Nakon nekoliko najava domaćih i stranih kompanija, krenula je izgradnja prve velike solarne elektrane u Bosni i Hercegovini. Nalazit će se u južnoj općini Grude, dvadesetak kilometara od Jadranskog mora i pedesetak kilometara od Mostara.
Norveška kompanija za obnovljive izvore energije Greenstat, u partnerstvu s GP Toming pokrenula je izgradnju solarne elektrane Petjnik snage 45 megavata (MW) u općini Grude, priopćeno je iz Agencije za promicanje stranih ulaganja Bosne i Hercegovine (FIPA).
Dva investitora projekt provode preko posebnog subjekta Drin Energija. To je prvi Greenstatov solarni projekt u inozemstvu. Norveška tvrtka objavila je da su radovi u toku. Rečeno je da će instalacija početi u junu, da će se početi montirati solarni paneli u prvom tromjesečju sljedeće godine, a da se puštanje u pogon očekuje do kraja 2023. Godišnja proizvodnja procjenjuje se na 65 gigavat-sati (GWh).
Greenstat je osnovan 2015. godine. Uključen je u razvoj projekata za vodik, industrijske vjetroelektrane s jednom do pet turbina i snage od nekoliko stotina kilovata do 3 MW te solarne elektrane.
Norveška tvrtka priopćila je da solarna energija postaje najjeftiniji oblik obnovljive energije u mnogim dijelovima svijeta i da je došlo vrijeme za osnivanje Greenstat Solar AS, koji bi posjedovao i upravljao solarnim elektranama u Norveškoj i inozemstvu. Energija bi se prodavala ili koristila za proizvodnju vodika.
Nakon analize nekoliko projekata u Europi, tvrtka je odlučila da će prva investicija u inozemstvu biti u BiH, u partnerstvu s GP Tomingom, stoji u priopćenju. Petjnik će biti prva u nizu elektrana, dodali su iz tvrtke i istaknuli kako razmišljaju o novim ulaganjima i očekuju da će povećati svoja ulaganja u jugoistočnoj Europi.
Treba napomenuti da Državna Elektroprivreda Bosne i Hercegovine (EPBiH) planira izgraditi solarni park snage 30 MW u blizini svoje vjetroelektrane Podveležje, a Republika Srpska je dodijelila dvije koncesije za izgradnju solarnih elektrana – privatnoj kompaniji EFT (60 MW), te državnoj Elektroprivredi Republike Srpske (73 MW).
U zemlji se planira izgradnja još nekoliko komunalnih fotonaponskih objekata.