Ekrem Turajlić, gostujući u emisiji Start Bloomberg Adria TV, istakao je značajnu suradnju između farmaceutskih kompanija iz regije i tradicionalnih tržišta u Rusiji i zemljama CIS-a. Ova suradnja datira još iz vremena Jugoslavije i igrala je ključnu ulogu u razvoju farmaceutske industrije u regiji.
Turajlić je naglasio: "Kompanije sa tzv. Zapada su imale određena ograničenja da direktno snabdijevaju proizvode u Sovjetski Savez, pa su prenosili tehnologiju za proizvodnju kompanije iz bivše Jugoslavije da bi snabdijevali zemlje tadašnjeg Sovjetskog Saveza. Na ovaj način i u dobroj mjeri farmaceutska industrija u našoj regiji i suradnjom sa renomiranim kompanijama podigla standarde i, naravno, stekla su vrhunska znanja i kompetencije za proizvodnju lijekova, a u Rusiji smo stekli reputaciju kvalitetnih i pouzdanih dobavljača."
Govoreći o ruskoj strategiji za farmaceutsku industriju, Turajlić je istakao: "Kada govorimo o strategiji Farma 2030, u Rusiji, ako se vratimo nazad, ona se naslanja na raniju strategiju Farma 2020. i predstavlja nastavak nastojanja Rusije da ojača proizvodnju lijekova u toj zemlji kako bi u 2030. godini proizvodili 70 posto svojih potreba za lijekovima. Oni su ozbiljni u tom naumu jer su u odnosu na onda kada su strategiju donosili za 2020. godinu, u odnosu na tada do danas povećali svoju proizvodnju za preko 500 posto."
Bloomberg Adria
Turajlić je dodao da ključni cilj ruske strategije jest povećati prodaju proizvoda farmaceutskih kompanija iz Rusije, uključujući i povećanje izvoza u inostranstvo. Povećanjem prodaje i uvođenjem novih proizvoda, povećava se obim proizvodnje, što dovodi do poboljšanja efikasnosti i smanjenja troškova proizvodnje, čime se poboljšava i konkurentnost na međunarodnom tržištu.
Turajlić je također istakao važnost lokalne proizvodnje lijekova u Bosni i Hercegovini: "Mi svakako pozdravljamo nastojanja svake zemlje da uvede mjere za povećanje potrošnje lijekova u toj zemlji i ovo treba da bude poziv i našim vlastima da ojačaju lokalnu proizvodnju i da se uvedu mjere da se poveća potrošnja lijekova proizvedenih u BiH, jer bh. proizvođači trenutno drže oko manje, tj. manje od 20 posto tržišta lijekova u BiH, a tržište je vrijedno skoro nijednu milijardu krajem."
U emisiji, govoreći o uspjehu kompanije Bosnalijek, Turajlić je istakao da je rast prodaje od 32 posto rezultat ranijih odluka i ulaganja u kompaniju. Naglasio je značaj izvoza kao faktora koji je doprinio rastu prihoda te istakao modernizaciju i proširenje proizvodnih kapaciteta kompanije. Turajlić je također spomenuo trend nearshoringa koji se dešava u Europi i otvara nove prilike za kompanije kao što je Bosnalijek na bližim tržištima.