Izvozno orijentisane kompanije u BiH našle su se u nezahvalnoj situaciji usljed rasta troškova proizvodnje i odliva radne snage, ali šansu za rast imaju ukoliko iskoriste trend preseljenja proizvodnih pogona iz Kine na područja bliža Evropskoj uniji, smatra Adisa Karahodžić, direktorica kompanije Koteks.
Koteks se bavi otkupom, prometom i izvozom sirove kože, ali i proizvodnjom kožne i tekstilne odjeće, obuće, opreme i kožne galanterije, a Karahodžić je za Bloomberg Adria TV govorila o izazovima s kojima se izvozno orijentisane kompanije susreću.
"Nismo očekivali ovakav rast inflacije i da ćemo doći do ovakvih cijena, sve to utiče na troškove proizvodnje i odliv radne snage. Pokušavamo sve to prevazići, a niko od izvoznika još nema nikakvu pomoć, država nema program mjera kojima bi pomogla privredi, vidjeli smo šta je bilo s ukidanjem akciza. Nezahvalna je situacija trenutno", ističe Karahodžić.
Ono što je dobro u cijeloj situaciji, dodaje ona, jeste to što se proizvodnja iz Kine vraća u Evropu.
"To bismo trebali iskoristiti, cijeli Balkan prednjači, svaki proizvođač može, uz prilagođavanje cijene i poštovanje rokova, da dođe do novih kupaca koji su odlučili da, zbog poskupljenja transporta iz Kine, presele proizvodnju na Balkan, odnosno u BiH. To je svijetla tačka i mislim da ćemo tokom naredne godine osjetiti beneficije toga", naglašava Karahodžić.
Kožarska industrija je, navodi, i prije korone počela da pada i to su osjetile sve firme koje se bave preradom kože. "Ali ljudi se osvješćuju kada je riječ o koži, smatram da će od naredne godine i sama kožarska industrija krenuti naprijed", navodi Karahodžić.