Čini se da se iznenadna posjeta Elona Muska Kini odmah isplatila, pošto kompanija Tesla Inc. otklanja dvije ključne prepreke koje su nastale pri uvođenju sistema pomoći vozaču na najveće svjetsko tržište automobila.
Američki proizvođač električnih automobila udružiće se s kineskim tehnološkim gigantom Baidu Inc. u vezi s funkcijama mapiranja i navigacije da bi se primijenilo ono što se zove autopilot (engl. full-self driving), prema upućenim izvorima. Kompanija Tesla je takođe riješila problem ključnih zahtjeva za bezbjednost i privatnost podataka u Kini, što bi pomoglo da se ublaži zabrinutost u vezi s pitanjima bezbjednosti podataka.
Ovi potezi dolaze nakon što je direktor Tesle Elon Musk u nedjelju nenajavljeno otputovao u Kinu, tražeći odobrenje za sistem pomoći vozaču koji bi mogao pomoći da se zaustavi pad prihoda proizvođača automobila. Paket funkcija zahtijeva stalan nadzor i ne čini tesla automobile autonomnim, ali kompanija u SAD-u naplaćuje 8.000 dolara za direktnu kupovinu autopilota ili 99 dolara mjesečno za pretplatu.
Musk se u nedjelju sastao s premijerom Kine Lijem Qiangom, koji je kao sekretar Komunističke partije Kine u Šangaju pomogao kompaniji da uspostavi ono što je sada najveća fabrika u svijetu.
Iako je Tesla u početku uživala u dobrodošlici na crvenom tepihu u Kini, bogatstvo kompanije je u skorije vrijeme izblijedjelo jer se suočava s oštrijom konkurencijom domaćih proizvođača električnih vozila poput BYD Co. i Li Auto Inc. Teslin udio na kineskom automobilskom tržištu se smanjio na oko 6,7 odsto u četvrtom kvartalu 2023, sa 10,5 odsto u prvom kvartalu prošle godine, prema proračunima Bloomberga zasnovanim na podacima Kineskog udruženja putničkih automobila.
Napredni sistemi za pomoć vozaču postaju sve češći u Kini, a mnogi lokalni igrači, uključujući Xpeng Inc., Xiaomi Corp. i Huawei Technologies, koriste takve karakteristike da prodaju vozila.
Takođe, dolazi do prvog pada kvartalnog prihoda u odnosu na prethodnu godinu od 2020. godine, pošto je Tesla prodala manje automobila čak i poslije smanjenja cijena. Kompanija smanjuje broj zaposlenih za najmanje 10 odsto i želi da ubrza uvođenje novih modela, uključujući jeftinija vozila, koji bi mogli biti spremni do početka 2025., ako ne i prije kraja godine, rekao je Musk prošle nedjelje.
Muskova iznenađujuća posjeta Kini je "prelomni trenutak", rekao je viši analitičar kompanije Wedbush Securities Dan Ives u intervjuu za Bloomberg TV. "Ovo bi moglo otvoriti put za autopilot u Kini, što smatram otključavanjem zlatne prilike za njih kada je riječ o autopilotu i autonomnosti u Kini, koji su onaj dio slagalice koji je nedostajao."
Iako bi dobijanje zelenog svjetla za autopilot u Kini moglo pomoći Tesli da povrati balans, sistem se pokazao problematičnim u SAD-u. Najviši američki regulator za bezbjednost u saobraćaju upravo je otvorio istragu o sistemu autopilota kompanije, navodeći 20 sudara koji su se dogodili od decembra u kojima su učestvovala vozila koja su dobila ažuriranje softvera putem bežične mreže.
U prošlonedjeljnom razgovoru nakon objave zarade kompanije, Musk je naglasio važnost autonomne vožnje za Teslinu budućnost, rekavši da ljudi koji sumnjaju u sposobnost kompanije da se izbori s tim ne bi trebalo da investiraju u nju.