Akcije kompanije Apple Inc. porasle su na trgovanju prije otvaranja berze, nakon što je tehnološki gigant prijavio rast prodaje iPhone telefona u posljednjem kvartalu, što mu je pomoglo da dođe do procjene najveće zarade i prebrodi pad u industriji koji je pogodio veći dio njene ponude proizvoda.
Ukupan prihod kompanije iznosio je 94,8 milijardi dolara u drugom kvartalu, saopštio je Apple u četvrtak, premašivši tako 92,6 milijardi dolara, koliko su predviđali analitičari. Iako je prodaja pala u tom periodu pala za 2,5 odsto, kompanija je upozorila investitore da očekuju pad koji je otprilike dvostruko veći.
Rezultati sugerišu da Apple počinje da se oporavlja od pada koji je zahvatio i industriju računara i pametnih telefona. To predstavlja posebno olakšanje za investitore nakon što je Qualcomm Inc., ključni dobavljač, ranije ove nedjelje izrazio da se ponovo javlja zabrinutost u vezi sa potražnjom za telefonima. Prodaja kompanije Apple u Kini, koja je slaba tačka za druge tehnološke kompanije, takođe je bila malo bolja nego što se očekivalo.
Kao što se očekivalo, Apple je najavio planove za otkup akcija od 90 milijardi dolara - isto kao i prošle godine. Kompanija je takođe povećala svoju kvartalnu dividendu za četiri odsto na 24 centa po akciji.
Vrijednost akcija kompanije u petak je porasla za 2,2 odsto u predberzanskom trgovanju. U četvrtak su u Njujorku zaključile trgovanje sa cijenom od 165,79 dolara, što je povećanje od 28 odsto na godišnjem nivou.
Iako je učinak Applea bio bolji od očekivanog, pad prodaje bilježi se u dva uzastopna kvartala - prvi put od početka pandemije. Zarada je u međuvremenu ostala nepromijenjena u odnosu na prošlu godinu, na 1,52 dolara po akciji, dok je prosječna procjena iznosila 1,43 dolara po akciji.
Tokom konferencijskog poziva sa analitičarima, iz kompanije Apple je saopšteno da će prihodi u tekućem periodu pasti za sličan iznos kao u prethodnom kvartalu, koji je završen prvog aprila. To ukazuje na pad od oko tri odsto. Kompanija je takođe saopštila da će i dalje trpeti negativan uticaj deviznih kurseva.
Apple je od prodaje iPhonea ostvario zaradu u iznosu od 51,3 milijarde dolara od iPhonea u drugom tromjesečju, premašivši tako 49 milijardi dolara koliko su predviđali analitičari. To je porast od samo 1,5 odsto u odnosu na isti period prije godinu dana, ali i rekordan učinak za martovski kvartal, rekao je izvršni direktor Tim Cook. Do povećanja je došlo "uprkos izazovnom makroekonomskom okruženju", rekao je on u saopštenju.
Kao i mnogi izvršni direktori iz tehnološkog sektora koji dostavljaju izvještaje o zaradi, Cook je takođe razgovarao o vještačkoj inteligenciji. Kako navodi, ona ima ogroman potencijal i Apple će nastaviti da je "veoma promišljeno" uključuje u proizvode.
Iz perspektive snabdjevanja, drugi kvartal je bio prilika za oporavak iPhonea 14. Na to su u prethodnom periodu najviše uticala ograničenja uvedena zbog Covid politike u Kini.
Prihodi od iPada su pali za 13 odsto na 6,67 milijardi dolara, što je otprilike u skladu sa prognoziranih 6,7 milijardi dolara. Novi modeli, među kojima se nalaze i izmjenjena početna verzija i Pro modeli sa M2 čipovima, nisu učinili mnogo da podstaknu kupovinu u ovom kvartalu.
Takođe, prihod u Mac diviziji je opao za 31 odsto na 7,17 milijardi dolara. Ovaj rezultat je ispod prognoziranih 7,7 milijardi dolara. Istraživačke firme su već upozorile da ovo tromjesečje neće biti povoljno za ponudu, a IDC procjenjuje da je isporuka Maca u ovom kvartalu pala za oko 40 odsto. Apple je ažurirao MacBook Pro i Mac mini, dodajući brže procesore, ali oni nisu uspjeli da ponovo podstaknu rast prodaje.
Prodaja u sektoru za kuću, opremu za nošenje i dodatnu opremu, u kome se nalaze AirPods, Apple Watch i TV set-top box, pala je manje od jedan odsto na 8,76 milijardi dolara. To je nadmašilo procjene od 8,5 milijardi dolara. Kompanija je dodala brži procesor na Apple TV tokom prazničnog kvartala i ažurirala svoj HomePod zvučnik tokom martovskog tromjesečja.
Posao sa uslugama, koji uključuje iCloud, Apple Music, App Store i TV+ servis za striming, donio je 20,91 milijardu dolara, ispod procijenjene 21,1 milijarde dolara. Ipak, ovaj broj ukazuje na dobitak od 5,5 odsto u odnosu na prethodnu godinu. U prošlom kvartalu, Apple je obećao da će prihodi od usluga - uz iPhone - ubrzano rasti.
Kompanija je posebno dobro poslovala na tržištima u razvoju, rekao je Cook, ukazujući na rekordnu kvartalnu prodaju u Meksiku, Indoneziji, Filipinima, Saudijskoj Arabiji, Turskoj i Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Ukupna prodaja kompanije bi porasla da je održavan konstantan devizni kurs, rekao je on.
Za Apple i druge američke kompanije sa svjetskim uticajem, jak dolar je smanjio vrijednost prihoda ostvarenog u drugim dijelovima svijeta.
"Uprkos ovim izazovima, nastavljamo da se snalazimo na dugi rok", rekao je Cook.