Poslovnice otvorene uz podršku franšizera znatno češće uspijevaju od samostalno pokrenutih biznisa. Zato je franšizno poslovanje, koje postaje sve popularnije i u Hrvatskoj, čest izbor onih koji se žele okušati u poduzetništvu, ali i onih koji svojim brendom žele zavladati većim brojem lokacija.
No taj poslovni model nije cijepljen od negativnih strana, pa prije ulaska u takav pothvat treba imati na umu da davatelji franšiza dugo ne vide novčani povrat, dok se primatelji franšize trajno odriču poduzetničke kreativnosti. Taj model specifičan je po tome što se svodi na partnerstvo u kojem davatelj franšize prodaje uhodan i dokazan poslovni model primatelju koji umjesto pod svojim imenom posluje pod imenom franšiznog brenda.
Alan Orlic ističe da je franšizno poslovanje odličan izbor za nekoga tko nema puno iskustva kao poduzetnik. Inače, Orlic je 2016. godine pokrenuo vlastitu franšizu Tinker Labs, no o prednostima i manama franšiznog poslovanja priča i iz perspektive primatelja i davatelja franšize jer je prije pokretanja vlastite, radio kao primatelj strane franšize.
"Kako su pokazala istraživanja, rizici otvaranja franšize znatno su manji od samostalnog pokretanja posla. Početna naknada za licenciranje i stalne naknade mala su cijena kad se uzmu u obzir sve prednosti koje primatelj franšize dobiva", navodi Orlic za Bloomberg Adriju.
Denis Polić, suosnivač pionira hrvatskih franšiza Surf'n'Friesa, također ističe da je uspjeh franšiza češći nego u ostalim slučajevima. Naime, praksa je pokazala da samo 20 posto novootvorenih tvrtki opstane duže od pet godina na tržištu, dok je kod primatelja franšize taj postotak 80 posto, kaže.
Brzo, sigurno i bez puno ulaganja
I iz perspektive osnivača, odnosno davatelja franšize, prednosti je također puno, kaže Orlic, ali su one u izravnoj korelaciji s kvalitetom sustava i partnerstvima koje ste razvili.
"Najuočljivija prednost je lakše širenje posla. Ako uzmemo našu prisutnost na tržištu kao primjer, ne znam kako bismo mogli narasti na 100 lokacija u sedam godina da su sve vlasništvo tvrtke. Trošak otvaranja svake nove lokacije, obuka i upravljanje velikim osobljem u različitim gradovima, marketing... Sve to čini model vlasništva tvrtke ograničavajućim", kaže Orlic.
I Stefano Petrović, koji stoji iza franšize Fish Delish, ističe da je franšiziranje odlično za širenje poslovanja jer su svi rizici i odgovornosti podijeljeni, dok su investicija i vođenje poslovanja na primatelju franšize.
"Smatram da je kod samostalnog širenja tvrtke kvalitetu moguće održati do određenog broja poslovnica. Nije moguće biti na toliko različitih mjesta istovremeno uz kvalitetan nadzor, dok je kod franšiza svaki primatelj ujedno i vlasnik, pa se lokalno može posvetiti održavanju kvalitete i standarda", kaže Petrović za Bloomberg Adriju.
Dodaje i da je kod samostalnog širenja potrebna vlastita investicija, s čime dolazi i vlastita odgovornost, a ona je u franšiznom poslovanju podijeljena. To omogućuje širenje bez velikih financijskih opterećenja za davatelja franšize.
"Za samostalan ulazak u širenje vlastite tvrtke, koje bi moglo parirati dinamici širenja franšize, morate biti jako dobro 'potkoženi'. U doba brzog napretka te vremenima kada velike ribe jedu male, samostalan rast u većem obujmu skoro pa da i nije moguć. Tu se moraju uključiti ozbiljniji investitori koji svojim kapitalom, znanjem i resursima mogu dosegnuti veće razine", dodaje Polić.
