Bosna i Hercegovina se, kako se bliži kraj zabrane izvoza peleta (21. rujna), nalazi u situaciji da se suočava s nestašicom peleta. Trenutno brojni proizvođači peleta rade samo na upit, dakle, uz narudžbe.
Muhamed Helać, menadžer tvrtke "Drvosječa", koja je na tržištu svih vrsta ogrjeva i energetike u BiH, ali i Europi, kazao je za Bloomberg Adriju da očekuje da se zabrana izvoza peleta neće produljiti.
"Kako smo uočili u posljednjih mjesec dana, brojni proizvođači peleta, ako ne i svi, pristupili su proizvodnji i direktnom skladištenju peleta kako bi nakon isteka zabrane izvoza ostvarili veći profit na tržištu Europske unije", rekao je Helać.
Dodao je da se trenutno cijena tone peleta u BiH kreće od 700 do 750 KM.
Helać je poručio građanima BiH da ako žele pelet trebaju što prije krenuti u nabavu, jer kada počne izvoz, cijene će se kretati oko 500 eura po toni.
Dodao je da su trenutne cijene peleta u Hrvatskoj od 500 do 600 eura po toni dok se u drugim državama članicama EU cijena kreće oko 700 eura po toni. Razlog je nedostatak peleta na tržištu EU zbog obustavljenog uvoza iz Bjelorusije, Rusije i Ukrajine.
"Ono što je izgledno je da na tržištu EU nedostaje 2,5 milijuna tona peleta", rekao je Helać.
Početkom kolovoza ove godine cijena jedne tone peleta u Bosni i Hercegovini kretala se oko 640 KM (327,33 eura). Nakon zabrane izvoza ta cijena pala je na 590 KM (301,75 eura) po toni. Međutim, rast cijena goriva, koji je ključan u drvoprerađivačkoj industriji, dolio je ulje na vatru te vratio cijene peleta na 640 KM.
Zabrana izvoza
Vijeće ministara Bosne i Hercegovine donijelo je odluku o zabrani izvoza oblovine, ogrjevnog drveta i peleta iz države u srpnju ove godine. Smatrali su da je to mjera koja će stabilizirati cijene ogrjeva.
Radi se o privremenoj zabrani koja bi trajala 90 dana i za koju je ostavljena mogućnost da bude produžena sa ciljem da se zaštiti domaća privreda i zaustavi daljnje divljanje cijena.
"Svrha odluke je osiguranje neophodnih količina za prerađivačku industriju i otklanjanje prijetnje od ozbiljne ili nepopravljive štete po šume u Bosni i Hercegovini te sprečavanje kritične nestašice ovih proizvoda za stanovništvo i privredu prouzrokovane krizom na svjetskom tržištu energenata", istaknuto je u ranijem prijedlogu.