kao i da su se troškovi zaposlenih povećali za 4,6 posto zbog, primarno, povećanja plaća radnicima u dva navrata tijekom godine.
Dobri rezultati prodaje manifestiraju se i kroz više nego udvostručenu vrijednost novčanih tokova iz poslovnih aktivnosti u odnosu na 2022. godinu pa je i bilančna pozicija novca i novčanih ekvivalenata povećana za 94 posto. Preciznije, 115,4 milijuna eura generiranog operativnog novčanog toka predstavlja rast od 53,8 posto godišnje i čini frapantnih 16,2 posto od prihoda od prodaje u 2023. godini. Takav snažan operativni novčani tok Podravci omogućava nastavak snažnog kapitalnog ciklusa, uz dodatno smanjenje zaduženosti, koja je i prethodno bila na izuzetno niskim razinama. U te svrhe, 2024. godini je namijenjen iznos od skoro 100 milijuna eura, što će Podravka bez problema podnijeti jer na kraju 2023. godine odnos Neto duga i normalizirane EBITDA iznosi 0,2x.
U 2024. godini očekujemo nastavak rasta prihoda na krilima rasta segmenta Prehrane. Značajan skok cijene kakaovca u prvom će dijelu godine ići na ruku Podravci koja u pravilu zalihe sirovina osigurava na nešto dulje periode od uobičajenih u industriji, stoga će još neko vrijeme prema našoj procjeni uživati u trošenju sirovine po nižim cijenama. Sukladno tome, očekujemo da će se pričekati s cjenovnim promjenama pa bi doprinos prihodima u prvom dijelu godine mogao doći iz količinskog rasta.
Ako se cijene kakaovca dulje vrijeme zadrže na ekstremno visokim razinama, u drugom dijelu godine će se dio tog pritiska neminovno prenijeti na cijenu proizvoda pa bi doprinos prihodima trebao doći iz cjenovnog rasta, koji će, vjerujemo, nadmašiti eventualni količinski pad. Rast prihoda u segmentu Prehrane vidimo na visokim jednoznamenkastim razinama.
Segmentu Farmaceutike nakon izvrsne 2023. godine slijedi sporiji rast. U 2023. godini je prvi kvartal znatno pridonio rastu radi niske baze iz prvog kvartala 2022. godine i prekida isporuke na tržištu istočne Europe. Taj efekt je tijekom 2023. godine slabio iz kvartala u kvartal, a gledajući isključivo posljednji kvartal godine – vidimo rast prihoda od svega 3,4 posto godišnje i EBITDA-e od 15,6 posto godišnje. Očekujemo nastavak niskog rasta prihoda iz posljednjeg kvartala i usporavanje rasta EBITDA-e na jednoznamenkaste stope rasta.
Osnova za ostvarenje profitabilnosti čitave grupe bit će i dalje segment Prehrane jer generira 78 posto od ukupnih prihoda i 57 posto normalizirane EBITDA u 2023. godini. S tim u vezi, restrukturiranje tržišta Poljske, Češke i Mađarske kroz ukidanje neprofitabilnih proizvoda i usklađivanje cijena s onima u zapadnoj Europi utjecat će na bolju profitabilnost čitave grupe, a snažne investicije u moderniziranje proizvodnih pogona doprinijet će većoj efikasnosti. Sve u svemu, vjerujemo da će Podravka nastaviti ostvarivati rast prihoda na sličnim razinama kao i u prethodnom razdoblju, dok će EBITDA uvelike ovisiti o politici postupanja u vezi s cijenom kakaovca.