Mikrokreditni sektor u Federaciji Bosne i Hercegovine u prvoj polovini godine zabilježio je pad neto dobiti od 40,9 posto u poređenju s istim periodom prošle godine. Ukupni prihodi manji su za 2,4 posto, dok su rashodi veći za 10,7 posto u odnosu na prvih šest mjeseci 2024. godine. Dva mikrokreditna društva i dvije mikrokreditne fondacije poslovale su negativno u prvoj polovini godine. EKI je lider na mikrokreditnom tržištu u FBiH po ostvarenoj dobiti.
Ukupni prihodi mikrokreditnog sektora u FBiH ostvareni u prvih šest mjeseci ove godine iznose 73,7 miliona KM. Prihodi od kamata i slični prihodi veći su za 12,8 posto, dok su operativni prihodi manji za 0,2 posto, stoji u izvještaju Agencije za bankarstvo FBiH.
U posmatranom periodu, ukupni rashodi iznosili su 62,3 miliona KM. Rashodi od kamata i slični rashodi povećani su za 27,2 posto, pri čemu su kamate na pozajmljena sredstva povećane za 30,5 posto. Naknade za primljene kredite povećane su za 4,3 posto, a ostali rashodi po kamatama i slični rashodi za 11,1 posto. Operativni rashodi mikrokreditnih fondacija, kao dominantna stavka ukupnih rashoda, povećani su za 8,2 posto, pri čemu su troškovi plata i doprinosa, kao najznačajnija stavka, porasli za 11,6 posto. Troškovi usluga povećani su za 3,5 posto, dok su materijalni troškovi smanjeni za 1,6 posto.
U periodu od januara do juna mikrokreditne organizacije zaključile su ukupno 68.107 ugovora, te isplatile 332,9 miliona KM mikrokredita, što je za 3,3 posto manje u odnosu na isti period prethodne godine, odnosno u vrijednosti isplata za 11,5 posto više isplata u odnosu na posmatrani period. Prosječna ponderisana EKS na ukupne mikrokredite koje su isplatile MKO sa sjedištem u FBiH u izvještajnom periodu bilježi povećanje za 0,33 procentna poena u odnosu na isti period 2023. godine, pri čemu je prosječna ponderisana EKS na kratkoročne mikrokredite zabilježila rast od 0,47 procentnih poena, dok je na dugoročne mikrokredite zabilježila rast od 0,39 procentnih poena.
Posmatrajući sektorsku strukturu, dominantno je učešće mikrokredita odobrenih fizičkim osobama u visini od 97,2 posto, a preostalih 2,8 posto se odnosi na mikrokredite odobrene pravnim osobama. U okviru mikrokreditnog portfolija fizičkih osoba, najveće je učešće mikrokredita odobrenih za stambene potrebe 36,7 posto, te za ostale sektore, koje je iznosilo 31,2 posto. Prema visini učešća slijede mikrokrediti odobreni za poljoprivredu sa 28,3 posto i uslužne djelatnosti sa 2,8 posto.
Prema ostvarenoj dobiti mikrokreditna fondacija Partner zauzima prvo mjesto, a slijedi mikrokreditno društvo EKI, dok je na trećem mjestu mikokreditna fondacija MI-Bospo Tuzla. Međutim, ako uzmem u obzir da pojedini učesnici na tržištu djeluju i kroz društvo i kroz fondaciju, onda prema ostvarenoj dobiti EKI zauzima prvo mjesto.
Visoke kamate donijele su u prvoj polovini ove godine mikrokreditnim organizacijama u Republici Srpskoj rast profita za 42 posto u odnosu na prvo polugodište lani. MKO su na kraju juna imale neto dobit od 38 miliona KM, što je za 11,2 miliona više nego na kraju šestog mjeseca prošle godine. Mikrokreditno društvo (MKD) Pro Fin iz Istočnog Sarajeva za šest mjeseci evidentiralo je neto prihode od kamata i slične prihode po efektivnoj kamatnoj stopi od preko dva miliona KM te dodatnih oko 360 hiljada na ime neto naknada od provizija. Nakon servisiranja troškova, dobit im je na kraju juna iznosila oko 867 hiljada KM, što je za četiri puta više od dobiti na kraju juna prošle godine.
--Uz pomoć Svjetlane Šurlan--