Nije sve idealno kako izgleda
Ipak, uz sve prednosti, ne treba se bez razmišljanja baciti u franšizne vode. I taj naizgled jednostavan model ima svoje nedostatke. Iz perspektive primatelja, treba imati na umu da uključuje dugoročno plaćanje franšiznih naknada, ali i da nema mjesta željama i idejama. Naime, primatelji franšize moraju se strogo pridržavati smjernica vlasnika brenda, što može biti prilično ograničavajuće za one koji u sebi imaju imalo poduzetničke kreative. Ograničavajuća može biti i etiketa brenda koja je dobra dok je sve dobro, no uvijek postoji rizik pada ugleda davatelja franšize, zbog čega može patiti svaki pojedinačni primatelj.
Iz druge perspektive, odnosno perspektive vlasnika franšize, i Kosir ističe da pokretanje franšize mnogima može djelovati puno jednostavnije no što u stvarnosti jest. Na prvu može izgledati sjajno jer davatelj ne radi sa svojim kapitalom i brend se brže širi, kaže Kosir, ali u realnosti je količina stresa oko lokacija kojima ne upravljate jednaka kao da su vaše, a kontrola ostaje na savjetodavnoj razini.
"Rekao bih da je lagano pokrenuti franšizu, ali je jako teško uspjeti u tome i stvarno proširiti svoj brend na mnogo lokacija. Osim toga, mislim da nije svaki posao pogodan za franšiziranje, a i ako jest, tu ima mnogo izazova. Ako imate dobar poslovni model, više novaca ćete zaraditi ako ga samostalno širite i otvarate nove poslovnice nego da ga franšizirate. U franšiziranju je zarada daleko u budućnosti, kada pređete puno poslovnica, ovisno o raznim faktorima", objašnjava Kosir.
Osim toga, Petrović dodaje da su primatelj i davatelj franšize ponajprije partneri u poslovanju, pa uvijek postoji rizik odabira lošeg partnera koji bi svojim djelovanjem mogao dugoročno i u širokim razmjerima naštetiti ugledu brenda.
Što je potrebno za pokretanje franšize?
A da biste uopće o tome mogli razmišljati, Orlic naglašava da je za uspješno pretvaranje kompanije u franšizu potrebno paziti na niz koraka, dok Polić navodi da kompanije trebaju zadovoljit i uvjete kao što su dokazani poslovni model u praksi, registrirani brend, i sve to mora biti standardizirano.
"Za sve ovo je potrebno uložiti puno truda, vremena, pa i na kraju novaca. Franšiza podrazumijeva da ćete vi kao davatelj franšize svojem primatelju franšize predati sve potrebne materijale, i to u pisanom obliku", objašnjava Polić.
K tome je potrebno provesti i pravnu zaštitu intelektualnog vlasništva te izraditi set pravnih dokumenata koji služe kao temelj za kasnije poslovanje, dodaje Petrović.
"Kako biste privukli potencijalne franšizne partnere, ključno je uložiti u marketing i promociju franšiznog koncepta. To može uključivati izravne kontakte s potencijalnim partnerima, sudjelovanje na franšiznim sajmovima te razvoj marketinških materijala i online prisutnosti", kaže Orlic.
No koliko god bilo teško pokrenuti franšizu, neke stvari su posljednjih godina ipak lakše jer se franšizna scena u Hrvatskoj probudila. Iako je i dalje na svom početku, Polić ističe da se u Hrvatskoj zadnjih pet godina vide ogromni pomaci, pa očekuje da će se dogoditi procvat tog poslovnog modela.
"Hrvatska franšizna industrija pokazuje potencijal za rast i razvoj, ali još uvijek postoji prostor za daljnje unapređenje i širenje. Ekonomski uvjeti i stabilnost igraju ključnu ulogu u razvoju franšizne industrije. Kada su gospodarski uvjeti povoljni, postoje veće šanse za rast franšiznog poslovanja jer ljudi imaju više sredstava za ulaganje u poslovne prilike", zaključuje Orlic.