Nakon što je prošli tjedan donio najveći pad cijene nafte u posljednjih pola godine, vrijednost sirove nafte je u ponedjeljak nastavila svoj put prema dolje. Oko 15:00 h barelom WTI nafte na burzama se trgovalo po 87,50 dolara (167,24 KM) , a barel Brent nafte stajao je oko 93,5 dolara (178,71 KM). Obje su bile za oko 1,5 posto jeftinije u odnosu na njihovu razinu s kraja prošlog tjedna.
Trgovci i investitori i dalje pokušavaju procijeniti koliko će potražnja za crnim zlatom stradati zbog usporavanja globalne ekonomije. Čini se i da u proteklih nekoliko mjeseci ulagači sve više zaziru od roba i sirovina kao opcije za ulaganje jer očekivano slabljenje ekonomskog rasta znači i manju potražnju za energijom. Cijene sirove nafte prošlog su tjedna zbog toga potonule desetak posto.
Čak je i jedan od najoptimističnijih igrača na tržištu, investicijska banka Goldman Sachs, svoje kratkoročne cjenovne prognoze srezala. Banka je ranije procjenjivala da će se Brent sirovom naftom u trećem kvartalu trgovati po prosječnih 140 dolara (267,58 KM) za barel, a sada je ta procjena 110 dolara (210,24 KM). Analitičari te banke i dalje su optimistični jer se zalihe nastavljaju smanjivati, a cijene još uvijek nisu dosegnule razinu na kojoj bi i potražnja stradala.
Nafta se nalazi na klimavim nogama, ali još nije otpisana, poručili su prošlog tjedna Goldmanovi analitičari. "I dalje očekujemo da će se na tržištu nafte uz sadašnje cijene nastaviti neodrživi deficiti", dodali su.
Cijena sirove nafte imala je ove godine uzbudljivi put, skočivši na početku godine nakon ruske invazije u Ukrajini, da bi od lipnja krenuo njen put prema dolje nakon što je pojačana zabrinutost oko globalnog ekonomskog usporavanja. Povišena inflacija navela je središnje banke na podizanje kamatnih stopa, a ulagači procjenjuju kako će se to nastaviti i u drugom dijelu godine.
Do pada cijene sirove nafte u ponedjeljak došlo je usprkos podacima objavljenima tijekom vikenda o tome da je kineski uvoz sirove nafte u srpnju zbog oporavka aktivnosti poput putovanja i transporta nakon što su ublažene stroge mjere suzbijanja pandemije COVID-19 odskočio s najniže razine u posljednje četiri godine. No ukupni ovogodišnji uvoz i dalje je na oko četiri posto nižoj razini.
Jeftiniji benzin
Negativni trend vrijednosti sirove nafte tijekom lipnja pratile su i cijene derivata na benzinskim crpkama, što je pozdravio i američki predsjednik Joe Biden u trenutku kad se njegova vlada pokušava boriti s inflacijom. Prosječne maloprodajne cijene benzina u Sjedinjenim Američkim Državama do subote su padale 54 dana za redom, pokazuju dostupni podaci. Cijena galona (3,8 litara) sada je nešto više od četiri dolara (7,65 KM), dok je u lipnju ona dosegnula rekordnu razinu iznad pet dolara (9,56 KM).
U trenutku dok se cijene nafte nalaze nešto iznad šestomjesečnog minimuma, investitore ovog tjedna očekuje obilje energetskih informacija. Američke vlasti će u utorak objaviti svoje kratkoročne prognoze za tržište energije, a u četvrtak će svoje redovne mjesečne publikacije objaviti OPEC i Međunarodna agencija za energiju.