Švicarska firma za poslovno izvještavanje u zrakoplovnoj industriji ch-aviation za svoje zaposlene u zagrebačkoj i beogradskoj kancelariji uvodi mogućnost četverodnevne radne sedmice.
Podstaknuta raznim primjerima evropskih firmi koje usvajaju četverodnevnu radnu sedmicu i istraživanjima koja potvrđuju da takav način rada povećava produktivnost i motivaciju zaposlenih, iz ch-aviationa su se odlučili da isprobaju taj koncept. Budući da firma raste i ima stalnu potrebu za novom radnom snagom, a želi da zadrži i postojeće zaposlene, odlučili su da im, kako se navodi u saopštenju iz te firme, pruže moderne uslove rada.
"Nedavna globalna pandemija uticala je na radna mjesta pretvarajući naše domove u kancelarije. Primijetili smo da odsutnost ljudi iz kancelarije nije ugrozila uspjeh naših projekata i ciljeva. Stoga smo, kao firma koja cijeni ravnotežu između poslovnog i privatnog života, odlučili da naše radno okruženje učinimo još fleksibilnijim i da ponudimo svim našim zaposlenima izbor četverodnevne radne sedmice", istakla je Sanja Ples, izvršna direktorica ch-aviationa.
Pojasnila je da se model zasniva na principu "90 posto za 90 posto". Drugim riječima, ako zaposlenik odluči da radi četiri dana sedmično, zapravo će raditi 90 posto standardnog radnog vremena i za to će primiti naknadu u iznosu od 90 posto plate. Ta će opcija biti na raspolaganju svim zaposlenima.
"Zavisno od afiniteta, naši zaposleni u svakom trenutku mogu odlučiti koji model rada im najviše odgovara. Prethodno smo uspješno uveli inicijative kao što su hibridni model rada od kuće i fleksibilno radno vrijeme. Uz novopredstavljenu četverodnevnu radnu sedmicu, omogućeno im je još više kreativnosti u osmišljavanju radnog rasporeda u skladu s njihovim željama", kazala je direktorica firme osnovane prije 24 godine u švicarskom Huru, koja danas ima kancelarije u Zagrebu i Beogradu, iz kojih pruža informacije o zrakoplovnoj industriji za više od 800 klijenata.
O tome je li četverodnevna radna sedmica luksuz ili nužnost razgovarano je i na ovogodišnjem Ekonomskom forumu u Davosu.
Tamo je naveden i primjer Ujedinjenih Arapskih Emirata, koji su ove godine uveli kraću radnu sedmicu, a izneseni su i podaci da se oko 70 posto radnika izjasnilo kako radi učinkovitije. Zanimljivo, navodno je zabilježen i 55-postotni pad u izostancima s posla. Tako je bar tvrdio ministar za državni razvoj i budućnost te države.
Iako je pandemija koronavirusa poprilično uticala na tržište rada i povećala se svijest o potrebi za većom ravnotežom između privatnog i poslovnog vremena, firme koje omogućavaju jedan slobodan dan sedmično još su rijetkost. Brojna istraživanja su pokazala da se skraćivanjem radne sedmice podiže produktivnost i smanjuje nivo stresa, no poslodavci su malo skeptični. Plaćati nekoga isto da radi manje, ali jednako dobro, čak i bolje, zvuči kao vic. No, mnogima je i rad od kuće tako zvučao dok nisu bili prisiljeni da ga uvedu, poslije čega su se sami uvjerili kako funkcioniše.