Svaka četvrta europska kompanija razmišlja o preseljenju svojeg poslovanja iz Kine. Razlog je jednostavan, COVID kriza i sve veći broj izolacija smanjuju ekonomske prognoze za drugu najveću svjetsku ekonomsku silu, pokazalo je istraživanje.
Prema izvješću Gospodarske komore EU-a, u Kini 23 posto kompanija razmišlja o preseljenju svojih trenutnih i budućih investicija. Istraživanje je provedeno krajem travnja dok je Šangaj još bio u karanteni, a restrikcije, poput onih u Jílínu, poremetile su poslovne aktivnosti.
Anketa u veljači pokazala je kako samo 11 posto europskih kompanija razmišlja o odlasku, no istraživanje u travnju pokazalo je kako se taj broj udvostručio. Travanjsku anketu ispunile su 372 kompanije, a onu iz veljače njih 620.
"Trenutna kineska politika nulte tolerancije u borbi protiv koronavirusa kompanijama ne ostavlja puno mogućnosti osim jedne – otići iz Kine", rekla je Bettina Schoen-Behanzin, potpredsjednica Komore. "Svijet neće čekati nikoga, pa ni Kinu."
Kompanije razmatraju gdje otići, njih 16 posto razmatra jugoistočnu Aziju, 18 posto azijsko-pacifičku regiju, 19 posto je sklono Europi, 12 posto Sjevernoj Americi i 11 posto južnoj Aziji.
Bloomberg
Iako je Kina počela ublažavati COVID restrikcije, gospodarski opravak teče polako. U svibnju je naglo porasla industrijska proizvodnja, dok su osobna potrošnja i tržište nekretnina nastavili padati. Peking će se i dalje zatvarati ako se stanje s virusom pogorša, tako da su prognoze za ostatak godine i dalje nesigurne.
"Nitko ne napušta Kinu, u pitanju su nove investicije", rekao je Nicolas Chapuis, ambasador Europske unije. Kompanije odugovlače s odlukama jer čekaju kineske odluke oko COVID restrikcija.
"Moramo čekati i vidjeti hoće li kineska vlada uskladiti mjere s ostatkom svijeta", rekao je Chapuis.
Inače, strane tvrtke muku su mučile s ograničenjima, zabilježile značajan gubitak od 16,2 posto u razdoblju od siječnja do travnja. U istom su razdoblju kineske privatne kompanije zabilježile gubitak od 0,6 posto, dok su kompanije u državnom vlasništvu zabilježile rast dobiti od 13,9 posto.
"Nejasno je kad bi se tržište nekretnina i automobilski sektor, dva glavna gospodarska faktora, mogli oporaviti", rekla je Schoen-Behanzin.
I američke kompanije imaju sličnih problema. Prema podatcima američke gospodarske komore u Šangaju, tek je 31 posto američkih proizvodnih i uslužni kompanija bilo u potpunosti operativno. Ostale su radile s nepunim kapacitetima, a mnoge su prijavile kako im radnici nisu mogli dolaziti na posao.
Gotovo 60 posto ispitanika u travnju smanjilo je svoje projekcije prihoda zbog novih COVID mjera, a čak 78 posto smatra kako je kinesko poslovno okruženje postalo neatraktivno isključivo zbog kineske politike "nultog covida".
Predstavnici finansijskog sektora podijelili su svoje uvide na konferenciji "Finance & Insurance Industries Trends 2025", koju je u utorak u Beogradu organizovala Bloomberg Adria.
Kompanija Digital Money Transfer Banja Luka, vlasnik aplikacije Lova, dobila je dozvolu za izdavanje elektronskog novca, čime je postala drugi izdavalac e-novca u BiH.
U vremenu kada su stabilnost, razvoj i ostanak u zemlji važniji nego ikada, domaća kompanija Alphabet Group organizira Alpha Talks – panel diskusiju pod nazivom "Biznis kao most", koja će okupiti neke od najuspješnijih poslovnih lidera Bosne i Hercegovine.
Unesite svoju e-mail adresu na koju ćemo Vam poslati link za resetiranje lozinke
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik računa, kliknite na "Pošalji prijavu e-poštom" kako biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Slijedite link i moći ćete upravljati uređajima povezanim s vašim računom.