Pontegadea, investicijska tvrtka osnivača Zare Amancia Ortege, diverzificira portfelj i pritom se odmiče od lanenih odjela, torbica s perlicama i sandala s perjem.
Investicijska tvrtka krenula je u niz novih poslova, a nema znakova posustajanja u tom pohodu. Prošle je godine Pontegadea nakupovala udjele u energetskim tvrtkama koji vrijede više od milijardu dolara, a gotovo dvije milijarde dolara uložila je u nekretnine diljem svijeta.
Ta tvrtka upravlja dividendama koje Ortega ubire od trgovina koje je osnovao prije gotovo šest desetljeća te niže ulaganja izvan industrije koja je osnivača Zare učinila najbogatijim Španjolcem. U posljednjih pet godina dionice krovne modne tvrtke Inditex pod kojom su Zara i ostali brendovi izgubile su trećinu vrijednosti, a Ortega je zahvaljujući svojoj investicijskoj tvrtki nabildao nekretninski portfelj toliko da je njime nadmašio neke od najbogatijih Europljana te se okrenuo ulaganjima u novim područjima, i to sve ne prodavši nijednu dionicu.
"Klijenti su veoma svjesni toga da ne treba držati sva jaja u istoj košari", rekao je Piers Master, londonski partner u odvjetničkoj tvrtki Charles Russell Speechlys zadužen za bogate klijente. "Postpandemijski svijet potaknuo je ljude na razmišljanje o tome što je sigurno, a mnogi od njih pronašli su odgovor na to pitanje u diverzifikaciji."
Pontegadea sa sjedištem u galicijskom gradu Arteixou mnogo je uložila u poslovne zgrade i prodavaonice u velikim gradovima kako bi osigurala stabilne prihode te između ostalih postala i najmodavac Amazonu u Seattleu. Među nekretninama koje iznajmljuje su i povijesna zgrada Haughwout na Manhattanu, zatim Southeast Financial Center, jedan od najviših poslovnih nebodera u Miamiju, te M Plazu, neboder s 22 kata u Seoulu.
Međutim, ta je strategija pokazala svoje nedostatke izbijanjem koronakrize te se tvrtka ozbiljnije okrenula energetici u koju je počela ulagati još 2019. godine, kupivši udio u španjolskom distributeru plina Enagás. Prošlog je mjeseca tvrtka uložila javnosti još uvijek nepoznatu svotu u odjel za obnovljive izvore energije u toj tvrtki i od Repsola za oko 27 milijuna eura kupila udio u solarnoj elektrani.
"Jako je malo industrija koje rastu tim stopama. Takve visoke stope rasta čiste energije održive su zbog povećanih cijena fosilnih goriva, politika nultih stopa emisija i drugih faktora", komentirao je Rob Barnett, viši energetski analitičar Bloomberg Intelligencea.
Iz Pontegadea to nisu željeli komentirati.
86-godišnji Ortega je 1963. godine osnovao kompaniju koja je prerasla u Inditex. Inače, sin željezničkog radnika, taj milijarder nikada nije imao svoj ured dok je radio u trgovini, više je volio raditi s drugim zaposlenicima. S mjesta predsjednika uprave Inditexa odstupio je 2011. godine, a na toj ga je poziciji zamijenio dugogodišnji izvršni direktor Pablo Isla. Njegova kći jedinica iz drugog braka, 38-godišnja Marta Ortega preuzela je upravljanje tvrtkom u travnju.
Ortegina kći iz prvog braka, 54-godišnja Sandra pak upravlja dionicama Inditexa koje je naslijedila od majke. Ona nije članica Uprave, a svoje je bogatstvo prelila u nekretnine, farmaceutsku i ugostiteljsku industriju. Prema Bloombergovu indeksu milijardera, njezino bogatstvo procijenjeno na 6,6 milijardi dolara čini je najbogatijom Španjolkom.
Pontegadea, kojom upravlja bivši menadžer Arthura Andersena Roberto Cibeira s timom od tridesetak zaposlenih u raznim gradovima poput Pariza, Londona i Seoula, pokušava ublažiti posljedice pada vrijednosti Inditexovih dionica. Tvrtka ostvaruje znatne prihode i od telekomunikacijske kompanije Telefonice u koju je uložila 2018. godine u jednom od svojih prvih ulaganja izvan sektora nekretnina.
Ipak, glavnina Ortegina bogatstva od 53,8 milijardi dolara dolazi od većinskog udjela u Inditexu koji se procjenjuje na 48 milijardi dolara, prema Bloombergovu indeksu koji prati 500 najbogatijih ljudi. Premda ga je pad cijena dionica ove godine stajao gotovo 14 milijardi dolara, i dalje ima i više nego dovoljno da njegova Pontegadea nastavi svoja globalna ulaganja.
"Netko s 500 milijardi dolara može riskirati mnogo više od nekoga tko ima 50 milijuna dolara", rekao je Master.
--- Na članku surađivali Clara Hernanz Lizarraga i Thomas Gualtieri