Milijarder Lei Jun, suosnivač kompanije Xiaomi, predstavio je u četvrtak prvo električno vozilo ove kompanije, izjavljujući ambicije da postane najveći svjetski proizvođač automobila za 15 do 20 godina i da se takmiči sa Teslom i Porscheom.
SU7, što je skraćenica za Speed Ultra, napajaće se baterijama kineskih lidera Contemporary Amperex Technology i BYD, u zavisnosti od toga da li ima konfiguraciju sa jednim ili dva motora.
Xiaomijev napad na električna vozila zapravo predstavlja ulog od 10 milijardi dolara generalnog direktora i suosnivača da njegova kompanija može da uzdrma sektor transporta kao što je to učinila sa pametnim telefonima prije deset godina. Lei nazvao je to svojom posljednjom preduzetničkom opkladom.
Ali u vremenu od kada je prvi put objavio svoje planove za EV 2021. godine, regulatorni pejzaž i konkurencija u Kini - najvećem svjetskom tržištu automobila - značajno su se promijenili.
Peking je ograničavao dozvole za proizvodnju na nove učesnike na tržištu, što znači da Xiaomi mora da se udruži sa državnom Beijing Automotive Group za proizvodnju svojih električnih vozila. Državne subvencije koje su potrošačima nadoknadile čak 60.000 juana (8.440 dolara) za kupovinu EV prestale su 2022. SU7 se takođe bori za pažnju na tržištu koje ima stotine modela desetina brendova.
"Xiaomijev cilj je da napravi automobil iz snova koji je dobar kao Porsche i Tesla", rekao je Lei u četvrtak na predstavljanju, kome su prisustvovale hiljade ljudi u Kineskom nacionalnom kongresnom centru.
Lei je izjavio i da Xiaomi namjerava da SU7 bude rival Porscheovom "taycan turbo" u pogledu performansi i Teslinom "modelu S" u tehnološkim karakteristikama. Cijena "modela S" je od 698.900 juana, a "taycana" od 898.000 juana, što je mnogo više od srednjeg cjenovnog razreda od 200.000 juana do 300.000 juana koji mnogi očekuju za SU7.
Međutim, još nije saopšteno koliko će SU7 koštati.
Tesla je prodala manje od 200 "modela S" u Kini od renoviranja modela ove godine, dok je Porsche isporučio oko 3.600 električnih vozila porodice "taycan" u zemlji 2023. godine, prema Kineskom centru za automobilsku tehnologiju i istraživanje.
Trebalo bi da SU7 bude u prodaji sljedeće godine i dolaziće sa motorom koji ima 21.000 obrtaja u minuti, za koji je Lei rekao da je veći od "modela S" i "taycan turbo".
Xiaomi, nekada poznat kao proizvođač jeftinih pametnih telefona, bori se da održi rast na sve zasićenijem svjetskom tržištu. Prije septembarskog kvartala, kompanija je bilježila pad prodaje u svakom tromjesečnom periodu od 2021. Sada pokušava da izazove ne samo druge proizvođače električnih vozila već i novije učesnike kao što je Huawei Technologies.
Lei je rekao da je vozio 150 različitih automobila otkako se obavezao da napravi SU7.
Akcije Xiaomija su nakon ranijih dobitaka pale za 0,5 odsto u četvrtak. U srijedu su porasle za 4,1 odsto.
Lei, koji je SU7 nazvao "zvjerkom za performanse" na X-u, najavio je da Xiaomi neće pribjegavati potcjenjivanju konkurenata da bi svoje vozilo podigao sa zemlje.
Takođe je odao počast konkurentima na društvenim medijima, uključujući BYD, XPeng, Li Auto i Huawei, nazivajući ih pionirima kineske industrije novih električnih vozila. U postu u srijedu na društvenoj mreži Weibo, izvršni direktor XPenga He Xiaopeng rekao je da pozdravlja pridruživanje Xiaomija porodici automobila i poželio je kompaniji veliku prodaju za 2024.