Saudijska kompanija za proizvodnju nafte i prirodnog gasa Saudi Aramco zabilježila je svoj drugi najveći profit zahvaljujući skoku cijena upravo ove dvije sirovine, iako su odjeljenja za preradu sirovina i proizvodnju hemikalija lošije poslovala zbog nižih marži i usporavanja rasta svjetske privrede.
Kompanija je zadržala iznos dividende na 18,8 milijardi dolara u trećem kvartalu uprkos slobodnom toku gotovine od 45 milijardi dolara. Iznos koji će biti isplaćen akcionarima je najveći zabilježen u svijetu. Odnos između neto duga i kapitala je postao negativan prvi put od početka 2020, što može poslužiti kao signal da su se uslovi poslovanja za Aramco znatno popravili.
Neto dobit kompanije je porasla za oko 40 posto na godišnjem nivou u trećem kvartalu i iznosila je 42,4 milijarde dolara. U prethodnom kvartalu profit je iznosio 48 milijardi dolara.
Cijene nafte su pale sa četrnaestogodišnjih maksimuma dostignutih u martu, najviše zbog inflacije i zaoštravanja monetarne politike centralnih banaka. Brent fjučersi su napredovali za više od 20 posto od početka godine i njihova cijena se sada kreće na oko 94 dolara po barelu.
"Dok su cijene nafte na svjetskom nivou bile na udaru privredne nesigurnosti, smatramo da će potražnja do kraja decenije nastaviti rasti", rekao je generalni direktor Amin Nasser.
Segment poslovanja koji obuhvata istraživanje i proizvodnju, koji se u naftnoj industriji naziva "apstrim" (eng. upstream) nastavio je niz dobrih rezultata, zabilježivši dobit prije oporezivanja od 78 milijardi dolara. Sektor kompanije za preradu nafte i gasa, proizvodnju hemikalija i distribuciju, nazivan "daunstrim" (eng. downstream), zabilježio je gubitak prije oporezivanja od 1,1 milijardu dolara. Prethodne godine ovaj segment poslovanja zabilježio je dobit od skoro četiri milijarde dolara.
"Ovakav rezultat je najviše posljedica gubitaka od ponovne procjene vrijednosti zaliha", jer su pale cijene prerađenih proizvoda, navode iz kompanije. Kompanija za proizvodnju hemikalija Sabic, u kojoj Aramco ima udio od 70 posto, zabilježila je drastičan pad profita u nedjelju zbog manje tražnje.
Nasser je rekao da Aramco nastavlja biti izuzetak od pravila da se "u ovom sektoru na svjetskom nivou sve manje ulaže" i najavio je da planira povećati obim proizvodnje nafte i gasa.
U prilog kompaniji išla je i odluka organizacije OPEC+ da ove godine poveća proizvodnju. U septembru je kompanija proizvodila 11 milijardi barela nafte dnevno, što je također blizu rekorda.
Iz OPEC+ su najavili da će se obim proizvodnje ovog mjeseca smanjiti kako bi se proizvođači prilagodili manjoj potražnji za energentima u najvećim svjetskim privredama. I pored toga, Aramco će vjerovatno ostvariti najviši nivo proizvodnje od osnivanja.
Kompanija ulaže milijarde dolara kako bi proširila proizvodne kapacitete do 13 miliona barela na dan do 2027. godine, sa 12 miliona na dan, koliko mogu da proizvedu danas. Plan je i da se kapaciteti proizvodnje gasa uvećaju za 50 posto do 2030.
Kompanija će nastaviti ulagati u "downstream" segment uprkos problemima s kojima se susretao u prethodnom kvartalu.
Ove godine Aramco je kupio udio u rafineriji u Poljskoj i rekao da planira kupiti kompleks za preradu sirovina i proizvodnju petrohemijskih proizvoda u Kini. Od augusta je kompanija također u vlasništvu odjeljenja za proizvodnju lubrikanata i hemikalija kompanije Valvoline Inc, koje se nalazi u Kentuckyju i kupljeno je za 2,65 milijardi dolara.