Nedavne revizije prognoza potražnje za naftom nisu tako optimistične kako bi se moglo činiti. Nemojte se još previše uzbuđivati zbog povećanja cijena.
Međunarodna agencija za energiju (IEA), Američka uprava za energetske informacije (EIA) i Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) ažurirale su svoje kratkoročne prognoze prošle sedmice. Od ove tri, jedino je IEA povećala prognoze potražnje za ovu i sljedeću godinu.
I nije to bila samo manja izmjena agencije sa sjedištem u Parizu. IEA smatra da će se potražnja za naftom u ovoj godini povećati za nevjerovatnih 520.000 barela dnevno, a većina toga također je prebačena u 2023. godinu. Na prvi pogled, to je vrlo pozitivno za naftu.
Ali postoji mnogo razloga za oprez.
Prvo, uporedimo stvarne procjene tri grupe analitičara i stavimo ih u njihov historijski kontekst. IEA-ina revizija postavlja svoj novi broj potražnje za 2022. otprilike na pola puta između onih druge dvije agencije. Također vraća svoj pogled na ono što je vidio u martu. Dakle, iako je IEA-ina revizija bila velika, nije u suprotnosti s ostalima.
Druga primjetna stvar u prognozama je da rast potražnje za naftom brzo nestaje, kao što prikazuje grafikon u nastavku. Globalna potražnja za naftom porasla je iz godine u godinu za oko pet miliona barela dnevno u prvom tromjesečju godine - sva tri izvora se slažu u tome - ali taj porast sada nestaje.
To nije sasvim neočekivano kada uzmete u obzir poređenja iz godine u godinu. Potražnja za naftom početkom 2021. i dalje je bila pod negativnim uticajem pandemije Covida, pa je oporavak početkom ove godine bio sasvim razuman. Zatim su se ekonomska aktivnost i putovanja povećali kasnije tokom 2021., pa bismo očekivali da će rast potražnje u odgovarajućim tromjesečjima 2022. usporiti.
Također vrijedi detaljnije pogledati zašto je IEA povećala svoju prognozu potražnje. Reviziju pričvršćuje na dva faktora.
IEA vidi povećanu potražnju za naftom u proizvodnji električne energije, posebno na Bliskom istoku, gdje potražnja za električnom energijom raste kako bi klima uređaji radili punom snagom ljeti. Kao i 2021., ova je godina bila vruća. Najviša dnevna temperatura u Rijadu u Saudijskoj Arabiji iznosila je u prosjeku više od 43 stepena Celzija od početka juna i ne očekuje se da će pasti puno prije oktobra.
Iako će ovo korištenje nafte na Bliskom istoku podržati potražnju neko vrijeme, malo je vjerovatno da će se zadržati u hladnijim mjesecima. Evropa može biti drugačija. IEA bilježi povećanje upotrebe nafte u proizvodnji električne energije u Portugalu, Španiji i Velikoj Britaniji, kao i u Japanu.
Nafta je postala atraktivna kao alternativno gorivo jer su cijene plina skočile. Ali Evropa ubrzano obnavlja svoje zalihe prirodnog plina uoči zime, s ubrizgavanjem zaliha u skladišta oko devet sedmica prije prošle godine. I to s priljevima iz Rusije koji su već ozbiljno smanjeni. Analitičari Standard Chartered Plc-a smatraju da je korištenje plina kao oružja od strane ruskog predsjednika Vladimira Putina oslabljeno povećanjem zaliha, što sugerira da bi Evropa uskoro mogla biti u poziciji da "udobno" prebrodi zimu bez ruskog plina.
Više prirodnog plina smanjilo bi pritisak na potražnju za naftom kao alternativi. Zemlje Evropske unije konačno su postigle politički dogovor o smanjenju korištenja plina za 15 posto do sljedeće zime. Što više sada usvoje agresivnije mjere za uštedu energije, to će nadolazeći mjeseci biti manje teški. Problem je što će planovi za nepredviđene situacije za smanjenu opskrbu plinom i strujom za industriju ove zime nastaviti poticati potražnju za naftom sve dok postoje strahovi od mogućih rezova.
Ali ta će se dodatna potražnja suočiti s pogoršanjem ekonomskih izgleda. Ako skok cijena goriva, hrane i gotovo svega ostalog izazove recesiju, kao što strahuju mnogi analitičari, smanjena ekonomska aktivnost mogla bi brzo poslati potražnju za naftom u suprotnom smjeru.