Godišnja stopa inflacije u listopadu se ubrzala u cijeloj Adria regiji te je u prosjeku iznosila oko 15 posto. U isto vrijeme, temeljna stopa inflacije iznosila je u prosjeku oko 13 posto (podaci za Bosnu i Hercegovinu nisu dostupni), stoga se polako, ali sigurno približava glavnoj stopi. Ključni naglasak ostaje na tome da očito još uvijek postoji dovoljno domaće potražnje koja može dovesti do daljnjeg povećanja cijena, posebno u slučaju osnovnih kategorija.
Za praćenje temeljnih stopa inflacije Bloomberg Adria koristi Eurostatov standard kako slijedi: ukupna HICP inflacija minus cijene energije (jer su manje-više vrlo volatilne u našem okruženju i podložne administrativnoj regulaciji) i sezonske cijene hrane.
Pojedinačno gledano
Godišnja stopa HICP inflacije u Hrvatskoj vratila se na rekordnu razinu od 12,7 posto. Posljednji put ove brojke su zabilježene u srpnju ove godine. Nakon toga su brojke stagnirale prethodna dva mjeseca na 12,6 posto. S obzirom na značaj u ukupnom indeksu, na godišnji rast potrošačkih cijena prvenstveno je utjecalo povećanje cijena u kategoriji prehrane i bezalkoholnih pića za 19,4 posto. Ova kategorija je sa 4,2 postotna boda doprinijela ukupnom rastu cijena.
Slijede stanovanje, voda, struja, plin i ostala goriva za 16,4 posto, što doprinosi 2,0 postotna boda ukupnom rastu cijena, s obzirom na više cijene plina i struje za kućanstva. Povećanje cijena u kategoriji restorana i hotela za 18,1 posto donijelo je 1,9 postotni bod na ukupan rast cijena. Ovakav rezultat tim analitičara Bloomberg Adrije pripisuje izrazito dobroj turističkoj sezoni, "odnosno jačoj inozemnoj potražnji."
Godišnja stopa inflacije u Bosni i Hercegovini ubrzala se na rekordnu razinu od 17,4 posto u listopadu 2022. Ukupnom porastu cijena na godišnjoj razini najviše su doprinijele 27,3 posto više cijene hrane.
"Što je u skladu s nedostatkom značajnijih mjera državne potpore stanovništvu, posebice s obzirom na globalnu stabilizaciju cijena hrane", rekli su analitičari.
U Srbiji je inflacija ubrzala tempo već petnaesti mjesec zaredom, dosegnuvši gotovo rekordnu razinu sa 14,6 posto. Prethodna najviša vrijednost od 14,7 posto zabilježena je u travnju 2008. Dominantan doprinos ukupnom porastu dale su rastuće cijene hrane i bezalkoholnih pića te cijene stanovanja, vode, električne energije, plina i ostalih goriva. Hrana je skuplja 23 posto, a stanovanje 17,2 posto na godišnjoj razini.
HICP inflacija u Sjevernoj Makedoniji porasla je na rekordno visokih 19,4 posto na godišnjoj razini. Uvjerljivi prvaci u regiji. Među glavnim čimbenicima zabrinjavajuće visoke inflacije je snažniji rast cijena povrća od 22,2 posto u odnosu na 12,6 posto u rujnu i nedostatka državne potpore za visoke cijene.
Slučaj Slovenije razlikuje se od ostatka regije, budući da su inflatorni pritisci smanjeni treći mjesec zaredom, iznoseći 10,3 posto na godišnjoj razini.
"Uglavnom zahvaljujući blažem rastu cijena prijevoza u odnosu na prethodni mjesec, 10,4 posto naspram 15,8 posto u rujnu", ističu analitičari.
Izgledi inflacije
"Vidimo prekretnicu u 4. tromjesečju 2022. i prvom tromjesečju 2023, s ozbiljnim usporavanjem inflatornih pritisaka koje se događa u drugom dijelu 2023. godine", procjenjuju analitičari Bloomberg Adrije.
Među glavnim pokretačima ovakvih promjena navode bazne učinke, utjecaj porasta kamatnih stopa monetarne politike, omekšavanje cijena hrane i energije i prigušena potražnja. Jedina ozbiljna nepoznanica za sljedeću godinu, međutim, ostaje geopolitička neizvjesnost, koja može znatno promijeniti stvarni ishod inflacije u godini pred nama i kasnije.
Iako su ove godine vlade u cijeloj regiji subvencionirale troškove za krajnje korisnike, očekuje se da će te subvencije nestati već u proljeće 2023.
"Sve u svemu, vidimo da će prosječna godišnja stopa inflacije Adria regije biti u rasponu od osam do 13 posto u 2023. godini, sa Slovenijom i Hrvatskom na donjem kraju distribucije, dok je Sjeverna Makedonija na vrhu predviđenog područja", dodali su. "Vidimo da će ciljana granica od dva posto za stope inflacije dosegnuti tek negdje 2025. godine"
Kamatne stope
Naši analitičari očekuju da će kamatne stope na novčanom tržištu ići dalje u porast, a to će pratiti i kamatne stope u privatnom sektoru.
Ovo su ključni argumenti iza stava analitičara:
1) ECB – očekujemo da monetarna vlast eurozone podiže stope za dodatnih 75 baznih poena, s tim da će ciklus povećanja vjerojatno završiti u prvoj polovici 2023.
2) NBS – očekujemo povećanje stopa srbijanske središnje banke za dodatnih 100bps tijekom sljedećih šest mjeseci s inflacijom koja će dosegnuti vrhunac tek tijekom 4Q22-1Q23 i tekućim prelijevanjem ukupne inflacije na temeljne kategorije.
3) NBRNM – očekujemo porast NBRNM stopa za dodatnih 100bps u sljedećih šest mjeseci usred tekuće borbe protiv uporno visoke inflacije i potrebe da se očuva stabilnost EUR/MKD režima prljavog plivanja.