Posljednjih godina Europska unija nastoji prilagoditi svoje zakonodavstvo kako bi što bolje odgovorila na tehnološki napredak i stalne promjene u digitalnom svijetu i digitalnom gospodarstvu.
Zakonom o digitalnim uslugama (DSA), koji je stupio na snagu 16. studenog 2022. godine, stvara se dosad nezabilježena razina javnog nadzora internetskih platformi diljem Unije, i na nacionalnoj razini i na razini EU-a.
Radi se novom skupu pravila za big tech tvrtke koje posluju na europskom tržištu, a cilj mu je internetske tvrtke učiniti odgovornima za društvene rizike poput govora mržnje.
"Na taj će se način bolje zaštititi korisnici i njihova temeljna prava na internetu, uspostaviti snažan okvir za transparentnost i odgovornost internetskih platformi, te osigurati jedinstven, ujednačen okvir u cijeloj Uniji", stoji na mrežnim stranicama Europske komisije (EK).
Tko je obuhvaćen?
Prvi je korak utvrđivanje broja korisnika platformi, a cilj je utvrditi jesu li internetske platforme i tražilice, kako su naveli iz EK-a, zapravo vrlo velike internetske platforme ili vrlo velike internetske tražilice u okviru Akta o digitalnim uslugama. U tom slučaju, odnosno ako imaju više od 45 milijuna korisnika, a to bi bilo 10 posto stanovništva EU-a, onda podliježu dodatnim obvezama kao što su procjena rizika i poduzimanje odgovarajućih mjera za smanjenje rizika. Također, dužni su dijeliti podatke s vlastima i istraživačima te usvojiti kodeks ponašanja.
Prvi su na meti bili Google, Meta, Twitter i Apple koji se sada suočavaju sa strožim pravilima temeljenim na mjesečnim brojevima korisnika koje objavljuju kompanije, a koji premašuju prag EU-a za velike online platforme.
Rok koji je Europska komisija dala internetskim platformama i tražilicama da objave podatke o mjesečnim aktivnim korisnicima bio je 17. veljače. Sada te vrlo velike internetske platforme imaju rok od četiri mjeseca za implementaciju novog zakona ili riskiraju kazne.
Otkrili broj korisnika
U petak, Twitter je rekao da ima prosječno 100,9 milijuna korisnika mjesečno u EU-u, na temelju procjene izrađene iz podataka u posljednjih 45 dana.
Alphabet je dao jedan broj na temelju korisničkih računa, a drugi na temelju odjavljenih korisnika. Dodaje da je na Google Mapsu prosječno mjesečno bilo prijavljeno 278,6 milijuna korisnika, na Google Playu 27,6 milijuna, 332 milijuna na Googlea Searchu, 74,9 milijuna na Shoppingu i 401,7 milijuna na YouTubeu.
Apple je rekao da je jedino App Store vrlo velika platforma i da ima više od 45 milijuna korisnika, dok je eBay poručio da je ispod praga za vrlo veliku kompaniju.
Prošli tjedan Meta je objavila da ima prosječno 255 milijuna korisnika mjesečno na Facebooku u EU-u te oko 250 milijuna na Instagramu u posljednjih šest mjeseci 2022. godine.
Nadzornici EU
Države članice EU-a morat će svoje koordinatore ovlastiti za digitalne usluge do 17. veljače 2024. godine, općeg datuma stupanja u primjenu DSA-a, kada će biti u potpunosti primjenjiv za sve subjekte u njegovu djelokrugu.
"Komisija se ubrzano priprema preuzeti svoju novu ulogu nadzornika za neke od najvećih i najutjecajnijih svjetskih tehnoloških kompanija koje milijuni europskih građana i poduzeća svakodnevno koriste. Ova nova pravila uvode nas u novo doba, u kojem se velike online platforme više neće ponašati kao da su prevelike da bi ih bilo briga. Novi pravilnik bit će podržan snažnim nadzorom i provedbom, uključujući novčane kazne do šest posto globalnog prometa u slučaju nepoštivanja, pa čak i zabranu poslovanja na jedinstvenom tržištu EU-a u slučaju opetovanih ozbiljnih kršenja. Svatko je dobrodošao poslovati u EU-u, ali će se morati pridržavati ovih novih pravila", rekao je Thierry Breton, EU-ov povjerenik za unutarnje tržište.
Teško je povjerovati kako će se big tech tako lako pokoriti EU-ovim pravilima, pa bi se lako moglo dogoditi da ih zapljusne val tužbi. Podatke su objavili, sada samo moraju implementirati nove odredbe u svoje poslovanje. Sitnicu za koju imaju četiri mjeseca.