Tehnološki gigant Apple je u posljednjem kvartalu 2023. ostvario prihod od 119,6 milijardi dolara, što je za dva procenta više nego u prethodnoj godini i iznad očekivanja analitičara. Time je napokon okončan niz pada prihoda koji je započeo prvim kvartalom 2022. ili četvrtim kalendarskim kvartalom 2021. Godišnji rast prihoda ostvaren je zahvaljujući rekordnim prihodima App prodavnice. Profit u poslednja tri mjeseca ove godine porastao je na 33,916 milijardi dolara, najviše od posljednjeg kvartala 2021, prema poslovnim podacima.
Rast prihoda ostvaren je u svim svjetskim regionima. Izuzetak je Kina, gdje su prihodi pali za 13 odsto. Apple je najveći dio svojih prihoda ostvario prodajom pametnih telefona iPhone. Kako je rekao izvršni direktor Tim Cook, rast je rezultat veće prodaje iPhonea i rekordnih prihoda od usluga ili onlajn prodavnicama u posljednjem kvartalu 2023.
Apple je 2023. prekinuo Samsungov 12-godišnji niz i postao najveći svjetski prodavac pametnih telefona. Američka kompanija je 2023. godine zauzela 20 odsto udjela na globalnom tržištu pametnih telefona, prema podacima Međunarodne korporacije za podatke (IDC). Prihod od prodaje iPhonea porastao je sa 65,7 milijardi dolara na 69,7 milijardi dolara.
Poslednji kvartalni rezultati kompanije izazvali su značajnu zabrinutost među investitorima. Prihodi u Kini su naglo pali u posljednjem kvartalu. Pitaju se da li Apple gubi svoju poziciju na jednom od najvažnijih tržišta. U Kini, kompanija ostvaruje oko petinu svih prihoda. Tamo se problemi gomilaju već duže, navodi Bloomberg.
Prihodi u Kini pali su sa 23,9 milijardi dolara na 20,8 milijardi dolara, što je najveći pad od posljednjeg kvartala 2018. Tamošnji podaci zasjenili su ostatak poslovanja, što je bilo dobro. Brojevi prihoda u toj zemlji pokazuju da potražnja za ovim uređajem u regionu usporava više nego što se očekivalo - zbog sve veće konkurencije lokalnih kompanija, uključujući Huawei, rekao je Jesse Cohen, viši analitičar Investing.com. Pita se da li je to privremeno ili je znak veće promjene među potrošačima. Rastuće kamatne stope i slabija ekonomija sprečavaju potrošače da kupuju skuplju robu.
Kineska vlada je uvela strože zabrane korišćenja strane tehnologije na radnom mjestu. Lokalni rival Huawei lansirao je novi pametni telefon koji se reklamira kao lokalna alternativa iPhoneu. Apple je čak počeo da nudi popuste na svoje najnovije modele u Kini. U toj zemlji prodaja iPada i nosivih uređaja posebno je zabrinjavajuća. Kompanija je takođe upozorila da rast iPhonea u tekućem kvartalu neće biti onoliko visok koliko Volstrit očekuje, što je navelo analitičare da preispitaju svoje prognoze.
Poslovni izvještaj je objavljen dan prije lansiranja najvećeg novog proizvoda posljednjih godina, slušalica sa proširenom realnošću Vision Pro. Kompanija se nada da će ovo biti sljedeći komad elektronike koji će ljudi željeti da posjeduju. Tokom proteklih pet godina, Apple je potrošio oko 100 milijardi dolara na istraživanje i razvoj uređaja, koji će, prema nedavnoj analizi, koštati 3.499 dolara u SAD.