Iako je umjetna inteligencija (UI) ušao u naše živote na velika vrata, naše vodeće IT kompanije prilikom zapošljavanja više vjeruju osobnoj procjeni nego onoj umjetne inteligencije, što naravno ne znači da se njom ne koriste, ali tek kasnije u procesima, UI ni u Infobipu ni u Spanu ne filtrira pristigle životopise.
Infobip ne filtrira nego ih često uz pomoć UI-ja piše i njime podiže kvalitetu oglasa, rekla je za Bloomberg Adriju Sara Plavljanin, talent acquisition team lead POP and transformation iz Infobipa.
"Ponekad uz pomoć UI-ja sažimamo ključne informacije, skraćujemo oglas ili s UI-jem brainstormamo oko novih oglasa koje trebamo pripremiti za privlačenje kandidata. Dobar je primjer način na koji prilagođavamo oglas da bolje privuče osobu s tehničkim iskustvom", objasnila je Plavljanin.
UI pomaže Infobipu i kod pretrage LinkedIn kandidata i njegovo znanje koriste za pretraživanje baze kandidata.
Primjerice, objašnjava Plavljanin, na jednom tržištu uloga prodajnog inženjera na drugom tržištu može imati potpuno drugačiji naziv pozicije. "Dakle, više kao brainstorming prijatelj, nego slijepo kopiranje onoga što nam UI predloži".
Span, inače specijaliziran za tehnologiju u oblaku i kibernetičku sigurnost, koji se kupnjom udjela u Bonsaiju snažnije okrenuo prema generativnoj umjetnoj inteligenciji, u zapošljavanju i dalje njeguje ljudski pristup. Tako, smatraju, dobiju širu sliku o kandidatu.
"U tom kontekstu, dolaze u obzir i kandidati koji možda nisu perfect mach u datom trenutku, no posjeduju potencijal da to postanu", objasnila je za Bloomberg Adriju Vlasta Carević, vršiteljica dužnosti direktorice ljudskih potencijala u Spanu.
Kandidati skloniji UI-ju
No umjetna inteligencija postala je alat koji kandidatima pomaže da se uspješnije i profesionalnije predstave te formuliraju svoj CV. Kompanijama to nije nužno problem.
"U konačnici, sam sadržaj i vjerodostojnost je ono što je presudno pri procjeni životopisa i tu naši kolege u HR-u vrlo lako prepoznaju nelogičnosti", objašnjava Carević.
U Infobipu su istaknuli kako primjećuju veliku prisutnost UI-ja na LinkedIn profilima kandidata, gdje su, kažu, često naglašeni specifični izrazi, pa nedostaje autentičnosti u pisanju i razumijevanju toga što je točno kandidat radio na nekim pozicijama.
I ne samo, to. Neki od kandidata znaju koristiti UI prilikom rješavanja zadataka za regrutaciju. U Infobipu to ne smatraju krivim potezom, ali bi radije da kandidat iziđe iz nekih generičkih obrazaca pisanja zadataka. "Ponekad kroz zadatak zapravo želimo dobiti nešto potpuno novo, nove ideje, a ako kandidat isključivo koristi UI, dobijemo nešto već viđeno", ističe Plavljanin.
Ništa bez čovjeka
Baš zato je ključan čovjek, da se ne bi dogodilo da UI komunicira s UI-jem. U Spanu se životopisi čitaju i filtriraju prema stupnju podudarnosti sa zahtjevima same pozicije. "Ako imamo velik broj kandidata, radi se i drugi krug eliminacije prije nego se odabranim kandidatima pošalju pozivi za psihološko testiranje koje je, u pravilu, prvi krug naše selekcije", pojasnila je Carević.
Slično razmišljaju i u Infobipu. Čovjek će, kažu, lakše prepoznati emociju, prepoznati neke obrasce ponašanja koje treba dodatno propitati, dobiti uvid u neke vrijednosti kandidata koje se slažu s vrijednostima kompanije.
UI je odličan alat za poboljšanje efikasnosti procesa zapošljavanja, dobar alat za brainstorming, razumijevanje profila, učenje o profilima i značenju određenih vještina u poslu. U Infobipu vide UI kao kvalitetnog suradnika u procesu zapošljavanja koji s timom smanjuje količinu operativnog posla i daje priliku čovjeku da ima više vremena posvetiti se kvalitetnijoj procjeni kandidata.
No na kraju dana, slažu se, presudan je kompletan dojam o kandidatu koji se dobije na temelju cjelovite selekcijske procjene.