Heinekenova strategija EverGreen nastavlja ispunjavati planirane ciljeve unatoč izazovima u potrošačkim i industrijskim trendovima. Od početka godine kompanija je generirala 26,9 milijardi eura prihoda organskog rasta, od čega 33,8 posto u trećem kvartalu, čime je premašila prihode od prodaje istog razdoblja prošle godine za 5,1 posto.
Prihodi od prodaje su prvenstveno predvođeni cjenovnim rastom od tri posto u trećem kvartalu u odnosu na treći kvartal lani (od početka godine cjenovna komponenta je imala godišnji rast od 4,3 posto).
To je rezultat povećanja cijena radi ublažavanja inflatornih pritisaka i premiumizacije portfelja, prije svega brenda Heineken. Logičan slijed je da je i neto prihod po hektolitru porastao za 3,7 posto godišnje. Međutim, na neto prihod postignut organskim rastom utjecalo je preračunavanje valuta, koje je imalo efekt na njegovo smanjenje od preko milijardu eura od početka godine. Razlog tome leži u devalvaciji nigerijske naire, meksičkog pesosa, brazilskog reala i etiopijskog bira.
Temelji organskog rasta su premium segment, Heineken brend i bezalkoholno pivo. Premium obim prodaje porastao je za 4,5 posto, prvenstveno u Brazilu, Južnoj Africi i Indiji, pri čemu je Heineken ostvario rast od 8,7 posto, uz dodatne značajne doprinose Kingfishera Ultra u Indiji i Savanne u Južnoj Africi.
Bezalkoholno pivo i cider rekorderi
Međutim, rekorder u rastu je bezalkoholno pivo i cider, čija je prodaja porasla 11 posto, što daje dodatnu potvrdu liderske pozicije u tom segmentu. Sinonim za bezalkoholno pivo kompanije Heineken 0,0 porastao je za 3,4 posto u trećem kvartalu u odnosu na isti period prošle godine, s najvećim rastom u Brazilu, USA i Vijetnamu.
Dakle, količinski rast prodaje piva od 1,6 posto od početka godine u usporedbi s istim periodom prošle godine je neto efekt rasta u Evropi, Africi i na Bliskom Istoku te smanjenja prodaje u Americi i Aziji.
Afričko tržište je jedino koje je ostvarilo pozitivne stope i u generiranju organskog rasta neto prihoda i u obimu prodaje. Treći kvartal je Heinekenu s ovog tržišta donio rekordni organski rast od 23,1 posto i skok neto prihoda po hektolitru od 16,7 posto. Iza tog rasta u većoj mjeri stoji prilagođenost cjenovne komponente nego količinske, zbog utjecaja inflacije na cijene, kako bi se nadoknadio učinak devalvacije valuta u pojedinim afričkim zemljama.
Američko tržište je pogođeno smanjenjem obima prodaje za 1,3 posto u ovom kvartalu u odnosu na isti prošle godine. Pozitivno prilagođavanje za kompaniju i premiumizacija portfelja doprinijele su da ovo tržište ima organski rast neto prihoda od 1,8 posto, odnosno rast neto prihoda po hektolitru za 2,7 posto.
Evropljani piju više i jeftinije nego lani
Ugrubo gledajući, Evropljani piju više Heinekenovih proizvoda, po nižim cijenama u trećem kvartalu ove godine u odnosu na isti period prošle godine – što je kompaniji umanjilo organske neto prihode za 1,1 posto.
Niže cijene su utjecale na to da je i neto prihod po hektolitru smanjen za 1,5 posto. Iza kulisa, cijene su prošle godine znatno povećane, a osnovne cijene ovog kvartala su ostale stabilne u odnosu na prvu polovinu 2024. godine.
Obim prodaje piva organski je porastao za 1,4 posto, s jačim rezultatima u kanalu prodaje izvan mjesta konzumacije. Premium segment predvođen brendovima Birra Moretti, Desperados i Heineken zabilježio je umjereno jednocifren rast.
U Velikoj Britaniji i Španiji zabilježen je manji pad organskih neto prihoda, ali je obim prodaje piva porastao. Francuska i Italija bilježe pad organskih neto prihoda, dok premium brendovi i dalje rastu.
Na Zapadu, Njemačka i Irska bilježe rast, dok je u Istočnoj Evropi i na Balkanu također zabilježen rast volumena, predvođen Poljskom, Češkom, Grčkom i Slovenijom. Dodatno, Slovenija bilježi dvocifreni rast premium segmenta.
Prognoze
Očekivanja Heinekena su da će rast neto profita biti između 4 i 8 posto na kraju 2024. u odnosu na isto razdoblje lani. Međutim, ovako veliki raspon posljedica je izazova s kojim se suočava kompanija: nestabilnosti valuta u Meksiku i Brazilu i u dvjema afričkim državama s jedne strane, dok se s druge nalazi izazov koliko će dugo moći generirati prihode kroz rast cijena na tržištima koja imaju količinski pad.
Heineken se okrenuo premiumizaciji, preko čega želi pojačati cjenovnu komponentu prihoda. Ali ako pogledamo da 35 posto od ukupne prodate količine dolazi s tržišta Amerike, mislim da postoji bojazan da Brazil neće moći još dugo nadoknađivati pad obima prodaje u Meksiku i SAD-u, u kojima se bilježe trendovi pada.
Uz činjenicu da se Meksiko suočava s usporavanjem ekonomske aktivnosti i devalvacije pesosa, američko tržište bit će arena za pojačana marketinška ulaganja i opreznu cjenovnu politiku. Doduše, na ruku tržištima Amerike i Evrope idu niži troškovi sirovina i energije u odnosu na tržišta Afrike i Bliskog Istoka, koje su suočena s troškovnom inflacijom.