Gaming kampus u Novskoj polako se primiče trenutku kada će se njegova ideja s papira pretočiti u gradilište, a to bi se trebalo dogoditi upravo ove godine. Krajem prosinca prošle godine izdana je lokacijska dozvola, sada se izrađuje projekt, a potom slijedi zahtjev za građevinsku dozvolu. "U rokovima smo", zadovoljno potvrđuju iz Sisačko-moslavačke razvojne agencije (SIMORA).
Novska bi tim projektom, koji je Vlada Republike Hrvatske proglasila strateškim te jednim od vodećih projekata revitalizacije Sisačko-moslavačke županije (SMŽ), trebala postati europsko središte gaminga. U sklopu kampusa vrijednog 375,5 milijuna kuna trebali bi se naći fakultet, studentski i učenički dom, akcelerator gaming industrije i poduzetnički inkubator za eSport, eSport arena s 4000 mjesta te popratni sadržaji poput studentske menze, sportske i konferencijske dvorane. Kampus bi trebao osvanuti na osam hektara zemljišta u novljanskoj poduzetničkoj zoni, a kako će izgledati možete vidjeti u projekcijama koje je Bloomberg Adria ekskluzivno dobio na uvid.
"Projekt centra gaming industrije od 28. prosinca 2022. godine ima izdanu i pravomoćnu lokacijsku dozvolu. Projektanti imaju rok od 70 dana da izrade glavni projekt, a potom slijedi predaja zahtjeva za građevinsku dozvolu. Prosjek Novske za izdavanje građevinske dozvole je 15 dana. Nadamo se da ćemo biti u tom prosjeku. Tvrtka odabrana na javnom natječaju da izradi projekt je Trames", kazala je za Bloomberg Adriju Ivana Matanović, zamjenica ravnateljice Regionalnog koordinatora SMŽ-a.
Matanović ističe kako projekt kampusa, prvoga takvog u svijetu, ide prema zadanim rokovima te da nakon ishođenja građevinske dozvole sve ovisi o natječajima.
Nezahvalna su vremena za izgradnju tako velikog projekta s obzirom na to da je izvjesno kako su troškovnici od trenutka kada su napravljeni do danas na valu inflacije višestruko porasli. No mnogo ranije krenuo je i val razvoja gaminga u Novskoj, koji je sada nemoguće zauzdati. Matanović kaže kako je prerano govoriti o tome kako će zatvoriti inflacijske rupe u proračunu jer prvo valja vidjeti kolika će biti stopa inflacije kada krenu u izgradnju.
Paralelno s izgradnjom kampusa na kojem će moći boraviti do 400 studenata razrađuju se i planovi za petogodišnji visokoobrazovni program te srednjoškolski program u području videoigara. Bit će to samo nastavak napora da se za razvoj videoigara osposobi što više ljudi u Hrvatskoj, na čemu se već naveliko radi u poduzetničkom inkubatoru PISMO. Dosad je tamo edukaciju za modeliranje i programiranje videoigara u programima Unity i Blender završilo gotovo 300 polaznika, u utorak su dodijeljene diplome sedmoj generaciji polaznika.
U studenom prošle godine su u inkubatoru započeli i tromjesečnu edukaciju rada u programu Unreal Engine. Taj program upisala su 22 polaznika i pritom iskoristila vaučer Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Mnogi polaznici po završetku programa ostaju u inkubatoru razvijajući svoj startup.
"U ovom trenutku bilježimo 74 startupa i oni zapošljavaju više od 100 ljudi. Ono što nas posebno veseli je da su neki naši startupi pokazali rast prihoda od 300 posto uspoređujući 2021. s 2022. godinom. Također, neke njihove videoigre posebno su istaknute u nedavno objavljenoj velikoj analizi hrvatske gaming industrije, koju je objavila CGDA", istaknula je Matanović.
PISMO je s Javnom ustanovom Regionalni koordinator SMŽ-a i SIMORA-om te ostalim partnerima odnedavno i na karti europskih digitalnih centara. Prvi dan prosinca prošle godine dobio je titulu Europskoga digitalnog inovacijskog huba (EDIH), jednog od četiri takva u Hrvatskoj.
"Dobili smo 2,3 milijuna eura kako bismo predvodili digitalizaciju Sisačko-moslavačke županije i pomogli poduzetnicima usvojiti što više digitalnih tehnologija i alata. Naime, projekt EDIH uz prijavitelja Regionalni koordinator Sisačko-moslavačke županije u iduće tri godine realizirat će zajednički 14 partnera iz Hrvatske i Slovenije", kazala je Matanović.
Ovih se dana u PISMO-u pripremaju i za najnovije izdanje hrvatske inačice svjetski poznatog natjecanja u izradi videoigara – Global Game Jam. "Od 3. do 5. veljače u novljanskoj sportskoj dvorani okupit će se game developeri željni iskušati spretnost i kvalitetu svog kreativnog stvaralaštva. U 48 sati timovi će tako izrađivati svoje videoigre na zadanu temu", napominje zamjenica ravnateljice Regionalnog koordinatora SMŽ-a koja je zadužena za odnose s javnošću inkubatora PISMO.
Za kraj razgovora, pitamo je što se još očekuje ove godine.
"Jedini gaming kamp za djecu tijekom ljetnih praznika opet će otvoriti svoja vrata u srpnju i kolovozu i već sad možemo najaviti da će u njemu boraviti stotinjak klinaca", kaže nam podcrtavajući da videoigre vole svi, od onih najkraćih do onih najdužih nogu.