Analitički tim Bloomberg Adrije predviđa da će rast privredne aktivnosti u Bosni i Hercegovini (BiH) do kraja ove godine usporiti i da će iznositi 3,5 odsto na godišnjem nivou, prvenstveno jer je potrošnja domaćinstava pod uticajem inflacije koja raste.
"Za 2023. godinu očekujemo usporavanje BDP-a na 1,7 odsto, usljed pada ulaganja i izvoznih prilika, kako zbog nepovoljnog inostranog okruženja, koje je evidentno tokom ove godine, tako i zbog usporavanja potrošnje domaćinastava zbog konstantnog povećanja cijena", ističu analitičari.
Doznake iz inostranstva, koje nisu zanemarive u BiH, ocjenjuju kao ključni element koji sprečava značajnije usporavanje ukupne ekonomske aktivnosti.
Poručuju da bi brže formiranje vlasti u Federaciji BiH imalo pozitivne efekte, kako bi nova Vlada mogla da djeluje na inflatorne pritiske koji utiču na primanja građana. Pogoršanje globalnog okruženja, koje će smanjiti potražnju iz inostranstva, moglo bi negativno da utiče na domaću ekonomiju.
Analitički tim predviđa da bi 2024. godina, uz oporavak ulaganja i izvozne aktivnosti, trebala donijeti određeni privredni zamah i rast BDP-a u BiH, na godišnji nivo od oko dva odsto, što bi bio istorijski prosjek.
Inflacija
Procijenjeno je da će stopa inflacije u 2022. godini biti na visokom nivou od 13,6 odsto, s obzirom na znatno povećanje cijena hrane i energije te izostanak mjera vlasti, a kojima bi se zaštitila privreda od daljnje eskalacije cijena.
"U 2023. godini, uglavnom potpomognuti baznim učinkom, vidimo da će inflatorni pritisci omekšati na 6,5 odsto, dok će potražnja, koja doprinosi rastu potrošačkih cijena, usporiti", ističu analitičari.
Ocjenjuju da bi pozitivan efekat imalo formiranje vlasti u FBiH, s obzirom na izmjene Izbornog zakona koje je uveo visoki predstavnik međunarodne zajednice za BiH Christian Schmidt. To bi, prema mišljenju analitičara, na ekonomskom planu trebalo relaksirati donošenje odluka i posljednično uticati na veliki pritisak na rast cijena.
Ukupno gledajući, predviđaju da će stopa inflacije dodatno pasti u 2024. godini, na 3,3 odsto na godišnjem nivou.
Monetarna i fiskalna politika
Što se tiče monetarne politike, analitičari ne vide da će se Centralna banka Bosne i Hercegovine udaljiti od aranžmana valutnog odbora. Odnos EUR/BAM trenutno je otporan na kratkoročne fluktuacije.
"Devizne rezerve CBBiH su adekvatne i na nivou od preko osam milijardi evra, pokrivajući više od osam mjeseci uvoza. MMF je predložio promjene u upravljanju bilansom CBBiH kako bi se izbjegla volatilnost. Vidimo da se to već dešava s nedavnim restrukturiranjem deviznih rezervi i prodajom zlata", navode analitičari.
Kao izazov ističu manju dostupnost i skuplji kapital u budućnosti, međutim poboljšanje političke situacije u BiH i dobijanje statusa kandidata za EU dovodi do pozitivnijeg stava MMF-a, što će se preliti i na stabilnost valutnog odbora.
Što se tiče javnog finansiranja u 2023. godini, Analitički tim predviđa pogoršanje javnih finansija uprkos nižoj inflaciji, što neće biti povoljno za prikupljanje poreza. Bruto potrebe za javnim finansiranjem u BiH su još uvijek relativno niske i iznose oko četiri odsto BDP-a.
Kamatne stope
Stabilnost konvertibilne marke u odnosu na evro i dalje će se zadržati, smatraju analitičari.
"Finansiranje će ubuduće biti skuplje jer kamatne stope po kojima se zadužuje privatni sektor (in)direktno utiču na uslove zaduživanja u Eurozoni. Potražnja za zajmovima postaće slabija zbog racionalizacije potrošnje privatnog sektora i uopšteno pogoršanih izgleda za ulaganja, čime će se smanjiti pritisak na povećanje kamatnih stopa na kredite u bankarskom sektoru", zaključuju analitičari.
Podsjećamo, Analitički tim Bloomberg Adrije uradio je regionalnu analizu u kojoj je utvrdio da, nakon odličnih rezultata privrede od početka 2021, zemlje Adria regije čeka slabljenje rasta BDP-a do kraja 2022, a posebno u 2023. godini.
Više: Zemlje regije čeka slabiji rast BDP-a u ovoj i idućoj godini
Naši analitičari ističu dva ključna faktora koji koče ekonomsku aktivnost: dugotrajnu borbu protiv izrazito visoke inflacije i geopolitičku nestabilnost kojoj se ne nazire kraj.
Cijelu analizu u pdf formatu možete preuzeti na linku ispod teksta.