Microsoft će uložiti žalbu na odluku Poreske uprave SAD (IRS) da proizvođač softvera duguje bar 28,9 milijardi dolara poreza, što je povezano sa sa načinom na koji je kompanija raspoređivala prihode i rashode među filijalama širom svijeta od 2004. do 2013. godine.
Kompanija je u srijedu u regulatornom podnesku rekla da se ne slaže sa "predloženim prilagođavanjem" svojih federalnih poreskih prijava i da će se žaliti na odluku.
Spor se fokusira na reviziju IRS-a o transfernim cijenama iz 2012. godine, metodu koju kompanije koriste da prebace profit u poreski raj i izbjegnu stope poreza na dobit preduzeća u SAD. U to vrijeme, Microsoft je prenosio milijarde dolara profita u jurisdikcije kao što je Portoriko, teritorija SAD koja naplaćuje mnogo nižu korporativnu stopu.
Kompanija je promijenila svoju korporativnu strukturu i praksu u odnosu na godine obuhvaćene revizijom, tako da pitanja koja je pokrenula poreska uprava nisu relevantna za način na koji se prihod trenutno evidentira, rekao je Daniel Goff, potpredsjednik Microsofta, u postu na blogu.
Goff je napisao da Microsoft sarađuje sa IRS skoro deceniju na rješavanju pitanja o tome kako kompanija raspoređuje prihode i rashode u poreske svrhe. Kompanija sa sjedištem u Redmondu u Vašingtonu saopštila je da predloženi dodatni poreski dug od 28,9 milijardi dolara ne uključuje poreze plaćene prema Zakonu o smanjenju poreza i zapošljavanju iz 2017. godine, koji bi mogao da smanji iznos za čak 10 milijardi dolara.
"Čvrsto vjerujemo da smo djelovali u skladu sa pravilima i propisima IRS-a i da je naš stav podržan sudskom praksom", rekao je Goff u objavi. "Pozdravljamo završetak faze revizije Poreske uprave koja će nam dati priliku da se bavimo ovim pitanjima u odjeljenju za žalbe", koje je zaduženo za rješavanje poreskih sporova.
Akcije Microsofta su se malo promijenile u produženom trgovanju nakon zatvaranja na 332,42 dolara u Njujorku.