Regionalni proizvođači i distributeri električne opreme solidno su poslovali prošle godine, a pozitivni trendovi u poslovanju nastavit će se i iduće godine, doduše, nešto sporijim tempom.
Istraživački centar Bloomberg Adrije u svojoj najnovijoj analizi ističe kako svoj oprezni optimizam za budućnost sektora temelji na povećanoj državnoj potrošnji na infrastrukturu i nastavku procesa automatizacije i elektrifikacije.
S druge strane, upozoravaju kako je prodaja sektora koji su izloženi cikličnim kretanjima, poput građevinarstva i automobila, osjetljivija na recesiju, a tržišni segmenti poput nafte i plina planiraju usporiti kapitalnu potrošnju, što bi moglo negativno utjecati na potražnju.
"Što se tiče profitabilnosti, smanjenje cijena sirovina i stabilizacija opskrbnog lanca u 2023. pogurat će marže. Međutim, kompanije će morati iskoristiti svoju moć određivanja cijena kako bi zadržale glavu iznad inflacije", stoji u analizi, koju u cijelosti možete pročitati OVDJE.
Globalna kretanja u industriji
Industrija električne opreme se 2022. suočila s osjetnim padom narudžbi, a globalni igrači su u 2023. ušli sa značajnim zaostacima i povoljnim omjerom ugovorenih i realiziranih poslova. Broj narudžbi također je u uzlaznom trendu i premašio je pretpandemijske razine.
"Proučili smo makroekonomske trendove, točnije količine na ključnim izvoznim tržištima za regiju, cijene sirovina i očekivanja narudžbi na temelju anketa. Njemačka je ključni partner u segmentu proizvodnje električne opreme za Adria regiju. Sva značajna pitanja u Njemačkoj vjerojatno će utjecati na financijske rezultate regionalnih kompanija. S pozitivne strane, cijene inputa se stabiliziraju, što će smanjiti pritisak na marže", ističu naši analitičari i dodaju kako su tvrtke iz branše podijelili na proizvođače i distributere pa proučili financijske prednosti i mane oba segmenta.
Pogled na bilance proizvođača otkriva da su ostvarili snažan rast od prosječnih 22,8 posto u 2022., što je nešto niže nego 2021. (27,5 posto). Glavni pokretač prodaje bio je priljev narudžbi, a time i viša stopa ugovora, no i tu je zabilježeno usporavanje u usporedbi s 2021.
S druge strane, prihodi distributera lani su pali za prosječno -15,5 posto. Međutim, taj prosjek je donekle iskrivljen zbog izdvajanja energetskog biznisa Siemensa u posebnu tvrtku (Siemens Energy).
Analiza troškova proizvođača i distributera daje zgodan uvid u njihov profil poslovanja i profitabilnost. Naime, omjer troškova materijala i troškova prodaje jasno povlači granicu između proizvođača i distributera. Konkretno, udio troškova usluga distributera u prodaji od 18,3 posto daleko je veći od udjela proizvođača koji iznosi 10,1 posto.
Zaduženost i likvidnost
Naš analitički tim posebnu je pozornost posvetio zaduženosti kompanija iz branše i zaključio da se najveći igrači u Adria regiji ne zadužuju previše.
"Proizvođači su u prosjeku zaduženiji od distributera, ali ni tu ne govorimo o visokim omjerima zaduženosti, jer je prosječni neto dug proizvođača prema EBITDA-i samo 1x, dok je kod distributera -4x", naglašava se u analizi.
Analizirali su i koeficijent ubrzane likvidnosti kako bi procijenili zdravlje bilanci, a on je za regionalne kompanije u 2022. prosječno iznosio 1X. Distributeri su u prosjeku likvidniji, s omjerom od 1,2x.
Kod globalnih konkurenata omjer iznosi 1,9X, što pokazuje da još uvijek ima prostora za regionalne igrače da povećaju svoju likvidnost.
Regionalna i globalna konkurencija
Prosječna razina EBITDA-e regionalnih kompanija slabija je u usporedbi s globalnim konkurentima do nekoliko postotnih bodova.
Naši analitičari elaboriraju kako globalni konglomerati iskorištavaju svoju veličinu, sami utječu na određivanje cijena i kontroliraju svoj lanac vrijednosti pa stoga postižu i veće razine profitabilnosti.
S druge strane, tvrtke iz Adria regije bolje su od svjetske konkurencije po pitanju povrata na uloženi kapital (ROIC), a to se može pripisati nižim razinama kapitala koje lokalni igrači drže.
Prognoze za budućnost
Kako smo već uvodno spomenuli, državna potrošnja na nadogradnju mreže i infrastrukture trebala bi održati potražnju snažnom. Međutim, usporavanje gospodarstava Njemačke i Italije, glavnih izvoznih partnera zemalja regije, moglo bi dovesti u pitanje daljnji rast prodaje.
"Vidimo dovoljno prilika u regiji za ulaganja u obnovljive izvore energije. Prema predviđanjima IEA-e, 60 posto ukupne proizvodnje električne energije dolazit će iz obnovljivih izvora energije do 2040. Potreba za ovim tehnologijama sigurno će se preliti u Adria regiju u obliku ulaganja u ove vrste pothvata", zaključuje Analitički tim Bloomberg Adrije.