Prihodi od prodaje Naftne industrije Srbije porasli su tokom 2022. godine, a zajedno s njima skočila je i profitabilnost kompanije. Najveći doprinos rastu dale su cijene nafte koje su uvećane na svjetskom nivou, ali u 2023. možemo očekivati pogoršanje. Ovim riječima bismo mogli da sažmemo analizu poslovanja energetske kompanije koju su sproveli analitičari Bloomberg Adrije.
Kako se može očekivati da cijena nafte u ovoj godini u prosjeku bude nešto niža, analitički tim predviđa da će i prihodi, ali i neto dobit biti niži. Oni pojašnjavaju da promjena vjerovatno neće biti drastična i da će "ključni finansijski pokazatelji ostati snažni".
Što se tiče aktivnosti na polju akvizicija, postoji prostor za kupovinu manjih učesnika na tržištu, pogotovo maloprodajnih objekata, a akvizicije i u zemljama u okruženju ne bi bile iznenađenje, predviđaju analitičari.
Sirovina diktira poslovanje
Kao što je to bio slučaj i s drugim naftnim kompanijama, prihodi i rashodi su se kretali zajedno sa cijenama sirove nafte. Kako su cijene ovog energenta zabilježile nagli skok, i prihodi od prodaje NIS-a su uvećani za 61 odsto u 2021, a rast je nastavljen i u 2022. godini.
Pored viših cijena nafte, rastu prihoda doprinijelo je i jačanje pozicije kompanije na tržištu, kao i uvećan obim prodaje. Kompanija je profit uvećala i zahvaljujući nižoj cijeni po kojoj je nabavljala sirovu naftu. Uprkos ograničenju cijena naftnih derivata i zabrane uvoza jeftinije sirove nafte iz Rusije, analitičari predviđaju da će finansijski rezultati NIS-a za 2022. biti rekordni.
Do 2022. godine, "upstream" segment, koji obuhvata istraživanje i proizvodnju, igrao je veću ulogu u profitu kompanije uprkos manjem udjelu u prihodima od prodaje. Slika se poprilično promijenila u 2022, navode analitičari, i pojašnjavaju da je "downstream" segment (koji obuhvata preradu i prodaju derivata) postao ključni faktor za profitabilnost kompanije. Ovaj segment poslovanja je postao profitabilniji zahvaljujući rastu prodajnih cijena, preradi jeftinije sirove nafte iz prethodnog perioda i povoljnijim uslovima nabave.
Nova ulaganja
Kada je riječ o očuvanju profitabilnosti u budućem periodu, ono će u velikoj mjeri zavisiti od rasta baze resursa kompanije u smislu sopstvenih izvora, navode analitičari i dodaju da ovu tezu potvrđuje visok nivo ulaganja u osnovna sredstva (pokazatelj CapEx) upravo u ovom segmentu (60 odsto od ukupnih investicija u periodu od 2019. do 2021. godine).
Odnos između CapEx pokazatelja i prodaje je u pomenutom trogodišnjem periodu iznosio 13,4 odsto, što je više od sličnih kompanija u regionu. Analitičari Bloomberg Adrije očekuju da će se investiciona aktivnost nastaviti i u 2023. kako u "upstream" tako i u "downstream" segmentu. Iz same kompanije su najavili da će u osnovna sredstva ove godine uložiti dvostruko više novca nego u 2022.
NIS će, zbog većeg priliva gotovog novca iz poslovnih aktivnosti ostvarenog u 2022, biti bolje pozicioniran da ulaže novac bez dodatnog zaduživanja. Nivo ulaganja u osnovna sredstva isti je kao u 2018. i 2019. godini, ali je poslovanje dosta profitabilnije.
Dividenda ne povlači nova zaduženja
Još jedan faktor koji se mora uzeti u obzir je isplata dividende. Praksa kompanije iz prethodnih pet godina (osim 2020.) bila je da isplaćuje dividendu u visini od 25 odsto neto dobiti, a zbog ovoga bi i količina sredstava dostupnih za ulaganje mogla da bude niža. Uprkos tome, naš analitički tim očekuje da kompanija neće morati da se zadužuje u značajnijem obimu.
"Ako ne računamo akviziciju HIP Petrohemije (što vidimo kao prirodni korak u odbrani profitabilnosti), vjerujemo da će energetski segment uz pokrenutu parno-gasnu termoelektranu-toplanu TE-TO biti jedini sektor s potencijalom za rast prodaje", rekli su analitičari u svom izvještaju.
Što se projekcija na srednji rok tiče, analitičari očekuju postepeni pad cijena nafte, a zajedno s njim i niže EBITDA marže. Uspješna implementacija investicija će igrati najbitniju ulogu u budućim kretanjima ovog pokazatelja, navode analitičari.