Elon Musk je rekao da nove fabrike kompanije Tesla gube milijarde dolara u Nemačkoj i Teksasu, dok kompanija koja proizvodi električna vozila pokušava povećati proizvodnju.
"Fabrike u Berlinu i u Ostinu trenutno bacaju novac", rekao je glavni izvršni direktor u video intervjuu sa klubom Tesla Owners of Silicon Valley, objavljenim u srijedu.
Komentari, dio šire rasprave snimljene 31. maja, nude novi uvid u Teslino poslovanje u danima koji su doveli do Muskove odluke da smanji troškove otpuštanjem zaposlenika. Smanjenje broja zaposlenih će uticati na oko 10 posto Teslinih plaćenih radnika u naredna tri mjeseca, ili oko 3,5 posto globalne radne snage, rekao je Musk glavnom uredniku Bloomberg News-a Johnu Micklethwaitu na Katarskom ekonomskom forumu u utorak.
Musk je u intervjuu 31. maja rekao da se Tesla trudi da u Ostinu brzo poveća proizvodnju SUV modela Y koji koriste nove 4680 ćelije i strukturno integrisani paket baterija. Kako bi održala korak sa velikom potražnjom za svojim automobilima, kompanija je u aprilskom pismu akcionarima rekla da će proizvoditi i električne SUV modele Y sa starijim ćelijama 2170 u Ostinu - ali je alat potreban za to zapeo u Kini, rekao je Musk.
"Sve će se ovo brzo popraviti, ali zahtijeva mnogo pažnje i bit će potrebno više truda da se ova fabrika dovede do velike proizvodnje nego što je bilo potrebno da se izgradi", rekao je Musk o fabrici u Ostinu. Berlin je u "malo boljoj poziciji" jer ga je kompanija opremila za proizvodnju automobila sa 2170 ćelija, rekao je on.
Kompanija Tesla je provela posljednjih nekoliko godina dajući prioritet izgradnji novih fabrika na različitim lokacijama širom svijeta da bi distribucija automobila na najvećim tržištima bila jeftinija. Više fabrika također podiže gornju granicu broja automobila koji se može proizvesti godišnje.
Poteškoće Tesle da pokrene fabrike u Ostinu i Berlinu izazvane su lockdown-om zbog Covida u fabrici u Šangaju, rekao je Musk. U vrijeme prošlomjesečnog intervjua, kompanija je pokušavala da se oporavi od dramatičnog pada proizvodnje izazvanog restrikcijama kineske vlade, kao i od upornih prekida u lancu snabdijevanja.
"Protekle dvije godine bile su apsolutna noćna mora zbog prekida u lancima snabdijevanja, a to još uvijek traje. Najveća briga nam je da fabrike nastave da rade, kako bismo mogli da platimo ljudima i da ne bankrotiramo", rekao je Musk. "Lockdown zbog Covida u Kini bio je veoma veliki izazov, u najmanju ruku".
Od intervjua, Tesla je više nego utrostručila proizvodnju u svojoj fabrici u Kini.
Analitičar Morgan Stanley-a Adam Jonas snizio je ciljnu cijenu ovog proizvođača automobila na 1.200 dolara (2.230 KM) po akciji sa 1.300 dolara (2.416 KM), djelimično zbog poremećaja u Kini . I dalje smatra da će akcije Tesle imati veću vrijednost u budućnosti.