Nadzorni odbor Bosnalijeka je donio odluku o izmjenama na čelu kompanije, te je dosadašnji direktor Nedim Uzunović razriješen dužnosti, a na čelo kompanije imenovan je Adnan Hadžić.
Kako su rekli iz ove kompanije, Nedim Uzunović će nastaviti pružati podršku Bosnalijeku, imajući u vidu njegovo iskustvo i znanje, kao i činjenicu da je upravo za vrijeme njegovog upravljanja "Bosnalijek izrastao u međunarodno prepoznatljivu kompaniju, koja danas posluje u 28 država i predstavlja lidera domaće privrede, sa gotovo 1.000 zaposlenih i više od 240 registrovanih proizvoda", objavio je portal Klix.
U Bosnalijeku su dodali da smatraju da ove promjene neće uticati na poslovanje kompanije.
"Smatramo da ove promjene na čelu kompanije, uz zajednički rad i doprinos svih zaposlenih, neće uzrokovati problem u poslovanju kompanije te da će Bosnalijek nastaviti da niže uspjehe i u narednom periodu", saopšteno je iz Bosnalijeka.
Podsjećamo, Tužilaštvo Bosne i Hercegovine, u predmetu visoke korupcije i organizovanog kriminala, podiglo je optužnicu koja se odnosi na krivična djela organizovanog kriminala, zloupotrebe položaja ili ovlaštenja, sklapanje štetnog ugovora i pranje novca, koja su počinjena između 2005. i 2016. godine, za koja se tereti 11 fizičkih i četiri pravne osobe. Optužen je, između ostalih, i Uzunović.
Više:
Podignuta optužnica protiv Uzunovića i drugih, terete se za štetu Bosnalijeku blizu 11 milijuna KM
Arslanagić dobio 12 godina zatvora u predmetu Bosnalijek
Negativne kursne razlike odvele Bosnalijek u gubitak od 9,8 miliona KM
Kako je Bloomberg Adria već pisala, Bosnalijek je i drugi kvartal 2023. godine završio gubitkom. Tako je prvu polovinu godine ova kompanija završila gubitkom od 9,8 miliona KM, dok je u istom periodu prošle godine ostvarila neto dobit od 18,6 miliona KM. Razlog ovako dramatičnog gubitka posljedica je izostanka prihoda od neto pozitivne kursne razlike od 22 miliona KM u odnosu na isti period prošle godine. Veliki dio izvoza kompanije odvija se prema Rusiji, a u posmatranom periodu zabilježen je pad rublje i rast dolara.
Ukupni prihodi kompanije manji su za 18,8 miliona KM u odnosu na isti period 2022. Prihodi iz ugovora s kupcima na domaćem tržištu su veći za 3,7 miliona KM, dok su, kada je riječ o stranom tržištu, prihodi manji za 592.847 KM. Ostali prihodi i dobici iznosili su 2,09 miliona KM, dok su u prvoj polovini prošle godine iznosili 24,05 miliona KM.
Takođe su porasli i ukupni rashodi i to za 11,6 miliona KM. Poslovni rashodi su veći za dva miliona KM, dok su ostali rashodi i gubici veći za 9,6 miliona KM. Kompanija je u prvoj polovini godine isplatila dividendu u iznosu od 965.252 KM.