Ove godine na tržištu spajanja i preuzimanja (engl. Mergers and Acquisitions – M&A) vladaju malo drugačija pravila, nema puno velikih poslova, većinom se sklapaju ugovori srednjih tvrtki s ciljem povećanja rasta i strateške transformacije, analizira One to One Corporate Finance koji je objavio i popis najvećih dealova.
Iz španjolske tvrtke za M&A savjetovanje srednjih tvrtki One to One tvrde kako je ova godina bila uspješna što se tiče globalnih aktivnosti spajanja i preuzimanja. Međutim, primijetili su kako se spajanja i preuzimanja u ovoj godini više provode zbog poslovnog restrukturiranja, regrutiranja zaposlenika (engl. acqui-hire deals) te međunarodnih strateških ciljeva.
Premda tvrde da se godina može ocijeniti uspješnom, a možda u globalnom gospodarskom kontekstu i treba to tako promatrati, podaci pokazuju pad M&A aktivnosti. Prema izvještaju PwC-a, u prvoj polovici godine volumen globalnih spajanja i preuzimanja pao je četiri, odnosno 12 posto u odnosu na drugu polovicu 2022. godine.
Usporede li se ovogodišnji rezultati s onima od prve polovice prošle godine, pad je još i veći – spajanja je bilo devet posto, a preuzimanja čak 39 posto manje. Drugim riječima, u prvom je polugodištu ove godine sklopljeno 27 tisuća M&A ugovora u vrijednosti od 1,2 milijarde dolara. U istom je razdoblju lani sklopljeno 29.747 takvih ugovora vrijednih 1,96 milijardi dolara.
Popis najvećih ugovora spajanja i preuzimanja, prema One to Oneu
Broadcom–VMware
Njihov popis predvodi Broadcomovo preuzimanje američke tehnološke tvrtke VMware vrijedno 69 milijardi dolara. To je preuzimanje najavljeno u svibnju prošle godine i tada je procijenjeno na 61 milijardu dolara, no s vremenom je ta vrijednost porasla. Odobrenje britanskog regulatora za tržišno natjecanje stiglo je krajem kolovoza ove godine. S VMwareom u svom portfelju, američki proizvođač poluvodiča trebao bi ubrzati usvajanje tehnologija u oblaku, dok bi tvrtka specijalizirana za virtualizaciju tim ugovorom trebala dobiti novi financijski uzgon za projekte istraživanja i razvoja.
Pfizer–Seagen
Na drugom je mjestu Pfizerovo pripajanje Seagena vrijedno 43 milijarde dolara. Američka farmaceutska i biotehnološka tvrtka objavila je u ožujku kako planira preuzeti američki biotech Seagen za 229 dolara po dionici. Očekuje se kako će ugovor biti zaključen krajem ove ili početkom iduće godine. Pfizer želi proširiti portfelj tom tvrtkom kako bi unaprijedio onkološka dostignuća budući da Seagen razvija personalizirane metode liječenja raka antitijelima. Kupovinom bi Pfizer 2030. godine mogao dobiti više od deset milijardi dolara prihoda.
Amgen–Horizon Therapeutics
Početkom listopada provedena je još jedna velika akvizicija u farmaceutskom sektoru. Američki Amgen preuzeo je Horizon Therapeutics za 27,8 milijardi dolara. Američki regulator Federal Trade Commission odobrio je transakciju u rujnu.
Newmont–Newcrast Mining
Američki rudar zlata Newmont preuzima australskog rivala Newcrast Mining za 17 milijardi dolara, čime jača poziciju jednog od najvećih svjetskih proizvođača zlata. Newmont ima rudnike u Americi, Africi, Australiji i Papui Novoj Gvineji. Reuters navodi kako će to biti treće najveće preuzimanje što se tiče australskih kompanija i jedno od najvećih ove godine.
Bunge–Vittera
U najvećih pet, prema tom popisu, upisuje se i 18 milijardi dolara vrijedan ugovor kojim se američki trgovac žitom i prerađivač uljarica Bunge spaja s nizozemskom poljoprivrednom tvrtkom Vittera. Spajanjem će nastati tvrtka vrijedna 34 milijardi dolara, a Bunge bi trebao preuzeti i 9,8 milijardi dolara Vitterina duga. Zaključivanje ugovora očekuje se sredinom iduće godine.
Microsoft–Activision
Iako se ne nalazi na popisu One to Onea, jedno od najvećih ove godine svakako je i Microsoftovo preuzimanje Activisiona vrijedno 69 milijardi dolara. U listopadu je stiglo i odobrenje britanskih regulatora koji su jedini stajali na putu tom megaugovoru. Dogovor je mjesecima visio o niti zbog globalnih antimonopolskih regulatora, a Britanci su među prvima na transakciju dali veto. Ipak, dobio je neočekivani zamah nakon što je Microsoft pobijedio na sudu protiv Savezne komisije za trgovinu.
Prema popisu najvećih investicija privatnog kapitala u ovoj godini koju je objavila američka tvrtka Allvue koja je razvila specijalizirani softver za privatne investicijske fondove, najveća ovogodišnja akvizicija je ona japanske Toshibe. Upravni odbor te tvrtke je u ožujku prihvatio ponudu za preuzimanjem koju je predvodio fond privatnog kapitala Japan Industrial Partners. U privatizaciji Toshibe koja je izlistana na tokijskoj burzi, investitor je vrijednost proizvođača elektroničke opreme procijenio na dva bilijuna jena, odnosno 15,2 milijarde dolara.
Prije nekoliko dana objavljeno je kako CVC Capital Partners razmatra dati ponudu za europsku tvrtku za plaćanje Nexi. Iz fonda, kako doznaje Bloomberg, još nisu službeno pristupili talijanskoj tvrtki, a upitno je i bi li ona pristala na prodaju s obzirom na to da joj je tržišna kapitalizacija trenutno tek 8,8 milijardi dolara. Inače, europski fond privatnog kapitala CVC Capital Partners se navodno sprema za izlazak na burzu, barem prema Bloombergovim izvorima. Dogodi li se, to bi bio najveći IPO u Europi ove godine i jedan od najvećih ikad provedenih u tom sektoru.