Project 3 Mobility, hrvatska kompanija usmjerena na stvaranje novog ekosustava urbane mobilnosti, konkretnije, koja provodi projekt Rimčevih robotaksija, uspješno je završila investicijsku rundu Serije A, prikupivši ukupno 100 milijuna eura od privatnih investitora, pohvalili su se iz te tvrtke.
Ovaj značajan financijski poduhvat privukao je pažnju vodećih globalnih kompanija i investitora, uključujući jedan od svjetski najvećih investicijskih fondova, Public Investment Fund (PIF) iz Saudijske Arabije, koji je prvi put uložio u Hrvatsku kroz svoju investicijsku granu TASARU Mobility Investments, specijaliziranu za inovativna i održiva rješenja u mobilnosti.
Značajni doprinos projektu dali su i južnokorejski proizvođač automobila Kia, bugarska softverska tvrtka SiteGround, hrvatska IT firma Infinum, Rimac Grupa, kao i druge ključne investicije od strane specijalizirane investicijske kompanije Neurone i katarskog Elaf Auto.
Marko Pejković, izvršni direktor Project 3 Mobilityja, izrazio je zadovoljstvo uspješnim zatvaranjem investicijske runde, ističući kako privlačenje vodećih globalnih investitora u teškim tržišnim uvjetima potvrđuje vjeru u viziju i tim kompanije. Naglasio je da je iznos prikupljen od privatnih investitora već premašio dosadašnju EU potporu od 89 milijuna eura, s očekivanjima da će se privatna ulaganja dodatno povećati do pokretanja usluga u Zagrebu.
Pejković je također spomenuo uspješne procedure i provjere koje su prethodile ovom financijskom uspjehu, uključujući odobrenje EU potpora i prikupljanje privatnog kapitala. Izrazio je ponos na projekt koji ima potencijal revolucionarizirati promet i poboljšati život u urbanim područjima, uz očekivane koristi za Hrvatsku kroz pokretanje proizvodnje autonomnih električnih vozila i suradnju s akademskom zajednicom.
Sredstva prikupljena u ovoj investicijskoj rundi namijenjena su daljnjem razvoju projekta, izgradnji specijalizirane infrastrukture i širenju tima, što će biti ključno za buduće razdoblje.
Osim uspješno završene investicijske runde Serije A, podsjećamo i na raniji značajan financijski uspjeh kompanije. Naime, Europska komisija je u svibnju prošle godine, preko svoje Glavne uprave za tržišno natjecanje, odobrila dodjelu bespovratnih sredstava P3M-u u iznosu od 179,5 milijuna eura. Ova potpora bila je ključna za daljnji razvoj projekta i demontrirala snažnu podršku EU-a inovacijama u sektoru urbane mobilnosti.
Potpora EU-a omogućila je kompaniji da detaljno opravda svoj projekt kao usklađen s ciljevima europske zelene tranzicije i da pokaže svoju dodanu vrijednost u brojnim društvenim aspektima.
U sklopu projekta razvit će se autonomno električno vozilo, specijalizirana infrastruktura te platforma za upravljanje kompletnom uslugom. Uz to, izgradit će se i tvornica za velikoserijsku proizvodnju autonomnih električnih vozila, i to u Hrvatskoj.
"Time se Hrvatska stavlja na mapu razvoja ključnih tehnologija budućnosti koje će donijeti brojne koristi i čine značajan napredak Hrvatske u smjeru digitalnih i zelenih tehnologija", rekao je Pejković.