Brza reakcija američkih vlasti na određeni način može smiriti paniku nakon propasti Silicon Valley Bank, što je najveći pad neke banke u Sjedinjenim Američkim Državama nakon Velike recesije 2008. godine. Mada, još uvijek je teško predvidjeti sve posljedice ovog pada.
Damir Bećirović, profesor na Visokoj školi Internacionalna poslovno-informaciona akademija Tuzla, za Bloomberg Adriju kaže da propast SVB-a nije stvar koja ne treba zabrinuti, ali da ono što može umiriti jeste činjenica da je Savezna korporacija za osiguranje depozita (FDIC) reagovala tako da je i osiguranim i neosiguranim deponentima osigurala pristup finansijskim sredstvima, nastojeći ovaj slučaj što više lokalizirati.
"Druga dobra stvar je da su, čini se, kreditni plasmani SVB-a zdravi i da banka nije nesolventna", kaže Bećirović.
Povlačenje depozita
Banka Silicon Valley bankrotirala je u petak i došla pod stečajnu upravu FDIC-ija nakon što je njezina dugogodišnja baza klijenata tehnoloških startupa krenula s masovnim povlačenjem depozita.
Vlasti su požurile zaustaviti paniku oko zdravlja američkog finansijskog sistema obećavši u potpunosti zaštititi novac štediša i ponuditi jednogodišnje zajmove bankama pod lakšim uvjetima nego inače.
Problemi su za banku eskalirali su u martu nakon što su Peter Thielov Founders Fund i druge visokoprofilne kompanije rizičnog kapitala savjetovale svoje portfeljske kompanije da povuku novac iz banke. Taj savjet došao je dan nakon što je SVB Financial Group, matična kompanija banke, najavila da će pokušati prikupiti više od dvije milijarde dolara nakon značajnog gubitka u svom portfelju.
SVB je osnovana 1983., a od svog početka se specijalizirala za pružanje finansijskih usluga tehnološkim startupima.
Bećirović navodi da je drugi razlog brze reakcije vlasti upravo struktura klijenata ove banke, jer je riječ o tehnološkim startup kompanijama koje su nosioci inovativne konkurentnosti američke ekonomije.