Izvješće analitičkog tima Bloomberg Adrije fokusirano je na franšize brze hrane u regiji, u kojem su istražili pokretače rasta, izazove i karakteristike regionalnih franšiza. Analitičari su usporedili njihove performanse s globalnim igračima.
Izvještaj možete preuzeti na stranici Bloomberg Adria Insight.
Analitičari BBA očekuju usporavanje rasta prihoda, kao i pojačane pritiske na profitabilnost za konkurente u Adria regiji. "Rast prihoda uglavnom je pogođen visokom inflacijom i slabijom kupovnom moći, dok je profitabilnost smanjena rastućim ulaznim troškovima, posebice prehrambenih proizvoda", naveli su u svom izvješću.
Prednosti franšiza
Što se tiče makroekonomske pozadine, analitičari navode da postoji jaka korelacija između potrošnje kućanstava na restorane i hotele i razvoja franšizne industrije.
Prednosti za primatelja franšize uključuju smanjene prepreke za ulazak u restoransku industriju i podršku velikih globalno prisutnih franšiza. Dok davatelj franšize ima koristi od stalnog, predvidivog toka prihoda kroz royaltyje i prijenosa operativnog rizika na primatelje franšize.
Također, analitičari navode kako se korporativna strategija prebacila sa samostalnog vođenja restorana na franšiziranje.
Primjetan je rast franšiza KFC-a kroz godine, gdje su od 2021. godine 99 posto KFC restorana franšize (ostalim jedan posto i dalje upravlja KFC), u usporedbi s 91 posto u 2013.
"Ova strategija podrazumijeva trade-off većih prihoda od samostalnih trgovina za stabilne, predvidljive naknade (royalty) i 'hands off' pristup biznisu, operativni rizik se prenosi na primatelje franšize i minimiziraju se režijski troškovi", dodali su analitičari.
Glavni pokretači industrije su prepoznatljivost brenda, solidna potražnja i ekonomija obima. S druge strane, rast je ograničen rastom cijena hrane i zasićenošću tržišta.
Analiza
U Adria regiji dominiraju dva igrača - McDonalds i KFC. McDonalds u regiji ima ukupno 97 restorana, a KFC 28. Hrvatska ima najveći broj franšiznih restorana u regiji.
Uspješnost Adria grupe ističe se jakim top lineom, relativno visokom profitabilnošću, niskom zaduženošću i vrhunskim upravljanjem likvidnošću. McDonalds je dominantan u regiji, kako u pogledu prodaje, tako i broja trgovina i profitabilnosti.
S druge strane, franšizna prava se teško održavaju i gube se iz raznih razloga. "To se ogleda u gubitku prava franšize Gliese 581g za McDonalds u BiH i odlasku McDonaldsa iz Sjeverne Makedonije, gdje je kompanija SJ izgubila prava na franšizu", dodali su analitičari BBA.
"Utvrdili smo da ta grupa ima negativan ciklus konverzije gotovine, koji se može pripisati činjenici da restorani uglavnom posluju s gotovinom i nemaju nepodmirenih potraživanja osim onih prema kartičarskim kućama, za čije podmirenje najčešće treba nekoliko dana", navode analitičari.
Osim toga, fast food posao podrazumijeva visok obrt zaliha, čemu u prilog ide činjenica da hrana ima relativno kratak rok trajanja.
"Kako bismo bolje procijenili generalne trendove u industriji, pogledali smo globalne operacije glavnih davatelja franšize – McDonalds i KFC", dodali su. Yum! Brands posjeduje i upravlja KFC-om. Oba davatelja franšize zabilježila su porast prihoda u 2021., koji je iznosio prosječno 15,6 posto u 2021. To označava slabiji učinak u odnosu na konkurente Adrije, gdje su prodajne brojke u 2021. nadmašile one iz 2019.
Budućnost
Pad raspoloživog dohotka mogao bi pritisnuti regionalnu potražnju za proizvodima brze hrane. Proizvodi koje nude franšize brze hrane skupi su u usporedbi s domaćim lancima brze hrane.
Domaći igrači brze hrane Adria regije decentralizirani su i najčešće opslužuju lokalna tržišta, često unutar jednog grada/općine. Franšize su prisutne u najvećim gradovima s odabranim lokacijama kako bi se ostvarila najveća moguća razina prodaje.
U regiji su franšizori brze hrane dolazili i odlazili. Dakle, tržište je dinamično i očito ne trpi manje razborite poteze menadžmenta. "Činjenica da su Subway i McDonalds izašli iz (dijela) tržišta dovoljno govori koliko je zahtjevno zadržati franšizu u regiji", navode analitičari.
Potrošači su sve više osviješteni o svom zdravlju i stoga se proizvodi koje nude franšize, koje posluju nekoliko desetljeća, mogu činiti zastarjelima. Unatoč tržišnim oscilacijama, franšize su i dalje usredotočene na svoje temeljne, legacy proizvode. Franšize su vješte u iskorištavanju svojih aduta za povećanje prodaje (prepoznatljivost brenda, kolaboracije sa slavnim ličnostima i content creatorima).
Sve veća važnost dostave i online platformi je očita. U industriji u kojoj je praktičnost ključna, nuđenje dodatne pogodnosti kupcu jedno je od glavnih područja inovacija.
Demografski čimbenici idu u prilog franšizama. To se posebno odnosi na gospodarstva u razvoju gdje stanovništvo raste bržom stopom nego u razvijenim zemljama, a franšizni proizvodi brze hrane doživljavaju se kao premium proizvodi, pa čak i statusni simboli.