Fjučersi na pšenicu pali su na najniži nivo od jula 2024. kako se približava žetva na sjevernoj hemisferi, a padavine pogoduju usjevima u pojedinim ključnim zemljama proizvođačima.
"Većina vodećih svjetskih izvoznika počeće žetvu oko sredine godine, što vrši pritisak na cijene, jer se očekuje da će priliv prinosa privremeno povećati zalihe", izjavio je Dennis Voznesenski, poljoprivredni ekonomista u Commonwealth Bank of Australia.
Stanje usijeva u velikim proizvođačima, poput SAD i Rusije, takođe ne djeluje zabrinjavajuće kao što se u početku mislilo, dodao je on.
Kiše se očekuju širom crnomorskog regiona tokom ove nedjelje, saopštila je meteorološka kompanija Vaisala u bilješci objavljenoj u petak. To bi poboljšalo vlažnost zemljišta i pogodovalo rastu pšenice od zime, nakon sušnog perioda i zahlađenja ranije tokom sezone.
Bloomberg
Američka vlada planira da u ponedeljak objavi prve globalne procjene ponude i tražnje za sezonu 2025. i 2026. Prema prosječnoj procjeni analitičara u anketi koju je sproveo Bloomberg, očekuje se da će svjetske zalihe iznositi 261,4 miliona tona. To bi bilo iznad očekivanih 261 milion tona na kraju tekuće sezone.
Ipak, zalihe na tom nivou i dalje bi bile blizu najnižih vrijednosti u posljednjih 10 godina, što tržište čini ranjivim u slučaju bilo kakvih vremenskih nepogoda prije nego što se pšenica prikupi. Područja za gajenje u dijelovima Evropske unije i dalje su suva, navodi Vaisala, dok se i poljoprivrednici u Kini suočavaju s nepovoljnim vremenskim uslovima.
Na drugim tržištima, soja je dostigla najviši nivo u poslednje dvij nedjelje nakon što su SAD i Kina saopštile da je ostvaren "značajan napredak" posle dvodnevnih pregovora o smanjenju trgovinskih tenzija. Iako konkretne mjere još nisu objavljene, otopljavanje odnosa moglo bi s vremenom da doprinese obnovi trgovine poljoprivrednim proizvodima između dvije zemlje. Kina je najveći svjetski kupac soje.
Cijene:
- Fjučersi na pšenicu u Čikagu za isporuku u julu pali su najviše za 1,1 odsto, na 5,16 dolara po bušelu, što je najniži nivo za najtrgovaniji ugovor od jula 2024.
- Soja je poskupila 0,2 odsto, nakon što je ranije skočila do 1,3 odsto, na najviši nivo od 25. aprila
- Kukuruz je bio blago jeftiniji.