Proizvodnja mlijeka za piće u Bosni i Hercegovini (BiH) u godinu dana pala je za oko 14 odsto. Pad je dosta veći u Republici Srpskoj (22,8 odsto) u odnosu na Federaciju BiH, gdje je proizvodnja mlijeka manja za 5,3 odsto u avgustu ove u odnosu na isti mjesec prošle godine. Istovremeno, rasla je proizvodnja sira, kajmaka i maslaca, jer se mali prerađivači češće okreću obradi mlijeka, što im donosi veću zaradu i omogućava lakše pokrivanje troškova proizvodnje.
Proizvodnja maslaca veća za oko 30 odsto
Ukupna količina prikupljenog kravljeg mlijeka u avgustu 2022. u odnosu na avgust prošle godine u FBiH manja je za 6,8 odsto, dok je u RS pad 3,4 odsto.
Manje prikupljenog mlijeka imalo je za posljedicu i manju proizvodnju mlijeka za piće u FBiH za 5,3 odsto, pavlake/vrhnja za 7,1 odsto i fermentisanih mliječnih proizvoda za 6,8 odsto. S druge strane, u FBiH je rasla proizvodnja kajmaka za 6,5 odsto, maslaca/putera za 44,1 odsto i kravljeg sira za 2,4 odsto.
U RS je na godišnjem nivou rasla proizvodnja fermentisanih mliječnih proizvoda za 17,2 odsto, pavlake za 16,6 odsto, maslaca i ostalih žuto-masnih proizvoda za 14,7 odsto i kravljeg sira za 5,5 odsto. Istovremeno, u avgustu ove godine smanjena je proizvodnja mlijeka za piće za 22,8 odsto u odnosu na avgust prošle godine.
Analitičari Bloomberg Adrije ističu da je situacija alarmantna u cijelom regionu jer se očekuju daljnji pad stočnog fonda i teški vremenski uslovi.
"Posebno je problematična situacija u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Sjevernoj Makedoniji, gdje postoji oligopol među prerađivačima mlijeka. Imlek je ubjedljivo najjači igrač na tržištu u Srbiji, a i na makedonskom i tržištu BiH ima značajan udio kroz Mlekaru Bitola i Mlijekoprodukt. Tri najveća prerađivača na ovim tržištima čine 80 odsto tržišta i imaju pregovaračku prednost nad proizvođačima te utiču na kupovnu cijenu sirovog mlijeka", naglasio je Analitički tim.
Više: Ne posustaje tražnja za mlijekom, Imlek ubjedljivi ekstra-profiter
Osnovni problem industrije i dalje je ponuda sirovog mlijeka, objašnjavaju analitičari. Mlijeko, koje je sastavni dio osnovne potrošačke korpe, teško se transportuje na duže staze te je jedan od načina da se obezbijedi široko prisustvo na tržištu upravo kupovina manjih prerađivača na regionalnim tržištima. Upravo to rade veliki prerađivači kako bi osigurali dominaciju na tržištu. Istovremeno, mali prerađivači se češće opredjeljuju za obradu mlijeka, tj. proizvodnju sira i drugih mliječnih proizvoda, jer na tim proizvodima lakše pokrivaju troškove proizvodnje.