Evropska unija je od početka ove godine smanjila uvoz ruskog gasa za 48 odsto ili za 49 odsto, ako se uzme u obzir Velika Britanija, saopštio je Gazprom.
Ruski gas u Evropu stiže preko jednog gasovoda
Poslije ruskog zatvaranja gasovoda Sjeverni tok ostao je samo jedan veliki gasovod kojim prirodni gas stiže direktno u Evropu. Međutim, čini se da je ta ruta sve ranjivija.
Dio snabdijevanja kroz Ukrajinu je već prekinut zbog rata i mogao bi da bude potpuno obustavljen kako sukob bude napredovao i tenzije eskalirale između Moskve i Evrope. Iako neke zemlje koje se smatraju prijateljskim Kremlju i dalje dobijaju gas, Rusija je postepeno smanjila priliv u najveće evropske ekonomije u znak odmazde za sankcije, gurajući region u krizu.
"Sve dok borbe traju postoji rizik da ukrajinski koridor postane nepristupačan", rekla je Katja Yafimava, viša naučna saradnica Oxfordskog instituta za energetske studije. "S obzirom na to da je Sjeverni tok ugašen, ukrajinski koridor je zapravo posljednja ruta za ruski gas u Evropu."
Dnevno snabdijevanje ruskog gasa preko Ukrajine iznosilo je manje od 40 odsto ugovorenog obima tranzita od sredine maja nakon što je zatvorena ključna prekogranična ulazna tačka - Sohranivka. Ukrajinski operater mreže saopštio je da je izgubio kontrolu nad postrojenjem zbog okupacionih snaga na istoku zemlje, na granici s Rusijom.
U Ukrajini je ostala samo jedna operativna ulazna tačka preko Sudže. Zastoj i te rute se ne može isključiti ukoliko dođe do fizičkog oštećenja infrastrukture kao posljedica vojnih dejstava, smatra Vjačeslav Kulagin, šef odeljenja Instituta za energetska istraživanja Ruske akademije nauka. Ali Ukrajina bi takođe mogla da odluči da zaustavi tranzit ako izgubi kontrolu nad teritorijom kroz koju gas prolazi, kao što se desilo sa Sohranivkom, rekao je Kulagin.
Čak i prije potpunog prekida Sjeverni tok je radio sa samo 20 odsto kapaciteta, jer su, prema Gazpromu, četiri turbine bile van pogona i bile su potrebne ili veće popravke ili servis na terenu. Još jedna turbina je trenutno zaglavljena u Njemačkoj nakon održavanja u Kanadi. Gazprom je saopštio da je "kompleks sankcija" spriječio Siemens da obezbijedi održavanje.
Treća velika ruta Yamal-Evropa, koja ide preko Belorusije i Poljske do Njemačke, van upotrebe je od maja, kada je Rusija zabranila Gazpromu svaku saradnju s EuroPol Gazom, vlasnikom poljskog dijela veze. Neposredno prije toga ruski proizvođač gasa je obustavio isporuke Poljskoj, jer je ta zemlja među prvima odbila zahtjev Kremlja da plaća gas iz gasovoda u rubljama.