Švajcarska kompanija ARСОRЕ, koja je istraživanjem na području opštine Lopare otkrila litijum, zaključila je strateško partnerstvo s kompanijom Rock Tech Lithium, koju planira snabdijevati potrebnim sirovinama i koja već ima potpisane ugovore s kompanijom Mercedes-Benz Group AG.
ARCORE je u saopštenju, poslatom Bloomberg Adriji, naveo da je cilj njihove saradnje s Rock Tech Lithiumom da tu kompaniju pouzdano i dugoročno snabdijevaju litijumom iz Lopara.
Navode da je to "cleantech" kompanija (usmjerena na čiste tehnologije) koja posluje u Kanadi i Njemačkoj, a da je predstojeća saradnja važan temelj u razvoju regionalnog i domaćeg lanca vrijednosti za baterije električnih vozila u Evropi.
"Rock Tech Lithium trenutno gradi postrojenje u Njemačkoj (Guben, Brandenburg), koje će proizvoditi litijum hidroksid za industriju baterija i automobila od 2026. godine. Rock Tech Lithium već ima potpisane ugovore o kupovini s kompanijom Mercedes-Benz Group AG", ističu u ARCORE kompaniji.
ARCORE očekuje da će započeti proizvodnju litijuma u Loparama krajem 2026. godine nakon što su, kako navode, potvrđena obimna nalazišta sirovina.
Bogata nalazišta s velikim potencijalom
U ARCORE-u ističu da su procjene da na području Lopara postoje nalazišta od 1,5 miliona tona litijum karbonat ekvivalenta (LCE), 14 miliona tona bora (B2O3), 35 miliona tona kalijuma (KCI) i 94 miliona tona magnezijum sulfata (MgSO4).
"CSA Global Mineral Resource Estimate (MRE) je takođe izračunala dodatnih do 2,2 milijarde tona rude u kategoriji sub-inferred koja treba biti potvrđena istraživanjem", pojašnjavaju u saopštenju.
Predloženo rudarsko područje je površina od oko 25 kilometara kvadratnih i nalazi se u Republici Srpskoj, oko 140 kilometara sjeverno od Sarajeva, a kao prednost u ARCORE ističu blizinu glavnih proizvodnih mjesta i tržišta ključnih evropskih industrija poput automobilske i proizvodnje baterija.
"Nalazišta minerala nalaze se relativno blizu površine, u slojevima od otprilike 100-200 metara debljine i biće eksploatisana otvorenim kopom u periodu od oko 50 godina", ističu u ARCORE.
Ponovili su ranije navode da su putem svoje podružnice - kompanije ARCORE ulaganja uspješno završili sve neophodne istraživačke radove u Loparama te da nalazište minerala sadrži značajne količine litijum karbonata, magnezijuma, kalijuma i bora u poređenju sa sirovinama na međunarodnom nivou.
Početak proizvodnje 2026. godine i ulaganje do 700 miliona evra
"Projekat Lopare ima potencijal da postane jedan od najvećih rudnika te vrste u Evropi. ARСОRЕ će koristiti najnoviju tehnologiju i najviše standarde bezbjednosti kako bi minimizirao uticaj na životnu sredinu u pogledu vazduha, zemlje i vode. Različiti nezavisni stručni izvještaji pokazali su da je ekološki i društveno odgovorno rudarstvo moguće, u skladu sa Ciljevima održivog razvoja UN-a, različitim evropskim standardima i zvaničnim zahtjevima Republike Srpske", poručuju.
Završetkom potrebnih istraživačkih radova, ispunjeni su svi uslovi za podnošenje zahtjeva za koncesiju za eksploataciju ovog evropskog mineralnog nalazišta.
"Nakon odobrenja koncesije, ARCORE očekuje početak proizvodnje krajem 2026. godine", naglašavaju u ovoj kompaniji. Planiraju ulaganja od više stotina miliona evra (mid three-digit million-euro range), što je raspon od 300 do 700 miliona evra.
Ponovili su i da je ARСОRЕ sproveo obiman istraživački proces prema najvišim međunarodnim standardima i blisko sarađivao s lokalnim i državnim vlastima, kao i s međunarodno priznatim stručnjacima za rudarstvo i održivost.
Istraživanje su počeli 2018. godine, a 2022. godine je mineralno nalazište naučno procijenjeno i potvrđeno u skladu s australijskim JORC standardima, koje su izvršili CSA Global, Wardell Armstrong i Institut za inženjering mineralnih resursa na RWTH Aachen Univerzitetu.
Ove godine je, dodaju, uslijedila i potvrda nalazišta od Ministarstva energetike i rudarstva Republike Srpske.
Nicolas Treand iz Upravnog odbora ARCORE kaže da je rudnik Lopare sa svojim ogromnim nalazištima litijum karbonata, bora, kalijuma i magnezijum sulfata jedinstven u svijetu po veličini i geološkoj strukturi.
"Već smo daleko odmakli u pripremnim radovima i s nestrpljenjem očekujemo da damo značajan doprinos sigurnosti snabdijevanja Evrope i nezavisnosti od uvoza srednjoročno - tako aktivno pomažemo oblikovanje puta ka održivoj budućnosti. Vidimo se kao evropski projekat koji su podržali međunarodno priznati partneri. Duboko ukorijenjeni u regionu, takođe pridajemo veliki značaj promociji lokalne zaposlenosti i prosperiteta. Činjenica da je vodeći međunarodni igrač poput Rock Tech Lithiuma već zainteresovan za litijum iz Lopara naglašava koliko je naš projekat relevantan i usmjeren na budućnost", ističe on, navodi se u saopštenju.
U Savjetodavnom odboru kompanije je i David Knower, COO i direktor Cerberus Deutschland Beteiligungsberatung GmbH, koji je rekao da projekat Lopare nije samo važan korak u obezbjeđivanju snabdijevanja Evrope neophodnim sirovinama, već i demonstracija posvećenosti ARCORE-a ekološki i društveno odgovornom rudarstvu.
Peter Beyer (CDU), član njemačkog Bundestaga i izvjestilac za transatlantske odnose i Zapadni Balkan, kaže da su ekološka i društvena kompatibilnost ključni faktori za projekat i za ARCORE uopšte. "Tokom faze proizvodnje, ARCORE će nastaviti saradnju s lokalnim i međunarodnim partnerima kako bi obezbijedio održivo i uzajamno korisno poslovanje koje će ARCORE učiniti važnim igračem na globalnom tržištu resursa".
Podsjećamo, kako je Bloomberg Adrija ranije objavila, Vladimir Rudić, direktor lokalne kompanije ARCORE ulaganja, kazao je da će proizvodnja i povezane aktivnosti direktno stvoriti do 1.000 lokalnih radnih mjesta i između 3.000 i 5.000 poslova posredno, ekonomski revitalizujući regiju.
Više: ARCORE AG: U Loparama ima najmanje dva miliona tona litijum-karbonata
"Željeli bismo da zahvalimo ljudima u Loparama na podršci tokom cijelog procesa i radujemo se što nismo doživjeli nikakve prigovore s njihove strane", navodi Rudić.
S druge strane, postoje ekološke organizacije koje se protive otvaranju rudnika, a i iz opštine Lopare su suzdržani u komentarima i odobravaju projekat samo ako se pokaže da neće uticati na životnu sredinu.