Najviši dužnosnik Saudi Aramca je u nedjelju upozorio da povećani fokus na klimu potkopava ulaganja u naftu i plin do te mjere da predstavlja prijetnju svjetskoj energetskoj sigurnosti.
Prema analizi BloombergNEF-a, globalna ulaganja u prelazak na čistu energiju dosegla su 1,1 bilion dolara 2022. godine i prvi put se izjednačila s ulaganjima u proizvodnju fosilnih goriva.
Tim iznosom ulaganja u čistu energiju porasla su za 31 posto u odnosu na 2021. godinu, ali to je još uvijek nedostatno da se emisije stakleničkih plinova smanje dovoljno kako bi se spriječilo katastrofalno globalno zatopljenje.
Međutim, čak i sadašnja ulaganja izazivaju rasprave među čelnicima naftnih kompanija koji su posljednjih tjedana komentirali kako bi trebalo više ulagati u fosilna goriva jer će ona biti potrebna u godinama koje dolaze.
Izvršni direktor Saudi Aramca Amin Nasser izjavio je kako se sve veći pritisak da se obuzdaju nova ulaganja u naftu i plin temelji na "pogrešnim pretpostavkama".
"Zagovornici popularne priče o energetskoj tranziciji slikaju utopijski svijet u kojem su alternative spremne gotovo preko noći zamijeniti naftu i plin", rekao je na Saudijskom forumu tržišta kapitala u Rijadu. "Ako se politike vođene ESG-om provode s automatskom pristranošću protiv svih konvencionalnih energetskih projekata, rezultat toga bit će nedovoljno ulaganje u njih i to će imati ozbiljne posljedice za globalnu ekonomiju, za pristupačnost energije i za energetsku sigurnost."
Usredotočenost na ekološke, socijalne i upravljačke kriterije u ulaganju, istaknuo je, doprinosi povećanju troška naftnih i plinskih projekata, za koje se sada smatra da nose veći rizik.
Njegovi su komentari zapravo bili ponavljanje onoga što je prije njega u nedjelju iznio Hajsam Al-Gajs, glavni tajnik OPEC-a, koji je rekao kako je sektor nafte i plina izmučen "godinama kroničnog nedovoljnog ulaganja" i da mu do 2045. godine treba 500 milijardi dolara ulaganja godišnje.
To je u suprotnosti s onim što većina klimatskih aktivista i neke vodeće energetske organizacije tvrde da je neophodno za usporavanje zagrijavanja planeta.
Međunarodna agencija za energiju, koja savjetuje bogate zemlje, pozvala je na prestanak novih ulaganja u fosilna goriva ako svijet želi neutralizirati emisije ugljika do 2050. godine.
Na stranu ESG, ulaganja u naftu i plin obično su ciklička: padaju kada cijene padaju, a prigušene su od pada cijena nafte 2014. godine.
Ruska invazija na Ukrajinu potaknula je rast cijena prošle godine dok su se zemlje borile za nove izvore opskrbe. Međutim, direktori tvrtki za naftu i plin sada se natječu za kapital s obnovljivim izvorima energije, kao što je solarna energija koja je, bez obzira na klimatske prednosti, sada jeftinija od konvencionalne energije u SAD-u i ulaganja u nju još će rasti.