Igre za mobilne telefone dominantna su sila svjetske industrije igara. Ta je grana gejminga u 2021. godini ostvarila 93,2 milijarde dolara prihoda, pokazuju podaci Newzooa. Istovremeno je sektor igara za konzole uprihodio 50,4 milijarde, a računalne igre 36,7 milijardi dolara.
Kako objašnjava analitički tim Bloomberg Adrije, tri su najčešća načina monetizacije mobilnih igara - kupnja u aplikaciji, oglašavanje i jednokratna naplata.
Naš analitičkim tim vidi svijetlu budućnost za gejming sektor u Adria regiji, dominantan faktor u korist sektora igara je ogroman uspjeh kompanija.
Tri su glavna izazova s kojima se suočavaju gejming kompanije u našoj regiji, smatra Bloomberg Adrijin analitičar korporativnih financija Matteo Mošnja.
"Prvi je nedostatak ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja s SAD-om i pojedinim zemljama regije. Drugi je nedostatak radne snage s adekvatnim iskustvom. Treći glavni izazov su naknade koje kompanije plaćaju distribucijskim platformama kao što su Google play store", rekao je naš analitičar.
Osim SAD-a, tri su zemlje u regiji s kojima još nije potpisan ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja a to su Srbija, BiH i Sjeverna Makedonija. "Kompanije su ne neki način doskočile tome i odlučile su osnovati holding kompanije u državama poput Velike Britanije ili Irske i tako su izbjegle taj problem, ali to im predstavlja dodatni administrativni teret", objasnio je Mošnja.
Iako u Hrvatskoj postoje kvalitetni programeri, kaže, međutim kreiranje video igara zahtjeva jedan raznovrstan set vještina. "Obzirom da je gejmnig industrija u našoj regiji tek u začetku, naši programeri nemaju dovoljno adekvatnog iskustva pa su regionalne kompanije primorane dovoditi ljude sa zapada", smatra naš analitičar.
Glavne platforme za distribuciju mobilnih igara su Googleov Play Store i Appleov App Store, gdje se, kako stoji u izvješću, na svaku transakciju plaća i do 30 posto provizije.
Pandemija potakla rast
Od pandemije je pak najviše profitirao Nanobit s troznamenkastim rastom prodaje od 102,5 posto. No to je na godišnjoj razini pratio rast troškova usluga od 96 posto, kao i rast troškova radne snage od 32 posto, što se odrazilo na EBIT i EBITDA marže. One su nastavile padati i tijekom 2021. godine, ali primarno uslijed pada prodaje od 24,4 posto.
Ekipa2 jedina je kompanija kojoj je kroz sva tri promatrana razdoblja prodala rasla uz stabilne marže i velike prinose na uloženi kapital.
Trendovi idu u korist industrije igara, jer mladi provode više vremena igrajući igre umjesto zabavljanj na tradicionalan način gledanjem televizije ili čitanjem. Štoviše, igranje je postalo omiljena vrsta zabave i za generaciju Z i za milenijalce, objasnio je naš analitičar.
No, neki makroekonomski vjetrovi, poput rasta kamatnih stopa i visoke inflacije, kratkoročno će negativno utjecati na rast ove industrije, zaključuje analitički tim Bloomberg Adrije.