Cijene nekretnina u Bosni i Hercegovini dosegle su astronomske iznose. Cijena kvadrata u centru Sarajeva dostiže i 7.000 KM (3.579 eura), dok se na periferiji kreću oko 2.500 KM (1.278 eura). Situacija nije bolja ni u drugim gradovima, gdje je također zabilježen rast cijena. U Zenici se kvadrat nekretnine u starogradnji prodaje po cijeni između 1.500 i 2.000 KM (između 766 i 1.022 eura), a u novogradnji košta i više od 2.500 KM (1.278 eura). U Banjoj Luci se stanovi na rubnim dijelovima prodaju po cijeni od 3.000 KM (1.533 eura) po kvadratu, dok se u Trebinju u novogradnji kvadrat stana plaća i po 4.500 KM (2.300 eura).
Maho Taso, član Upravnog odbora Udruženja učesnika u prometu nekretnina pri Privrednoj komori FBiH i direktor agencije Prostor za Bloomberg Adriju kaže da još uvijek postoji velika potražnja na području Kantona Sarajevo, ali da se tržište nakon mjeseci izraženog disbalansa ponude i potražnje polako počinje vraćati u stanje ekvilibrijuma.
"Velika potražnja postoji za svim tipovima kvalitetnih nekretnina, a najpopularniji su i dalje stanovi površine od 40 do 70 kvadratnih metara u ravnom dijelu grada. Cijene stanova u Sarajevu se kreću od 2.000 KM (1.022 eura) po kvadratu u rubnim dijelovima šireg gradskog područja do 7.000 KM (3.579 eura) po kvadratu u luksuznim projektima novogradnje u centru. Ipak, najveći dio stambenih jedinica na području grada Sarajeva se danas prometuje po cijenama od 2.500 do 4.000 KM (1.278 do 2.045 eura) po kvadratu'', dodaje Taso.
Prоsјеčnа ciјеnа prоdаtih nоvih stаnоvа u BiH u drugom kvartalu 2022. godine, prema podacima Agencije za statistiku BiH iznosi 2.476 KM (1.265 eura) po kvadratnom metru, što je u poređenju s prоsјеčnom ciјеnom prоdаtih nоvih stаnоvа u protekloj gоdini više za 35,4 posto, te u оdnоsu nа drugi kvartal 2021. gоdinе više za 36,6 posto. Ovo je do sada najveći zabilježeni rast otkako se prati statistika od 2017. godine, a oporavak cijena počeo je 2021. godine nakon stagnacije u 2020.
Razlozi ovakvog trenda, prema analizi tima analitičara Bloomberg Adrije, leže u rastu prosječnih neto plaća koje su od oktobra prošle godine do marta ove porasle za 7,4 posto i za 30 posto u odnosu na kraj 2015. godine, kao i u niskim kamatnim stopama, što je dovelo do rasta potražnje za stambenim kreditima. Udio stambenih kredita porastao je za 10,1 posto od oktobra prošle do marta ove godine.
"Najznačajniji faktor koji je uticao na ubrzani rast cijena u 2022. je povećana potražnja, a koja je opet rezultat povećane količine novca, te opšte inflacije cijena u cijelom svijetu, kao i generalnom porastu nesigurnosti u ekonomskom i političkom pogledu uzrokovanim agresijom na Ukrajinu. Ovi faktori su naravno međusobno povezani i pojačavali su jedni druge, što je na kraju zajedno sa slabom ponudom rezultiralo rastom cijena nekretnina'', ističe Taso.
Brој prоdаtih nоvih stаnоvа u drugom kvartalu 2022. gоdinе u оdnоsu na drugi kvartal 2021. gоdinе veći је zа 12,5 posto, a u оdnоsu nа prоsјеčаn brој prоdаtih nоvih stаnоvа u 2021. gоdini manj je za 13,7 posto.
Pоvršinа prоdаtih nоvih stаnоvа u drugom kvartalu 2022. gоdinе u оdnоsu nа drugi kvartal 2021. gоdinе veća је zа 10,4 posto i u оdnоsu nа prоsјеčnu pоvršinu prоdаtih nоvih stаnоvа u 2021. gоdini manja је zа 13,7 posto.
Broj završenih nekretnina u prvom kvartalu iznosio je 662, što predstavlja međugodišnji rast od 15,5 posto, dok broj nedovršenih nekretnina iznosi 4.618, što predstavlja međugodišnji rast od 8,2 posto.
Kada je riječ o ponudi, Taso ističe da se povećana ponuda odnosi uglavnom na starogradnju, a oni rijetki projekti koji sada dolaze na tržište ne mogu da zadovolje potražnju za nekretninama u novogradnji za koje su kupci i dalje dosta više zainteresovani nego za starogradnju. U prvoj polovini godine je ponuda nekretnina dodatno oslabljena činjenicom da čak ni oni rijetki investitori koji su imali projekte novogradnje spremne za plasman na tržište, na kraju se nisu odlučivali da to i učine. Najveći razlog za to je naravno bio potpuni poremećaj tržišta građevinskih materijala. S druge strane, tu je naravno postojala i određena doza špekulacija jer su svi, a mislim i na vlasnike stanova u starogradnji, čekali da vide do kojeg nivoa cijene zaista mogu da se povećaju'', pojašnjava Taso.
Tim analitičara Bloomberg Adrije, procjenjuje da bi na cijene nekretnina u BiH negativno mogao uticati rast kamatnih stopa, rast ponude nekretnina te loši demografski izgledi zbog odliva stanovništva u inozemstvo. S druge strane, unatoč rastu kamatnih stopa, one su i dalje na historijski niskom nivou čineći stambene kredite primamljivim za kupce nekretnina. Cijene nekretnina na postojećim nivoima još neko vrijeme mogao bi zadržati i rast cijena energenata, sirovina te nedostatak radne snage u građevinskom sektoru.
Taso naglašava da je tržište nekretnina već na putu dosta zdravijeg odnosa ponude i potražnje i da je to uvijek prvi korak ka stabilizaciji cijena.
"Međutim, da li će se nakon očekivane stabilizacije desiti i pad cijena u neko dogledno vrijeme, najviše će zavisti od eksternih faktora koji generalno utiču na potražnju za nekretninama, kao što su to inflacija i sigurnosno-ekonomska situacija u Evropi, ali naravno i od toga u kojoj mjeri će banke u BiH povisiti kamatne stope. S druge strane, razvoj situacije na strani ponude, tj. činjenica u kojim količinama i kojom brzinom će na tržište stizati novi projekti novogradnje, mogli bi igrati presudnu ulogu za daljnji tok kretanja cijena nekretnina u narednom periodu", zaključuje Taso.