Energetska kriza nastala kao posljedica rata u Ukrajini ima značajne posljedice na tržište nabave šumskih drvnih sortimenata. Najočitija posljedica je nedostatak ogrjevnog drveta koje služi kao energent, ali i kao osnovna sirovina u nekim poslovnim društvima.
"U ovom trenutku cijena palete cijepanog ogrjevnog drveta pripremljenog za njemačko i italijansko tržište na našem tržištu iznosi 250 konvertibilnih maraka, dok se na pomenutim stranim tržištima može prodati za 250 eura", priopćila je Unija poslodavaca Republike Srpske.
Pojedine kompanije na skladištu imaju ogromne količine cijepanog ogrjevnog drveta i žale se da im drvo propada, dok s druge strane Eko-toplane Banja Luka d.o.o, HI Destilacija a.d. Teslić i RS Silikon nemaju dovoljno sirovine da održe proizvodnju ili da obezbijede dovoljne količine drveta za grijnu sezonu.
"Već duže vrijeme izvođači radova svoje usluge od JPŠ "Šume Republike Srpske" ad Sokolac naplaćuju tako što od Javnog preduzeća uzimaju drvo, a ne novac. Na takav način Javno preduzeće je došlo u nezavidan položaj i praktično je ucijenjeno od pojedinih izvođača radova da se samo njima moraju isporučivati šumski drvni sortimenti", dodali su u priopćenju.
Privremena zabrana izvoza određenih šumskih drvnih sortimenata, ogrjevnog drveta i proizvoda od drveta iz BiH, kao i drvenih briketa ističe krajem mjeseca. Vlada Federacije BiH će zatražiti od Vijeća ministara BiH da se ona produlji jer "sezona grijanja počinje od listopada i sasvim je izvjesno očekivati drastičan porast potražnje za ovim proizvodima."
Cijena ogrjevnog drveta i peleta na tržištu Zapadne Europe dosegla je izuzetno visoku cijenu.
"U slučaju ukidanja zabrane izvoza, pelet i ogrjevno drvo će dostići cijenu koja nije prihvatljiva za domaće stanovništvo. Šume su ipak prirodni resurs od društvenog interesa i prioritet u njihovom korišćenju treba da imaju naše stanovništvo i prerađivačka industrija", priopćila je Unija poslodavaca Republike Srpske.
Zbog toga, kažu, Unija poslodavaca Republike Srpske moli Vladu Republike Srpske da nastavi zaštitu interesa stanovništva i privrede Republike Srpske putem zabrane izvoza trupaca, cijepanog ogrjevnog drveta i peleta, kao i da preduzme mjere koje će omogućiti JPŠ "Šume Republike Srpske" a.d. da na najefikasniji način raspolaže javnim dobrom.
"Predlažemo da se predmetna zabrana produži za 45 dana dok se ne obezbijede potrebne količine drveta za privredu i stanovništvo", navodi se u njihovom priopćenju.
Reakcija Vlade
Vlada Republike Srpske traži od Vijeća ministara BiH da se u cilju zaštite domaćeg tržišta energenata i razvoja domaće drvoprerađivačke industrije do kraja oktobra produži važenje Odluke o privremenoj zabrani izvoza određenih šumskih drvnih sortimenata, ogrevnog drveta i proizvoda od drveta.
"Mišljenja smo da se nakon isteka važenja Odluke o privremenoj zabrani izvoza određenih šumskih drvnih sortimenata, ogrevnog drveta i proizvoda od drveta, dozvoli izvoz energenata na bazi drveta, osim za pelet, dok bi zabrana izvoza trupaca ostala na snazi sa predloženim rokom do 31. oktobra ove godine", naveli su iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS.
Istakli su da ih je 7. rujna Privredna komora RS obavijestila da se na lagerima više od 200 proizvođača cijepanog drveta u RS nalazi više od 100.000 paleta ogrevnog drveta koje su u fazi propadanja.
"Za razliku od cijepanog drveta, pelet zbog načina pakovanja nije podložan propadanju. Na sastanku predstavnika komore predloženo je da se omogući izvoz ogrevnog drveta uz obavezu podmirenja domaće tražnje po cijeni od 180 KM bez PDV-a po toni", istakli su u ministarstvu.
(Ažurirano s Reakcijom Vlade)